Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Oživení hypoték se odkládá, dramatický růst letos banky nečekají

Ekonomika

  19:44
PRAHA - Hypoteční banky, které vloni zažily největší propad v objemu úvěrování za svou historii, stále marně vyhlížejí lepší časy. Naznačují to nejen další poklesy hypoték z letošních prvních dvou měsíců, ale i malé emise hypotečních zástavních listů (HZL).

Hypotéka (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Právě peníze z prodejů těchto cenných papírů banky využívají výlučně na poskytování hypoték.

"Zatímco ještě v roce 2007 jsme emitovali zástavní listy za dvacet miliard korun, o rok později už nebyla žádná emise a vloni jen jedna miliarda korun," uvedla například Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Zabrzděno

Trh s hypotečními zástavními listy, kterými banky mohou financovat poskytované hypoteční úvěry, se v minulých dvou letech výrazně zpomalil. Banky nepotřebovaly tolik finančních zdrojů kvůli abnormálním propadům na trhu hypotečních úvěrů.

O mnoho lepší situace v hypotečních úvěrech ale nepanuje ani letos. Přestože se banky snaží hypotéky zlevňovat, zájem klientů je stále nízký. Za první dva měsíce 2010 poskytly banky celkem 5385 hypotečních úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun. A to je asi o 1,3 miliardy korun méně než v lednu a únoru 2009.

Dobré vyhlídky nejsou ani na další měsíce. Pokud jsou bankéři ochotni hovořit o případném mírném oživení hypotečního trhu, tak nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Proto i nyní zůstávají emise zástavních listů na nízkých objemech.

"Stejně tak i letos žádná emise hypotečních zástavních listů neproběhla. Na objem poskytovaných hypotečních úvěrů máme dostatek vlastních finančních zdrojů, a tak emise těchto dluhových cenných papírů ani nejsou zapotřebí."

V posledních dvou letech trh s hypotečními zástavními listy podle expertů doslova zamrzl. Důvodem byl jednak fakt, že se banky předzásobily finančními zdroji z předchozích emisí zástavních listů, a pak také naplno udeřila finanční krize. Tou dobou bylo výrazně složitější emise listů prodat. Důvěra investorů byla otřesena a všichni se báli komukoli půjčovat.

Výrazný pokles emisí zástavních listů v posledních letech postihl také Raiffeisenbank. "Zatímco v roce 2007 jsme emitovali zástavní listy za 13,8 miliardy korun, o rok později to bylo jen pět miliard korun. V loňském roce dosáhla emise jen 750 milionů korun," uvedl také Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Hypoteční zástavní listy jsou přirozeně jen jedním z ukazatelů možného budoucího vývoje na trhu hypotečních úvěrů. Pokud konkrétní banka tyto cenné papíry nikdy nevydávala (například GE Money Bank) a hypotéky poskytovala pouze z vlastních zdrojů, nulové emise zástavních listů nevypovídají o ničem.

Na druhou stranu u bank, které zástavní listy vydávaly dříve v poměrně velkých emisích a jejichž objemy nyní spíše skomírají, lze dovozovat, že neočekávají brzké výraznější oživení trhu hypoték.

Oživení nastane možná až ve druhé polovině letošního roku
Banky vesměs jen velmi nerady hovoří o tom, jak se bude hypoteční trh v tuzemsku dále vyvíjet. Společným charakterem takových prohlášení je opatrný optimismus.

"V letošním roce na trhu pravděpodobně dojde k mírnému růstu poskytnutých hypotečních úvěrů. Do budoucna však nelze očekávat, že by banky poskytovaly hypotéky v tak rekordních objemech jako v letech 2007 a 2008," uvedla například Pavla Hávová z oddělení komunikace Hypoteční banky.

Podobné hlasy je možné slyšet i z dalších bank. "V případě nově poskytnutých hypotečních úvěrů očekáváme mírný růst, ale až ve druhém pololetí," řekla také Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Naproti tomu začátek letošního roku nijak optimisticky nevypadá. Objem poskytnutých hypoték meziročně opět poklesl, a to i přesto, že se banky stále více snaží klienty nalákat na zvýhodněné úrokové sazby.

Prozatím marně. Za první dva měsíce 2010 poskytly banky celkem 5385 hypotečních úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun. A to je asi o 1,3 miliardy korun méně než v lednu a únoru 2009. A přitom právě začátek loňského roku považovali odborníci v hypotečním úvěrování za katastrofálně nízký.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů přitom v poslední době klesaly a v uplynulém měsíci dosáhly ve svém průměru dvouletého minima. Podle statistik Hypoindexu činila průměrná sazba hypotečních úvěrů v letošním únoru 5,37 procenta. A to představuje nejnižší úroveň od prosince roku 2007.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!