Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pád Itálie? Země je příliš velká, nebude jí pomoci

Ekonomika

  15:50aktualizováno  16:29
BRUSEL - Itálie je vážně ohrožena dluhovou krizí. Podle rakouské ministryně financí Marie Fekterové či českého ministra Miroslava Kalouska je ale italská ekonomika příliš velká na případnou pomoc z vnějšku.

Silvio Berlusconi na ostrově Lampedusa foto: Reuters

Italský parlament dnes schválil zákon o státním závěrečném účtu za rok 2010. Hlasování ale podle poslanců potvrdilo, že vláda ztratila většinu. Opozice se zdržela hlasování. Její zástupci po hlasování varovali, že země je vystavena "reálnému nebezpečí", že ztratí
přístup na finanční trhy.

ČTĚTE TAKÉ:

Vnitropolitické problémy nejsou jediné, které Itálie má. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny. Nyní je ale ohrožena tím, že se do ní z Řecka přelije vážná dluhová krize. Je pro ní stále dražší si půjčovat peníze na trzích. Výšky úroků, za které si půjčuje, dosahují rekordních výší a podle ekonomů nejsou dlouhodobě udržitelné.

Přelije se krize?

Dnes dopoledne výnos italských státních dluhopisů na deset let na trhu stoupl na 6,74 procenta, na nové maximum od roku 1997, z dnešního maxima 6,67 procenta. Dále se tak přiblížil sedmiprocentní úrovni, která je podle analytiků z hlediska nákladů na půjčky považována za neudržitelnou. Je to hranice, nad níž Řecko, Irsko a Portugalsko požádaly o mezinárodní finanční pomoc.

Problém Itálie? Obří dluhy

Itálie se potýká s pomalým tempem hospodářského růstu a silným zadlužením. To dosahuje 1,9 bilionu eur čili asi 120 procent hrubého domácího produktu, což je druhý nejvyšší poměr v EU po Řecku. Jen příští rok bude Itálie potřebovat k financování splatného dluhu a rozpočtového deficitu získat prostřednictvím nových dluhopisů přes 300 miliard eur.

"To je číslo, které nemůže nechat niko klidným v celé Evropské unii," řekl Kalousek o podmínkách, za nichž si Řím nyní půjčuje.

Podle rakouské ministryně financí Marie Fekterové, kterou citovala AFP, je italská ekonomika příliš velká na to, aby tato země mohla využít záchranného plánu v případě bankrotu. "Itálie ví, že vzhledem k velikosti země, nemůže doufat ve vnější pomoc. To je důvod, proč Itálie v tuto chvíli vynakládá takové úsilí," řekla při příjezdu Fekterová.

Podobně se vyjádřil i Kalousek po jednání. "Myslím si, že kdyby došlo ke stejné situaci, k jaké došlo v případě Řecka, tak prostě není v silách členských států Evropské unie poskytnout takovou pomoc," poznamenal. "V tuhle chvíli je skutečně klíčové s jakou rozhodností a vůlí budou své problémy řešit Italové," dodal.

Bude palebná síla stačit?

Eurozóna se nedávno rozhodla posílit "palebnou sílu" záchranného fondu EFSF, která by měla dosáhnout zhruba až bilionu eur pomocí pákového efektu. Cílem bylo právě to, aby se zabránilo rozšíření dluhové nákazy do dalších zemí.

Autoři: ,