Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Panamský skandál zasáhl Česko. Na seznamu jsou Kellner, Křetínský i Krejčíř

Vladimír Putin

  10:34
PRAHA - Světovou politikou a byznysem otřásá další skandál s únikem tajných dokumentů. Objevují se v nich i jména českých špiček.

Únik tajných dokumentů zasáhl i Česko. foto: ZRShutterstock

Přes jedenáct milionů dokumentů zveřejněných mezinárodním konsorciem novinářů do detailu odkrývá dvě dekády anonymizace majetku světových elit přes takzvané offshorové firmy. Interní komunikaci advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která je globální čtyřkou v zakládání takových struktur, získal německý list Süddeutsche Zeitung od anonymního zdroje.

Využívání daňových rájů k optimalizaci daní je v byznysu běžné a většinou i legální. Zejména v případech s politickým pozadím ovšem může budit rozpaky. Největší ohlas tak zatím mají odhalení týkající se islandského premiéra Sigmundura Gunnlaugssona, okolí ruského prezidenta Vladimira Putina či otce současného britského premiéra Davida Camerona. Podle listu Guardian se v dokumentech vyskytuje zhruba desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra.

Česká miliardářská stopa

K Česku má z obsáhlého seznamu klientů vazbu 283 jmen lidí či firem. Celkem se jich dotýká čtvrt mi lionu dokumentů, které obsahují právní listiny, emailovou komunikaci i komentáře ke smlouvám. Nejoblíbenější destinací, kam Češi schovávají firmy, jsou podle webu Investigace.cz, který s Mezinárodním investigativním konsorciem spolupracuje,bezkonkurenčně Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založil přes 800 firem.

V dokumentech se objevuje například i zmínka o někdejší první české internetové bance eBanka (nyní sloučené s Raifeisenbank) jako o instituci, kde své klienty „zbytečně“ neprověřují.

K zakládání tisíců firem také měla kancelář využívat tisíce nastrčených bílých koňů. Mezi nimi je i řada českých jmen se stovkami firem po celém světě.

Jména lidí, kteří v seznamu označovaném jako Panama Papers figurují jako vlastníci, jsou však podstatně zajímavější. A překonávají i předchozí aféru švýcarských kont označovanou SwissLeaks. Podle webu Investigace.cz jsou na něm třeba jména miliardářů v čele s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, který má mít se svojí ženou Renátou v databázi několik firem na Britských Panenských ostrovech.

Na seznamu je prý i Daniel Křetínský. Přední hráč v energetice a majitel fotbalové Sparty má být vlastníkem firmy Wonderful Yacht Holdings. Server uvádí i Petra Speychala, vládce skupiny ČKD a hokejové Sparty. V daňových rájích má mít několik firem s obchodními partnery Janem Kutišem a Petrem Gregorem.

Politika, soláry i zbrojovky

V panamských dokumentech se údajně objevují i jména napojená na některé politiky. Server uvádí, že lze dle adresy vystopovat osoby spojené s podnikáním takzvaných kmotrů ODS Patrika Oulického a Alexandra Nováka.

Panamské služby pak využívaly také společnosti a lidé spojení se solárním boomem. Petr Skopal je jednatelem sítě solárních elektráren, z nichž jedna je prý spoluvlastněna i tenistou Tomášem Berdychem.

V uniklých dokumentech jsou podle serveru i čeští zbrojaři. Třeba Tomáš Nebeský, který dříve přes firmu Wotan Invest vlastnil i známou společnost na výrobu munice Sellier & Bellot. Zároveň má být jediným akcionářem seychelské firmy H&T, Ltd., registrované v roce 2010 se základním kapitálem jeden dolar.

Druhým zbrojařem vystupujícím v dokumentech je prý Tomáš Quis ze Vsetína, majitel firmy Czech Small Arms, která vyrábí nebo certifikovaně znehodnocuje malé střelné zbraně. Kromě toho je držitelem hned několika patentů, které se střelných zbraní týkají. Jeho panamská společnost se má údajně jmenovat General Trading & Consulting Corp.

Opět Radovan Krejčíř

Nádech pikantnosti pak český seznam získává i tím, že jsou v něm i lidé světově proslulí svou kriminální aktivitou. Třeba jihoafrický vězeň Radovan Krejčíř.

Unikly dokumenty o daňových rájích. Zmiňují politiky a byznysmeny, skandál míří i do Česka

Jak uvádí server Investigace.cz, v databázi Panama Papers lze najít emailovou výměnu z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do druhé firmy na Britských Panenských ostrovech se jménem Ducane Finance. „Přestože se případem podezřelé transakce zabývala policie, soud na ní neshledal nic, co by porušovalo zákon

Dalším klientem Mossack Fonseca, který byl ve vězení, je Přemysl Synek – shodou náhod bývalý obchodní partner Radovana Krejčíře. Oba byli v roce 2010 shledáni vinnými a odsouzeni v kauze společnosti Technology Leasing. V dokumentech Panama Papers vlastní Synek dvě společnosti, obě registrované na Britských Panenských ostrovech.