Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Panika škodí cestování i zemědělcům

USA

  10:18
PRAHA/NEW YORK - Letecké společnosti, cestovní agentury, producenti obilí, vývozci ropy. Ti všichni jsou mezi prvními ekonomickými oběťmi prasečí chřipky, která se rychle šíří z Mexika do dalších zemí. Některé země také zakazují dovoz vepřového masa. Rozhodly se tak přesto, že virus H1N1 není nakažlivý pro prasata, a tudíž konzumace tohoto druhu masa nemá na šíření viru žádný vliv.

Panika z šíření prasečí chřipky postihla i letecké a cestovní společnosti. foto: ROBYN BECKLidové noviny

Světové akciové trhy včera zachvátila podobná nejistota jako v roce 2003, kdy se světem šířila respirační nákaza SARS. Tentokrát na ni nejvíce doplácely letecké společnosti. Investoři se začali obávat, že šíření viru prasečí chřipky může výrazně omezit cestování nejen do Mexika a sousedních Spojených států, ale i do ostatních zemí.

„Prasečí chřipky a jejích možných dopadů na odvětví letecké přepravy se nyní bojí všichni,“ řekl americkému listu Wall Street Journal Michael Lynch z analytické firmy Strategic Energy and Economic Research.

Klesaly zejména akcie leteckých společností ve Spojených státech a také aerolinek s vysokým podílem mezikontinentálních letů. Hodnota akcií British Airways poklesla během dne až o 10 procent. Podobný pokles zaznamenaly i německá Lufthansa, hongkongské aerolinky Cathay Pacific, australské Qantas, japonské All Nippon Airways či čínské Air China.

Obavy z propadu leteckého trhu s sebou táhly dolů i ceny ropy. Ty během včerejška poklesly o více než 6 procent až k 48 dolarům za barel.

Virus pro prasata nakažlivý není
„Pozadu“ nezůstaly ani cestovní agentury. Akcie britské Thomas Cook poklesly již na počátku včerejšího dne o téměř 8 procent. Německá cestovní kancelář TUI oznámila, že až do odvolání preventivně ruší lety do mexického hlavního města Mexico City. Akcie cestovních agentur pak během dne dále klesaly poté, co eurokomisařka pro zdravotnictví Androulla Vassilou vyzvala občany EU k odložení cest do virem H1N1 zasažených oblastí.

Přímé dopady šířící se nákazy zaznamenaly i potravinářské trhy a zemědělci. Ruské a čínské úřady vydaly zákaz dovozu veškerého vepřového masa a ze Střední a Severní Ameriky. Rozhodly tak přesto, že virus H1N1 není nakažlivý pro vepřový dobytek, a tudíž konzumace vepřového masa nemá na šíření viru žádný vliv. „Prasečí chřipka není přenosná konzumací vepřového masa. Konzumace vepřového, se kterým je řádně nakládáno a které je řádně uvařené, je zcela bezpečná,“ uvedl šéf britských veterinářů Nigel Gibbens.

I přesto však platí zákaz dovozu vepřového masa z Mexika do EU. Jeho dovoz včera odmítla také Indonésie. Z nižší poptávky po vepřovém masu a výrobků z něj vyprodukovaných mají děs i farmáři ve Spojených státech. I včera pokračoval rychlý propad cen sóji a obilí, které zaznamenaly nejvýraznější jednodenní propad za poslední dva měsíce. Komoditní investoři  se totiž obávají, že v důsledku nižší spotřeby vepřového masa klesne i poptávka po krmivech pro dobytek.

Jediným, kdo z paniky z vypuknutí pandemie prasečí chřipky profituje, jsou farmaceutické společnosti vyrábějící protichřipková antivirotika. Akcie švýcarské firmy Roche, která produkuje lék Tamiflu, včera vzrostly o 4 procenta. Stalo se tak poté, co firma oznámila, že přistoupí k navýšení produkce tamiflu. Očekávaná poptávka po protichřipkových lécích přispěla i k růstu hodnoty akcií britského výrobce léku Relenza, firmy GlaxoSmithKline. Její akcie včera posílily o 3 procenta.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...