Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Patnáct let pátral po účtech gangsterů, teď si došlápne na hazard

Ekonomika

  15:41
PRAHA - Pro sázkové kanceláře a kasina to přišlo jako blesk z čistého nebe. Do čela úřadu, který je má kontrolovat, nebyl jmenován Michal Morawský, který k nim má podle zprávy BIS velice blízko, ale člověk, který od počátku devadesátých let pátrá po finanční kriminalitě.

Karel Korynta,
služebník státu

* Do roku 1995 pracoval v řadách policie v dnešním útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality
* Do roku 1997 působil jako ředitel odboru inspekce na ministerstvu financí, která měla zajišťovat jeho vnitřní kontrolu
* V listopadu 1998 byl jmenován tehdejším ministrem financí Ivem Svobodou na pozici ředitele Finančně analytického útvaru ministerstva financí. Měl na starosti vyšetřování finančních machinací či daňových úniků
* Před půl rokem ho odvolal odstupující ministr Miroslav Kalousek, protože před čtyřmi roky nezabránil nezákonnému převodu půl miliardy korun z ČKA do Švýcarska
* Ve čtvrtek 29. října ho ministr Eduard Janota jmenoval do čela dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. Jeho hlavním úkolem bude prosadit nový loterijní zákon

Výběr ministra financí, který padl na dlouholetého šéfa finančního analytického úřadu Karla Koryntu, ukazuje, že si Eduard Janota o světě hazardu nedělá příliš velké iluze.

"Znám Karla Koryntu velmi dlouho, má moji důvěru. Jeho osoba je pro mě zárukou, že neexistují a nebudou existovat žádné nadstandardní vztahy mezi ním a jakýmikoli loterijními společnostmi," zaručil se osobně za nového šéfa dozoru nad loteriemi Janota.

Stejně jako současný ministr financí totiž i Korynta téměř patří k inventáři úřadu. Už v roce 1995 působil jako ředitel odboru inspekce na ministerstvu financí, která měla zajišťovat vnitřní kontrolu. "Měl jsem tu možnost, že jsem ten odbor postavil celý. Bohužel fungoval asi jenom dva roky a na konci roku 1997 byl zrušen," vzpomíná Korynta.

Na politickou objednávku nepracuji...

Šéfem finančního analytického útvaru se pak na ministerstvu stal v roce 1998, dva roky po jeho založení, a vedl ho až donedávna. Hned po jeho jmenování přitom úřad vyšetřoval financování tehdy vládní sociální demokracie v čele s tehdejším ministrem Ivem Svobodou a jeho poradkyní Barborou Snopkovou, kteří byli později odsouzeni za vytunelování Liberty.

Vzhledem k povaze své činnosti se útvar zajímal o nejvyšší patra politiky poměrně často. Jakékoli snahy o ovlivňování vyšetřování zvenčí ale Korynta odmítá. "Pro mě bylo podstatné, že za celých deset let nikdo z ministrů, kterých se tam vystřídala celá řada, a byli z různých stran, na nás neměl žádný nestandardní požadavek. Nikdy jsme neměli žádné zadání, se kterým bych se neztotožnil nebo které by odporovalo zákonům."

Vyšetřoval i teroristy. Má zkušenosti, které se ve světě hazardu hodí

Po útocích 11. září Koryntovi spadla na stůl kromě kontroly praní špinavých peněz další povinnost - sledovat konta, která by mohla být spojena s financováním terorismu. Během čtyř let tak úřad prověřoval účty asi tisícovky lidí. V několika případech dokonce padlo podezření, že v Česku mají svá konta i mezinárodně hledaní teroristé, žádného z nich se ale nepodařilo "chytit za ruku".

V případě terorismu totiž peníze většinou pocházejí z legální činnosti a jejich nezákonnost se ukáže až po jejich použití. Podle Korynty se tak především ukázalo, že pečlivé sledování podezřelých účtů plní preventivní funkci.

V roce 2006 Koryntovo vyšetřování opět zamířilo do nejvyšších pater politiky. Do hledáčku jeho útvaru se dostal tehdejší rekordman v délce parlamentního angažmá, předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus. Poslanec se podle vyšetřování zapletl do podezřelého obchodu s kakaovými boby, čelil podezření z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i z korupce. Policie ale případ loni v lednu odložila.

Kromě politických případů, kterým se podrobně věnovala média, ale útvar zachytil řadu nezákonných transakcí v privátní sféře, o kterých nebylo tolik slyšet. Jednalo se například o jednu z plzeňských bank, ze které nucená správkyně vyvedla do zahraničí tři čtvrtě miliardy korun.

K největšímu záseku na Koryntově pažbě se ale schylovalo v únoru 2008, kdy se zdálo, že se i do Česka dostane seznam klientů lichtenštejnských bank, který v Německu rozpoutal hon na nejbohatší byznysmeny. Výčet podezřelých Čechů ale z Německa dorazil až letos v létě, když už Korynta ve vedení útvaru nebyl.

Po více než desetiletém fungování v čele FAÚ totiž Koryntovi zlomil letos v dubnu vaz čtyři roky starý případ. Ministr financí Miroslav Kalousek ho odvolal, protože Korynta nepodnikl nic, aby zabránil odeslání půl miliardy korun z účtů České konsolidační agentury na soukromé konto ve švýcarské bance UBS. Většinu peněz se sice podařilo od UBS v rámci mimosoudní dohody získat zpět, Kalousek ale měl za to, že bylo v silách Koryntova úřadu transakci zastavit.

"Tehdy jsme sledovali hlavně peníze, které jsou špinavé. V tomto případě se jednalo o prostředky, které ležely někde na účtu a dostaly se do pohybu díky člověku, který k tomu měl zmocnění," popisuje událost Korynta. "Kdybychom zasáhli, určitě by na to byla velká odezva, že jsme si to vůbec dovolili zastavit."

Lobbuji, lobbujeme, lobbuješ.... Všichni za loterijní zákon

Vzhledem k tomu, že Janota dosadil Koryntu na tak exponované místo, jako je v současnosti dohled nad loteriemi, očividně toto selhání za významné nepovažuje. Od Korynty očekává, že obhájí věcný záměr nového herního zákona. "Legislativa je první a nejdůležitější bod.

Teď jde do vnějšího připomínkového řízení již věcný záměr nového zákona o loteriích. A to je právě můj úkol -prosadit ho přes vládu a připravit paragrafové znění," popisuje Korynta zadání od ministra financí. Z pohledu dlouholetého vyšetřovatele finanční kriminality mu v zákoně schází paragrafy, které by vyžadovaly prokázání původu prostředků, které do hazardu plynou. "Pokud někdo zakládá nová kasina nebo pokud jakkoli investuje v této oblasti hazardu, měl by prokazovat původ majetku."

Prosadit důstojný loterijní zákon, což nebude díky lobbistickým tlakům a dlouholeté nechuti poslanců snadné, není jediným úkolem nového ředitele. Vzhledem k tomu, že sám výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman nedávno řekl, že státní dozor doslova zkolaboval a je základem velké většiny procent negativních jevů v oblasti loterijního průmyslu, čeká ho i několik systémových změn uvnitř dozorčího orgánu.

"Úředníci jsou zde zavaleni prací, povolováním dalších aktivit a rozšiřováním aktivních heren a v tom se musí nastolit systém. Nutné je zvýraznit spolupráci s finančními úřady, protože to je ona prodloužená ruka, která chodí na kontroly do heren a kasin," popisuje Korynta, co v nejbližší době dozorčí orgán čeká.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!