Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Peroutkovu cenu dostali Šustrová, Kosatík a Macháček

Média

  17:14
PRAHA - Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2009 získala spolupracovnice Lidových novin Petruška Šustrová, dále Pavel Kosatík a Jan Macháček. Prestižní novinářské ocenění již popatnácté udělilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Osobnosti si ho dnes v podvečer převezmou v panteonu Národního muzea v Praze.

Petruška Šustrová foto: ČTK

Podle předsedy Sdružení Ferdinanda Peroutky Pavla Pecháčka ocenění dostávají novináři, kteří se nějakým způsobem či rysy své práce podobají významnému českému novináři a publicistovi Peroutkovi. Dodal, že nezáleží pouze na novinářském talentu, ale i na osobnosti oceněného.

Petruška Šustrová se proslavila nejen jako novinářka, ale především jako disidentka. V roce 1969 byla uvězněna za podvracení republiky, stala se signatářkou a mluvčí Charty 77, spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spolupracovala s několika samizdatovými časopisy.

Kvůli své činnosti mohla pracovat pouze na poště a jako uklízečka, od roku 1982 nemohla sehnat žádné zaměstnání.

"Měli bychom vzdát hold ženám, které se zapojily do riskantní činnosti v disentu. Zvláště těm, které při práci v Chartě ještě vychovávaly své děti. Šustrová jich má pět," řekl Pecháček. "Zbabělost je provinění, které nelze ze člověka sejmout," reagovala Šustrová.

Po listopadu 1989 působila rok ve funkci náměstkyně ministra vnitra. V současné době píše komentáře do Lidových novin, přeložila přes 20 knih a je scénáristkou čtyř dokumentárních filmů.

Také ekonomický novinář Jan Macháček působil v disentu. Podepsal Chartu 77, v letech 1983 až 1986 hrál v undergroundové kapele The Plastic People of the Universe. Od roku 1985 do dneška je kytaristou legendární rockové skupiny Garáž. Po listopadu 1989 se stal redaktorem nově vzniklého týdeníku Respekt, v současné době také píše ekonomické zprávy pro servery iHNed.cz a Respect.cz.

Spisovatel, novinář a literární historik Pavel Kosatík se nejprve věnoval literatuře science-fiction, kterou vydával i v samizdatech. Sepsal také několik knih o historii první republiky, mimo jiné i o Ferdinandu Peroutkovi. Jako novinář pracoval v předních českých denících. Od roku 2008 je šéfredaktorem čtvrtletníku Národní 3, který vydává Akademie věd ČR. Založil nakladatelství Kdo je kdo.

Cena Ferdinanda Peroutky byla založena v roce 1995 ke stému výročí jeho narození. Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné za první republiky řídil kulturně politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí kromě jiného psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

Cenu v minulosti dostal například Ivan Medek, Erik Tabery, Michal Kubal nebo Vladimír Mlynář.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!