Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pět věcí, které je třeba vědět o skandálu Panama Papers

Vladimír Putin

  11:42
MNICHOV/ PRAHA - Skandál s masivním únikem dat o byznysu s ukrýváním miliard známým pod názvem Panama Papers v daňových rájích, který se dotýká i Česka, hýbe světem. Tady je pět věcí, které je podle serveru Market Watch třeba k pochopení skandálu vědět.

Mosack Fonseca je čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových struktur - tedy propracovaných systémů, jak se vyhýbat placení daní, skrývat nelegálně získané peníze či alespoň zakrývat skutečné vlastníky firem. foto: Reuters

1) Co je to Mossack Fonseca?

Jde o panamskou advokátní společnost operující po celém světě, která se specializuje na takzvané offshorové finanční služby, jako je například zakládání skořápkových neboli předzaložených společností. Mossack Fonseca má ve 42 zemích kolem 600 zaměstnanců. Společnost působí mimo jiné například ve známých daňových rájích jako je Švýcarsko, Kypr, nebo Britské Panenské ostrovy. Společnost dosud zastupovala na více než 300 tisíc společností. Právní firma, která působí na trhu 40 let, odmítá, že by udělala cokoliv špatného.

2) Co uniklo?

Více než 11,5 milionů spisů. Jde o větší únik dat než při kauze WikiLeaks z roku 2010 či únik dat, která v roce 2013 zveřejnil Edward Snowden. Podle německého listu Suddeutsche Zeitung, který uniklá data získal jako první, chtěl zdroj, který mu je předal, zůstat v anonymitě a požádal o ochranu.

Data obsahují informace o více než 214 tisíc offshorových společnostech a Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) je zkoumalo několik měsíců. V některých případech dokumenty ukazují, jak docházelo k praní špinavých peněz či daňovým únikům, nicméně dokumenty obsahují zmínky i o úplatcích, korupci, či porušování sankcí.

3) Kdo by se měl bát?

Ti nejmocnější a nejslavnější. Podle BBC je s firmou nějak spojeno 72 bývalých či současných hlav států, včetně ruské prezidenta Vladimira Putina. Skandál se však dotýká i celebrit, vrcholných byznysmanů a dalších politiků. V důsledku odhalení vyzývají k rezignaci premiéra Islandu, Sigmundura Davida Gunnlaugssona. Ukázalo se totiž, že založil na Britských Panenských ostrovech společnost, aby skryl peníze.

Mezi dalšími skloňovanými jmény jsou například saúdský král Salman či spolupracovníci britského premiéra Davida Camerona.

4) Znamená to, že kdokoliv, koho dokumenty zmiňují, porušil nějak zákony?

Ne nezbytně. Úschova peněz na offshorových účtech může být zcela legální. Na druhou stranu jde o oblíbený způsob mezi mnohými zločinci či zkorumpovanými politiky, jak ukrýt špinavé peníze.

5) Co se bude dít dál?

Nepochybně budou v několika desítkách zemí následovat kriminální vyšetřování a bude zveřejněno více a více odhalení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!