Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pneumokok je ve sněmovně a s ním i plačící matky a drsný nátlak firem

Ekonomika

  11:40
PRAHA - Plyšoví pneumokokové rozdávaní před sněmovnou, dojemné 'dopisy matek' zasílané poslancům. Tak vypadá drsný nátlak farmaceutických firem na zákonodárce, kteří by dnes měli rozhodnout o tom, zdali se vakcína proti dětskému pneumokokovému onemocnění ocitne na seznamu státem plně hrazených léčiv.

Spojení mikroorganismu a elektroniky nabízí nové možnosti. foto: Reprofoto

Poslanecká sněmovna by dnes měla projednávat zařazení očkování proti pneumokokovi do vakcín hrazených z veřejného pojištění.

Všichni novorozenci by tak měli nárok na vakcínu proti bakterii, způsobující například zánět středního ucha, zdarma. Její cena se v současnosti pohybuje okolo šesti tisíc korun, což mnoho rodičů i přes masivní reklamní kampaň odrazuje. Zdarma jí dostávají pouze děti, které čtyřikrát po sobě onemocněly zánětem středního ucha.


Na poslanecké rozhodnutí však netrpělivě čekají zejména farmaceutické firmy, které vakcíny vyrábějí. A rozhodně nenechávají nic náhodě.


"Jak dlouho ještě?"
Hospodářské noviny (HN) informovaly o tom, že poslanci musí čelit nezvyklému nátlaku ve formě dojemných dopisů od "matek dětí", které apelují na úplnou úhradu přípravku. "A tak se ptám, jak dlouho budeme muset ještě čekat a kolik dalších postižených dětí a zmařených životů to bude ještě stát, než se všichni zodpovědní dohodnou a odsouhlasí zavedení bezplatného očkování?", píše se v dopise, jehož šablona je "matkám" k dispozici na webu občanského sdružení Nahlas.

Co je pneumokok?

Pneumokoky jsou bakterie, které jsou všude kolem nás a běžně se vyskytují na sliznicích horních cest dýchacích. Jsou nejčastějším původcem infekcí dýchacích cest.

Invazivní typy této bakterie mohou být příčinou těžkých onemocnění (např. zápal plic, otrava krve nebo zánět mozkových blan) a ohrozit život zejména v dětském věku a u lidí nad 60 let.

V současné době rozlišujeme více než 90 typů pneumokokových bakterií. Ročně v ČR onemocní invazivními pneumokokovými onemocněními (IPO), což jsou nejzávažnější projevy onemocnění, k nimž patří meningitidy, bakteriémie, sepse a pneumonie s bakteriémií, okolo 250 až 300 dětí do 5 let věku.

To založil podle HN Radek Kalovský, který je zároveň majitelem společnosti Smart Marketing. Sdružení Nahlas podle Kalovského usiluje o to, aby si očkování mohli dovolit všichni rodiče a nemoc se tak nešířila dál. Jeho syn totiž po nakažení pneumokokem ztratil sluch.


Činnost sdružení se však neomezuje jen na zasílání proseb poslanců. Ve středu před sněmovnou postávala skupinka lidí, kteří rozdávali plyšové pneumokoky a brožury, žádající poslance o pomoc.


O stamiliony jistého zisku ze státem hrazené vakcíny se přetahují dva farmaceutičtí giganti. Britský GlaxoSmithKline vyrábějící Synflorix a americký Wyeth s podobnou vakcínou Prevenar.

Souboj gigantů
Sdružení Nahlas proto mohutně podporují. Wyeth loni věnoval na pneumokokovou osvětu 400 tisíc korun, GSK jedná s Kalovským o daru 300 tisíc. Rovný milion pak Nahlas dostal od Nadace ČEZ.


I přes spolupráci v nátlaku na poslance však mezi firmami panuje ostrý konkurenční boj. Wyeth totiž již delší dobu masivně propaguje Prevenar, mimo jiné televizní reklamou, která na hraně citového vydírání straší rodiče ohluchnutím jejich dítěte.

GSK však podle informací Lidovek.cz naopak propaguje svůj Synflorix hlavně v lékárnách, takže matky, které si z televize nepamatují název vakcíny často nakoupí levnější Synflorix, což se firmě Wyeth příliš nelíbí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!