Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Podívejte se, jaké fólie můžete používat

Ekonomika

  7:00
Jaká jsou omezení pro užití zatmavovacích fólií a jaké sankce lze udělit pro případ jejich nesprávného použití?

Zatmavovací fólie na sklech foto: Autoweb.cz

V poslední době padlo v Právní poradně několik otázek týkajících se zatmavovacích fólií na oknech automobilů, a to i v souvislosti s aktuálním postupem Policie ČR, která se údajně na kontrolu těchto fólií a jejich parametrů soustřeďuje.

1) Jaké fólie a kam
Hlavní pravidlo je stanoveno v §36 odst. odst. 3, písm. b) vyhlášky č. 341/2002 Sb., který definuje tzv. závady ohrožující bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a které vylučují použití vozidla s takovou závadou v silničním provozu.

Mezi takové závady patří mimo jiné i:

  • zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75 % nebo
  • zatemnění předního bočního skla na propustnost zjevně nižší než 70 %.

Jak patrno, týkají se tato omezení čelního skla a předních bočních skel. Žádná omezení tohoto druhu tedy technické předpisy nestanoví na zadní boční skla nebo zadní okno, která mohou být zatmavena i na propustnost nižší než shora uvedenou, případně mohou být skla i zcela zaslepena nebo nahrazena neprůhlednými výplněmi.

Pokud tedy řidiči uvažují o zatmavení skel, mohou bez omezení zatmavovat zadní boční okna a zadní okno, ale musí splnit podmínky shora uvedené pro přední okno a přední boční okna. Řidič by si v případě jejich zatmavení měl nechat každopádně vystavit nějaké potvrzení o tom, jak zatmavená ta okna vlastně jsou, jakkoli jej mylné potvrzení od servisu od postihu nezachrání.

Jak vyplývá ze shora uvedených pravidel, jsou omezení pro zatmavení čelního skla a bočních skel dost přísná a mnohokrát už mají auta z výroby toto zatmavení jako standardní a další zatmavování tak není možné.

Hlavním důvodem je zjevně možnost očního kontaktu řidiče s ostatními účastníky a ostatních účastníků s řidičem, který přispívá k předvídatelnosti jednání a vzájemné interakce účastníků silničního provozu. Samozřejmě řidič ven vidí i s tmavší fólií, jenže není vidět dovnitř, a to může ohrožovat právě „komunikaci“ ostatních s řidičem.

ČTĚTE TAKÉ:

V této souvislosti sluší podotknout, že zajistit průhlednost vozidla v podélném směru (tj. odzadu dopředu) a v příčném směru (na úrovni zadních bočních oken) není povinností řidiče, takže ostatní řidiči nemohou namítat, že skrz toho druhého např. zezadu nevidí (skrz dodávku nebo vyšší SUV není vidět tak jako tak).

2) Sankce
Pokud zatmavení překročí shora uvedené hodnoty, jedná se o závadu, která ohrožuje bezpečnost silničního provozu a hrozí za takový delikt pokuta 5 až 10 000 Kč a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Jak právní předpis výše uvádí, musí se jednat o hodnotu zjevně nižší. Tato zjevnost je a musí být stejně předmětem určitého exaktního zkoumání, tzn. policie by měla být schopna mít zařízení, kterým na místě provede kontrolu propustnosti jako důkaz do dalšího řízení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pokud hodnoty překročí povolený rámec, policie to nicméně na místě není oprávněna řešit (kvůli možnosti uložit zákaz řízení) a musí věc postoupit do správního řízení, nicméně pro důkazní účely musí zajistit důkazy hned na místě, aby se to později vůbec dalo projednat. Každopádně platí, že by to na místě projednávat neměla, i když je fakt, že pro řidiče je zaplacení pokuty na místě lepší, protože nepřijde o řidičský průkaz. Je pak na policistech, do jaké míry si budou (a to by měli) vědomi, že za tento delikt se ukládá zákaz řízení a na místě to projednat nemohou.

Snad jen závěrem z vlastní zkušenosti mohu uvést, že i zatmavování zadního okna pátých dveří příliš tmavou fólií je dost nepraktické, protože pak z auta nevidí člověk ani sám, tím méně ve tmě. Zatmavení zadních oken je sice fajn z toho hlediska, že nesvítí tolik do interiéru (např. na dítě), není vidět, co je na sedadlech, ale při aplikaci příliš tmavé fólie z auta člověk sám nevidí.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!