Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pohledávku 2,6 miliard může po Čepru vymáhat lichtenštejnská firma

Ekonomika

  19:58
PRAHA - Údajnou miliardovou pohledávku za státním podnikem Čepro může vymáhat lichtenštejnská firma Global Licence and Services Establishment (GLSE). Rozhodl o tom pražský vrchní soud, když potvrdil dřívější rozhodnutí Městského soudu v Praze. Řekla o dnes mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.
Barely ropy - ilustrační foto

Barely ropy - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zhruba 2,6 miliardy korun chtěla podle policie v minulosti z Čepra podvodně vylákat skupina kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, podle médií by mohl být Krejčíř napojen i na GLSE. Podle Čepra je nárok fiktivní.

Výše údajné pohledávky činí zhruba 2,6 miliardy korun, další stamiliony podle dřívějšího vyjádření mluvčího Čepra Tomáše Zikmunda tvoří příslušenství.

Mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt řekl, že odvolací soud rozhodl v neveřejném jednání začátkem února. "Usnesení soudu I. stupně se potvrzuje," řekla k rozhodnutí Lhotáková.

Čepro se podle deníku Právo v rámci odvolání domáhalo i toho, aby vrchní soud z kauzy odvolal soudce Davida Hovorku, podle Lhotákové mu však případ zůstal.

Doposud se soudy zabývaly tím, zda je GLSE současným vlastníkem pohledávky, nyní budou moci řešit přímo platnost pohledávky.

2,6 miliardy za skladované palivo

O tom, že současným vlastníkem pohledávky je GLSE, pražský městský soud rozhodl již počátkem února 2008, i tehdy se ale Čepro odvolalo. Pražský vrchní soud v květnu 2008 rozhodnutí zrušil a uložil městskému soudu, aby doplnil důkazy.

Stojí za GLSE Krejčíř?

Server Aktuálně.cz v minulosti uvedl, že firma GLSE je účelově vytvořenou společností bez jakýchkoli aktivit. Server spekuloval o tom, že za ní možná stojí Krejčíř.

O možném napojení GLSE na Krejčíře podle Hospodářských novin uvažovali i policisté. Podle dřívějších informací deníku Mladá fronta Dnes stojí za společností GLSE američtí investoři.

Deník Hospodářské noviny pak počátkem loňského června informoval o tom, že pražský městský soud dospěl koncem května k stejnému závěru jako napoprvé. Původním žalobcem byla soukromá firma Venturon Investment. Pohledávka poté putovala přes arabskou společnost Al Batal General Trading do vlastnictví GLSE.

Společnost Venturon Investment původně získala pohledávku od firmy Bena, která od roku 1994 využívala nádrže Čepra ke skladování pohonných hmot.

Podle Čepra pohledávka vůbec neexistuje a byla fiktivně vytvořena Krejčířem a spol. v době, kdy ve firmě panoval chaos v evidenci pohonných látek.

Pohledávka má být za palivo v ceně zhruba 2,6 miliardy korun, které Bena u Čepra skladovala, ale nedostala je zpět. Společnost to odmítá s tím, že v té době již Bena u Čepra žádné palivo neskladovala.

Schované soudní obsílky

Soudy oprávněnost pohledávky již v minulosti potvrdily, Ústavní soud ale verdikt zrušil v listopadu 2007. Dal za pravdu stížnosti Čepra, podle kterého soudy o povinnosti zaplatit rozhodly jen kvůli tomu, že bývalá pracovnice podniku úmyslně schovávala soudní obsílky, Čepro tak o procesu nevědělo a nemohlo se účinně hájit.

Žena byla podle policie členkou údajného zločinného spolčení kolem Krejčíře. Soudy vynesly rozsudek pro zmeškání, Čepru kvůli prohranému sporu dokonce hrozila exekuce.

Podle Ústavního soudu tak ale nelze jednat v příliš závažných, "sporných a hraničních případech". Celý spor má na starosti soudce Hovorka, který pohledávku v roce 2004 uznal jako oprávněnou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!