Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pokuty, nehody, koroze. Zájemcům o Temelín se nedaří

Ekonomika

  7:04
PRAHA - Miliardové pokuty, problémy se získáním licence i zhroucení ocelové konstrukce přímo na staveništi jaderné elektrárny. To jsou některé z potíží, kterým v zahraničí čelí uchazeči o výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: Reuters

Podpis smlouvy v odhadované hodnotě až 200 miliard korun plánují topmanažeři ČEZ na prosinec 2013. Zatím není jisté, zda francouzská Areva, americký Westinghouse nebo ruský holding Rosatom budou mít za dva roky aspoň jeden dokončený a fungující blok v provozu. A právě to vedení ČEZ i zástupci české vlády požadují. 

INFOGRAFIKA

Všichni tři uchazeči totiž nabízejí reaktory třetí generace, které slibují vyšší bezpečnost a spolehlivost provozu. Zároveň se však jedná o novou, zatím v praxi nevyzkoušenou technologii.

Stát již přemýšlí, jak případná rizika omezit. „Finální pokyn ke stavbě dáme a první platby za Temelín odešleme až ve chvíli, kdy nové bloky budou mít stavební povolení a zároveň bude referenční blok v zahraničí v provozu,“ uvedl pro LN vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. 

Arevě hrozí ve Finsku pokuta

Opatrnost je zcela namístě. Například Areva přislíbila finské elektrárenské společnosti TVO, že nový blok v jaderné elektrárně Olkiluoto postaví do roku 2009 za 3,3 miliardy eur. Realita je zcela odlišná. Finská média spekulují o dokončení elektrárny až v roce 2014. Náklady na její výstavbu zřejmě dosáhnou šesti miliard eur.

Vedení Arevy to nevidí tak černě. „Palivové články do reaktoru dáme na konci roku 2012 a v následujícím roce reaktor spustíme do provozu,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny obchodní ředitel Arevy Ruben Lazo.

ČTĚTE VÍCE K TEMELÍNU:

I když dohodnutá cena je pevně daná a každé euro nad tuto částku musí uhradit dodavatelské konsorcium Areva-Siemens, Finové přesto budou požadovat finanční kompenzaci za zpoždění stavby. Společnost TVO zahájila arbitrážní řízení u Mezinárodní obchodní komory a žádá po dodavatelích odškodné ve výši jedné miliardy eur, tedy 25 miliard korun.

Čtyřleté zpoždění a dvojnásobek oznámených nákladů je realitou také v případě nového bloku jaderné elektrárny Flamanville. Za zpoždění je však tentokrát odpovědný francouzský elektrárenský gigant EDF, který se rozhodl zařízení postavit ve vlastní režii.

Westinghouse má problém s licencemi

Americký podnik Westinghouse se sice chlubí tím, že své první moderní reaktory třetí generace staví v Číně v souladu s časovým plánem i rozpočtem, pronásledují jej však potíže se získáváním licencí.

Ve Spojených státech sice jejich reaktor získal licenci již v roce 2006, později však výrobce musel design reaktoru upravit tak, aby vyhovoval dodatečným požadavkům, jako je odolnost vůči pádu letadla.

Právě na slabou odolnost reaktoru upozornila studie, kterou loni zveřejnil expert na jadernou bezpečnost Arnold Gundersen. Podle této studie má reaktor příliš slabou ochrannou obálku a je málo odolný vůči korozi.

Právě to může být důvod, proč se protahuje řízení o udělení licence v Británii. Podle vyjádření firmy však licenci nakonec získá. „Velká překážka ve schvalovacím procesu byla odstraněna letos v červnu, kdy britský regulátor uzavřel zkoumání bezpečnostních aspektů pro konstrukční postup výstavby elektrárny,“ uvedl mluvčí Westinghousu Michal Vlasák.

Rusům se zhroutila konstrukce

S trochu jinými potížemi zápasí holding Rosatom, jehož dceřiné firmy Atomstrojexport a Gidropress jsou součástí česko-ruského konsorcia. Dvacetiletá přestávka v budování jaderných elektráren má značný dopad na stav ruského jaderného průmyslu.

Důsledkem přetrhaných zkušeností jsou komplikace a zpoždění při výstavbě nových jaderných bloků v novovoroněžské a petrohradské elektrárně.

Na staveništi druhé z elektráren se v červenci zhroutila ocelová konstrukce, což výstavbu zpozdí o několik týdnů. Podle ruských médií se na stavbě místo zkušených techniků a stavařů podílí hlavně levná pracovní síla z Běloruska a Ukrajiny.

Autor: