Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Policie stíhá manažery, kteří stáli za privatizací Mostecké uhelné

Ekonomika

  19:13aktualizováno  20:38
PRAHA - Policie začala stíhat šestici bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti. Jsou podezřelí z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku. V kauze jde o miliardy korun, ve Švýcarsku už bylo sedm lidí obžalováno.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) foto: ČTK

Protikorupční policie stíhá v Česku v souvislosti s Mosteckou uhelnou šest lidí. Podle vyšetřovatelů zneužili informaci a postavení v obchodním styku. Informovala o tom Česká televize.

Mediální poradkyně bývalých šéfů Alexandra Rudyšarová potvrdila, že manažerům policisté začali doručovat obvinění. Uvedla však, že se netýkají vlastní privatizace a že její klienti plánují podat proti postupu policie stížnost. Podle Rudyšarové se jednání popisované v usnesení odehrálo v době, kdy "jeho aktéři byli vlastníky společnosti MUS". Obvinění je podle ní výsledkem společenského tlaku a je nezákonné.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

"Ve věci prověřování případu Mostecké uhelné společnosti v minulých dnech Útvar odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování rozeslal na základě pokynu dozorujícího státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci celkem šesti osobám usnesení o zahájení trestního stíhání z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Šéf olomouckého VSZ Ivo Ištvan však nechtěl případ komentovat.

Policie kauzu řadu let odkládala

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Případ odložila naposledy v roce 2008. V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem loňského ledna se pak na základě informací ze Švýcarska prověřování rozšířilo i o podezření z přijímání úplatku a podplácení.

Někdejší privatizaci MUS již roky prověřují švýcarské orgány, a to kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů Mostecké uhelné a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský soud ale v polovině dubna spis v kauze manažerů MUS vrátil prokuratuře k doplnění.

Kritika Rampuly

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vytkl situaci, ve které se Česko v kauze Mostecké uhelné ocitlo, Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Na čtyři žalobce v čele s bývalým šéfem Vlastimilem Rampulou podal kárné žaloby. Podle ministra byly některé jejich průtahy účelové. Postup v případu pak Pospíšil doplnil i do kasační stížnosti podané k Nejvyššímu správnímu soudu, který nedávno rozhodoval o dalším Rampulově osudu.

Stížnosti vyhověl, a šéf pražských žalobců musel svoji funkci opustit. Na počátku července také podalo na šest bývalých manažerů MUS ministerstvo financí trestní oznámení. Podezřívalo je z několika trestných činů, mimo jiné z porušení povinností při správě cizího majetku. Ministerstvo v oznámení vyčíslilo i škodu, kterou po bývalých manažerech chce vymáhat. Jde o miliardy.

Média dříve uvedla, že za hlavní aktéry podezřelých operací byli ve Švýcarsku považováni někdejší ředitel dolů Antonín Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš nebo Belgičan Jacques de Groote, bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu (MMF) a pozdější šéf skupiny Appian Group, která prostřednictvím švýcarské společnosti Investenergy S.A. v letech 1997 až 1999 postupně skupovala akcie MUS a později převáděla na jiné subjekty. Česká policie vyšetřovala podezření, že MUS byla ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat na rekultivace.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.