Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Politici si rozdělili vliv v ČEZu, dozorčí radu povede Říman

Ekonomika

  9:44aktualizováno  12:10
PRAHA - Mimořádná valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes rozhodla o novém personálním složení dozorčí rady. Rada bude mít tři členy za ODS a tři za TOP 09. Věci veřejné a ČSSD budou mít po jednom zástupci.

Elektrické vedení foto: Shutterstock

Čtyři zbývající místa připadají na zástupce zaměstnanců a jejich obsazení se měnit nebude. Předsedou dozorčí rady zůstává Martin Říman (ODS). Dnes o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nově jsou za ODS ve dvanáctičlenné dozorčí radě předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka a ekonom Lubomír Lízal. TOP 09 bude zastupovat Zdeněk Hrubý, který je členem dozorčí rady ČEZ od roku 2003, a Ivo Foltýn, poradce pro penzijní reformu na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Budova ČEZ

Věci veřejné bude zastupovat vrchní ředitel pro ekonomiku na ministerstvu dopravy Lukáš Hampl. Opoziční sociální demokraté si za svého zástupce zvolili Jana Kohouta, bývalého ministra zahraničí ve vládě Jana Fischera.

Říman s Janotou obhájili své pozice v radě

Dozorčí rada schválila nedávnou kooptaci předsedy dozorčí rady a šéfa premiérových poradců Martina Římana (v radě za ODS) a místopředsedy Eduarda Janoty (za TOP 09). Říman s Janotou jsou členy dozorčí rady ČEZ od srpna.

Valná hromada z dozorčí rady odvolala Jana Demjanoviče, Zdeňka Trojana, Miloše Kebrdleho a Petra Kalaše.

Funkčnost se projeví až u schvalování Nové vize

Podle analytika Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities lze obsazení dozorčí rady vnímat hlavně jako politický krok. "Patrně prvním hmatatelným projevem fungování nové dozorčí rady by mohlo být pravděpodobně schvalování programu Nová vize v orgánech společnosti," uvedl.

Budova ČEZ

Program Nová vize představuje v příštích čtyřech letech snížení investic ČEZ o téměř 80 miliard korun v rámci úsporných opatření.

EPS se nelíbí postup managementu, projekty jsou moc drahé a neprůhledné 

Na novou dozorčí radu se už obrátila nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS). V otevřeném dopisu radu vyzvala, aby přezkoumala postup managementu ČEZ ohledně nákladů na projekty rekonstrukce hnědouhelných elektráren.

Podle EPS jsou projekty obnovy elektráren Ledvice, Tušimice a Prunéřov II mnohem dražší než srovnatelné projekty v okolních zemích. Podle ekologů jsou tyto projekty "podezřele drahé a podle řady indicií nabízejí úspory miliard".

Martin Říman

Management firmy kontrolu odmítá navzdory tomu, že se ČEZ chystá kvůli klesajícím ziskům zbavovat nadbytečného majetku i některých dceřiných firem, uvedl EPS, který o tom chce jednat s Římanem a Janotou.

Kolik berou členové rady?

Podle serveru Týden.cz bude odměna pro Římana 105.000 korun za měsíc plus životní kapitálové pojištění. Janota má ve smlouvě zveřejněné na stránkách ČEZ měsíční odměnu 84.000 korun a rovněž pojištění. Členům dozorčí rady přísluší i podíly na tantiémách, pokud jsou odsouhlaseny valnou hromadou.

Říman byl ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Mirka Topolánka mezi lety 2006 a 2009. V 90. letech působil jako ministr dopravy a spojů. Od roku 1991 je členem ODS a nyní šéfuje premiérovým poradcům.

Janota byl více než rok ministrem financí v nestranické vládě Jana Fischera. Od roku 1992 vykonával funkci ředitele odboru státního rozpočtu ministerstva financí. Mezi lety 2001 až 2006 byl prvním náměstkem ministra financí.

Loni měl ČEZ rekordní zisky

Stát v ČEZ drží zhruba 70 procent. Za loňský rok inkasoval z rekordního zisku 51,9 miliardy Kč dividendu téměř 20 miliard korun. Letos ČEZ předpokládá kvůli nižším cenám elektřiny zisk kolem 47 miliard Kč.

Krátké vizitky členů dozorčí rady (DR) ČEZu

Předseda: Martin Říman (1961) - člen ODS, bývalý ministr průmyslu a obchodu (2006-09) a dopravy (1996-98). Je šéfem poradců premiéra Petra Nečase. Vystudoval Vysoké učení technické (VUT) v Brně.

Místopředseda: Eduard Janota (1952) - bývalý ministr financí (2009-10) a dlouholetý náměstek ministra financí. Letos v srpnu se stal členem obnovené Národní ekonomické rady vlády (NERV). Je v ekonomickém týmu TOP 09. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Členové:

- nominovaní ODS:

Jiří Kadrnka (1970) - podnikatel, předseda jihomoravské ODS. Je členem zastupitelstva Jihomoravského kraje a zastupitelstva města Hustopeče.

Vystudoval Vysoké učení technické v Brně.

Lubomír Lízal (1969) - vedoucí vědecký pracovník Národohospodářského ústavu Akademie věd a docent ekonomie institutu CERGE-EI. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Vystudoval České vysoké učení technické a CERGE v Praze.

- nominovaní TOP 09:

Ivo Foltýn (1970) - poradce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka pro důchodovou reformu. V letech 1997 až 2008 byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Penzijního fondu České pojišťovny.

Studoval mj. na VUT v Brně a Vysoké škole ekonomické v Praze.

Zdeněk Hrubý (1956) - dlouholetý člen DR ČEZ, od února do prosince 2006 byl jejím předsedou, v letech 2003-06 místopředsedou. V letech 2002 až 2005 byl náměstkem ministra financí, posléze byl krátce vládním tajemníkem pro koordinaci českého předsednictví v EU. Je absolventem ČVUT v Praze.

- nominovaní stranou Věci veřejné:

Lukáš Hampl (1973) - vrchní ředitel úseku ekonomiky a evropských fondů ministerstva dopravy. Je členem dozorčí rady Českých drah, nedávno vláda schválila jeho nominaci do správní rady Správy železniční dopravní cesty.

- nominovaní ČSSD:

Jan Kohout (1961) - diplomat, bývalý místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí (2009-10). V minulosti byl mj. náměstkem ministra, státním tajemníkem pro evropské záležitosti či velvyslancem ČR při Evropské unii. Je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

- nominovaní zaměstnanci:

Petr Gross (1953) - členem DR je od loňského ledna. V roce 1975 začínal jako provozní elektrikář v Energostroji Chvaletice, od roku 1977 působí v elektrárně Chvaletice jako technik informačního systému a mechanik měření a regulace. Je předsedou odborů chvaletické elektrárny.

Vladimír Hronek (1964) - členem DR byl zvolen letos v září. Od roku 1994 pracuje v Jaderné elektrárně Temelín.

Lubomír Klosík (1951) - členem DR se stal loni v lednu. V energetice pracuje přes 30 let. V roce 2008 byl zvolen místopředsedou Evropské rady zaměstnanců skupiny ČEZ. Je rovněž členem předsednictva Odborového svazu ECHO a předsedou Regionálního sdružení odborových svazů Moravskoslezského kraje.

Drahoslav Šimek (1953) - členem DR je od června 2006. V ČEZ pracuje v různých funkcích od roku 1975. Je členem předsednictva odborového svazu zaměstnanců v jaderné energetice.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!