Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Polsko posílá do Čech nakažená kuřata kvůli levnějšímu chlazení

Ekonomika

  16:53
PRAHA - Českým drůbežářům se nelíbí evropská legislativa upravující zpracování drůbeže. Chtějí, aby se drůbeží maso prodávané v obchodech coby chlazené mohlo při zpracování do budoucna chladit pouze vzduchem.

Kačer a kachna foto: Shutterstock

V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sdružení drůbežářských podniků. Někteří, zejména polští zpracovatelé drůbeže totiž, na rozdíl od českých výrobců, kuřata chladí postaru vodou. Tato technologie je levnější, což znevýhodňuje tuzemské výrobce.

Kuřata chlazená ve vodě mají častěji salmonelu

Při chlazení ve vodní lázni údajně také roste riziko přenosu salmonel a kuřata také obsahují více vody. Spotřebitelé přitom nemohou kuřata chlazená vodou poznat, protože výrobci nemají povinnost informovat o způsobu chlazení.

Zpracovatelé kuřecího masa.

 Dovozy polské drůbeže, zejména kuřat, do Česka přitom rostou, loni dosáhly téměř polovinu z celkových importů drůbežího do země, které představovaly 80.000 tun.

Jak poznat české kuře?

Podle drůbežářského sdružení dává spotřebitelům jistotu českého původu masa český veterinární oválný kontrolní znak a písmena CZ s číslem podniku na obalu kuřete.

Sdružení drůbežářských podniků proto požádalo evropskou asociaci zpracovatelů drůbeže (a.v.e.c) o podporu změny legislativy. Asociace po jednáních, která se uskutečnila v úterý v Bruselu, prý návrh podpořila.

"Bylo dohodnuto, že bude iniciována změna obchodních norem pro drůbeží maso tak, že při chlazení drůbežího masa vodou bude muset být takové maso pouze zmraženo a označeno, že bylo chlazeno vodou," uvedlo sdružení.

Před vstupem do EU se mohlo chladit pouze vzduchem

Na základě tehdy platné legislativy byly české podniky před vstupem země do EU nuceny upravit své provozy výhradně na chlazení vzduchem. To si vyžádalo mnohamilionové investice. Následné úpravy předpisů však výrobu a následný vývoz vodou chlazených kuřat umožnily.

Podle ředitele sdružení Františka Matese je dnes vodou chlazeno pouze zhruba pět procent celkové unijní produkce drůbeže. Kromě Polska, kde je tento způsob chlazení rozšířen, chladí takto maso například některé podniky v Řecku nebo Velké Británii. Mimo Evropu je tento způsob běžný například v Brazílii či USA.

Velkochov kuřat na Břeclavsku - ilustrační foto.

Podle dřívějšího vyjádření prezidenta Agrární Jana Veleby náklady při chlazení drůbeže vzduchem jsou až o dvě koruny vyšší než při chlazení ve vodní lázní.

Většina nakaženého masa je z Polska

Státní veterinární správa (SVS) v poslední době zadržela několik zásilek polského kuřecího kvůli obsahu salmonel. Na obecně častější výskyt nebezpečné bakterie salmonely v kuřecím mase z dovozu nedávno poukázal test Vysoké školy chemicko-technologické.

Podle výsledků, které v polovině září zveřejnila Agrární komora, šest z celkem devíti kontaminovaných vzorků tehdy pocházelo z Polska, u tří byla jako země původu uvedena ČR. Podle AK však existuje podezření, že i surovina u těchto výrobků pocházela ze zahraničí. Uvedení čeští výrobci totiž většinu surovin pro svou výrobu dováží, uvedla tehdy AK. 

Jak lze zabít salmonely?

Střevní bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!