Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pomazánkové máslo není žádná specialita, rozhodl Brusel

Ekonomika

  14:59
BRUSEL - Evropská komise rozhodla, že pomazánkové máslo neuzná jako zaručenou tradiční specialitu. Je to tak vůbec první česká žádost od vstupu země do EU, která u Evropské komise narazila na odmítavý postoj. Komise navíc Česko už v lednu zažalovala kvůli nelegálnímu používání názvu "máslo" u výrobku, který s máslem nemá nic společného.

Pomazánkové máslo v ohrožení. foto: ČTK

Informoval o tom český europoslanec Jan Březina. "Jednou to asi přijít muselo, jen je škoda, že tím odmítnutým výrobkem je zrovna pomazánkové máslo, všeobecně rozšířená alternativa ke klasickému máslu, na kterou jsou čeští spotřebitelé zvyklí", uvádí k tomu europoslanec, který se ochranou českých výrobků dlouhodobě profiluje.

Co je to pomázánkové máslo?

Podle českých mlékařů se výrobek ze zakysané smetany a sušeného mléka začal poprvé vyrábět v roce 1977 v Liberecké mlékárně.

Dodnes se vyrábí pouze v České republice a na Slovensku. Mezi tuzemskými spotřebiteli je pomazánkové máslo oblíbené. Obyvatel ČR v průměru ročně spotřebuje zhruba jeden kilogram této mléčné pomazánky.

Největším výrobcem pomazánkového másla je
tradičně Choceňská mlékárna.

Po odmítavém rozhodnutí Evropské komise zůstává podle Březiny ještě možnost nechat o žádosti hlasovat členské státy s nadějí, že na svou stranu Česko získá alespoň 20 z nich.

Klamavé označení
Podle rozhodnutí Evropské komise je označení pomazánkové máslo klamavé a jako takové nemůže být chráněno jako zaručená tradiční specialita.

Bruselským úředníkům vadí, že pomazánkové máslo obsahuje jen 31% mléčného tuku, zatímco podle evropského předpisu má máslo obsahovat minimálně 80% mléčného tuku.

Podle Březiny však z toho pravidla existuje výjimka. "Ta se vztahuje na označení popisující charakteristickou vlastnost výrobku, kterou je v případě pomazánkového másla jeho snadná roztíratelnost," argumentuje europoslanec. 

České předpisy dovolují používat označení pomazánkové máslo pro výrobky, které obsahují alespoň 31 procent mléčných tuků. Podle unijních norem by ovšem čeští výrobci měli takové produkty označovat jako "roztíratelný tuk".

Čtěte více:

"Chceme zachovat označení, na které jsou spotřebitelé zvyklí už desítky let. Pro zákazníka je to pojem, pro výrobce zavedená marketingová značka," uvedl již v září loňského roku ministr zemědělství Ivan Fuksa. "Právě tím, že výrobek je tradiční a zákazníci dobře znají jeho parametry, nemůže dojít ke klamání spotřebitele. Navíc uznání označení chceme jen pro český trh," doplnil.

Češi o výjimku žádali, ale komise jí zamítla. "Výrobky s obsahem mléčného tuku nižším než 80 procent, a tedy s vyšším obsahem vody než v másle vyrobeném v souladu s právními předpisy EU, soutěží na trhu s tímto výrobkem. Vyšší obsah vody poskytuje výrobci těchto výrobků ekonomické výhody. To vede k nerovné soutěži," uvedla již na podzim komise.

Pomazánkové máslo musí změnit název.

Používání označení pomazánkové máslo podle Bruselu rovněž může mást spotřebitele v různých členských státech EU. Pojem máslo se totiž ve stejném významu jako v češtině používá i v polštině, slovenštině, slovinštině a bulharštině.

"V zájmu dodržování právních předpisů EU by Česká republika měla používat vhodné označení stanovené v jednotném nařízení o společné organizaci trhů, jako například roztíratelný tuk, nebo by měl obsah tuku být upraven na úroveň másla," doplnila komise.

Mlékaři, kteří žádali získání označení tradiční specialita, argumentují tím, že například jiný člen EU, Španělsko, získalo v minulosti výjimku pro dva své tradiční výrobky nesoucí v názvu slovo "máslo", které také unijní definici nesplňují. Obsahují výrazně méně tuku, navíc je v nich cukr.

Autoři: ,