Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pomoc Řecku nic neřeší. Je to morální hazard, píše světový tisk

Ekonomika

  18:52
NEW YORK/BERLÍN/LONDÝN - Atény v pátek požádaly eurozónu a Mezinárodní měnový fond (MMF) o půjčku za více než bilion korun. Pokus zadluženého Řecka vymanit se s těžké dluhové krize komentují sobotní vydání prestižních deníků v Evropě i v Americe. Podle amerického listu The Wall Street Journal by půjčka nic nevyřešila, a navíc by šlo o morální hazard jak pro Řecko, tak pro země poskytující pomoc i pro budoucnost celé eurozóny.
Půjčka Řecku - ilustrační foto

Půjčka Řecku - ilustrační foto foto: Reuters

Historická záchrana člena EU

"Pro EU je mnohem lepší, kdyby celé věci nyní udělala konec, přinutila Řecko a jeho dlužníky, aby si vypili kalich hořkosti, a dala najevo trhům, že nemohou počítat se sérií záchranných kroků," uvedl The Wall Street Jounal. Skutečným rizikem je podle něj pokračování současného stavu, kdy si Řecko myslí, že může být marnotratné, a věřitelé mu půjčují, aniž by se báli ztrát.

Případná pomoc by také podle něj měla nežádoucí důsledky pro celou eurozónu. Její členové, kteří by na pomoc Řecku měli vydat kolem 30 miliard eur, se sami potýkají se zadlužením. A pokud se Athénám dostane pomoci, trhy si z toho vyvodí, že eurozóna pomůže i podobně problémovému Portugalsku a Španělsku. "Ani Němci nemají tolik peněz," podotkl The Wall Street Journal.

Řecký premiér Jorgos Papandreu

Ke kritice se přidává i německý konzervativní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který tvrdí že jediná cesta pro Řecko, jak se stát znovu konkurenceschopným, je vystoupení z eurozóny. V opačném případě mu hrozí jen další zadlužování.

Podle FAZ není řecká vláda schopná svoje dluhy už splácet. "První úvěrový balíček od partnerských zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu je jen kapka na rozpálená kamna, neboť jím Řekové budou moct obhospodařit jen malou část státních dluhů. Když je stát v platební neschopnosti, platí pro něj to samé co pro podniky. Musí dojít k přeúvěrování, pomocí něhož bude moct Řecko spravovat své dluhy," předestírá frankfurtský list možný následný vývoj.

Vedle dluhů má podle něj Řecko ale ještě větší problém: jeho hospodářství je kvůli nadměrnému konzumu všechno jiné, jen ne konkurenceschopné. Důsledkem hrozící deprese ze škrtů v rozpočtu budou další sociální nepokoje, které Řecko zažívá už několik týdnů. ČTĚTE VÍCE

Co nejrychlejší pomoc
Mnichovský Süddeutsche Zeitung naopak soudí, že je v zájmu Německa Řecku pomoci, a to pokud možno okamžitě.  "Pokud se zhroutí řecký finanční trh, následná řetězová reakce bude nekontrolovatelná. Banky po celém světě by se hroutily, další státy na jihu Evropy by šly ke dnu a měnový systém by se mohl rozpadnout," prorokuje mnichovský deník. To Němci podle něj nemohou potřebovat, protože na eurozóně profitují a šok způsobený jejím negativním vývojem by okamžitě pocítili na svém pracovním trhu.

Německá kancléřka Angela Merkelová odjíždí ze summitu v Bruselu, na kterém se jednalo o pomoci Řecku

S pomocí souhlasí i americký list The New York Times. Podotýká ale, že požadovaná půjčka nemusí být dostatečná. EU a MMF by proto po jejím poskytnutí měli začít s Řeckem jednat o další, ještě větší pomoci. Podle deníku by se tak obnovila důvěra investorů a klesly vysoké úroky, které nyní požadují za financování řeckého dluhu. "I když někteří ekonomové věří, že by pak Řecko muselo i tak restrukturalizovat svůj dluh, mělo by prostor na vyjednání podmínek," uvedl deník.

Velká zkouška pro Evropu
Za odvážné a správné označuje britský list Financial Times (FT) rozhodnutí řecké vlády. Podle listu by měl hrát hlavní roli MMF, který by měl určit jasné podmínky pro poskytnutí pomoci a nemilosrdně je vymáhat. Zdůraznil ale, že stále není jasné, jestli je Řecko solventní, tedy zda bude schopné splácet a nakonec splatit svůj dluh.

"Řecko fixlovalo, aby se dostalo do eurozóny, a získalo tak ekonomické výhody. Řekové musí nyní ukázat, že chtějí změnit svou politickou kulturu a skončit s porušováním pravidel, korupcí a paralelní ekonomikou, které oslabují funkce moderního státu," píší FT.

Podle nich musí Evropa jako celek také prokázat větší dospělost. "Fikce, že špatně nastavená a nenaplňovaná rozpočtová pravidla by mohla překonat politické a kulturní rozdíly, se rozpadla. Vedla ke znovuoživení starých a odpudivých klišé, v nichž si v poslední době libovaly řecké a německé bulvární listy," uzavřel list.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...