Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poražení roku 2010: stavebníky zarazil Bárta, pivovary a stavebko daně

Slovensko

  14:19
Již žádná zlatá vejce snášet nebudeme, o své zisky musíte bojovat sami. To je nová tvář, kterou v letošním roce představil stát domácímu byznysu. Zdvihl spotřební daně, stopnul stavební boom a zdanil stavební spoření. A kdo jsou podle Lidových novin hlavní poražení roku? Stavbaři, pivovarníci a stavební spořitelny.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Poražení číslo 1: Stavební firmy zarazil šetřivý Bárta

StavebnictvíLéta nářků nad údajně předraženými stavbami silnic a dálnic v Česku ustala. Poté, co do křesla ministra dopravy v létě nastoupil Vít Bárta, ale začali naříkat ti, co byli až dosud pod palbou kritiky – tedy stavbaři. Razantní ministr totiž přistoupil k dosud nebývalému ultimátu. Stavbařům oznámil, že svá díla budou muset výrazně zlevnit, jinak přijdou o práci. Jinými slovy, penězovod ze strany státu vyschne.

"Úspory jsou nezbytné a ten, kdo nebude ochotný šetřit, prostě o zakázky přijde," prohlásil ministr. V zájmu úspor také vytipoval silniční i železniční stavby, ve kterých by stát neměl pokračovat.

A otevřeně začal hovořit o tom, co bylo až dosud tabu – dálnice v Česku by mohli začít stavět Číňané, kteří si účtují výrazně méně.

Čtěte více:
Číňané si přivezou dělníky i stroje. Při stavbě dálnice neutratí téměř nic

Bártova razance způsobila mezi stavebníky šok. Zpočátku uváděli, že dopravní stavby v zemi není možné budovat výrazně levněji, aniž by tím utrpěla jejich kvalita. "Tvrzení, že dodavatelé stavby předražují dodávky ve svůj prospěch, se stalo novinářským a v poslední době i politickým folklorem," stěžoval si Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Upozornil, že silniční stavby prodražují požadavky na tunely či mosty, které zadává stát.

Anketa

Které odvětví má šanci dostat se z krize nejrychleji?

Stavebnictví 26
Pivovarnictví 119
Stavební spoření 14


Poražení číslo 2: Pivovarům zhořklo pivo

Pivo (ilustrační foto)Češi letos ztráceli chuť na pivo. Nebo, lépe řečeno, ztráceli ochotu vydávat za nákup piva více peněz. Domácí pivovary tak prodají zhruba o deset procent méně piva než v loňském roce. Lednové zvýšení spotřební daně z piva o 33 procent si vynutilo plošné zdražení. Cena půllitru stoupla téměř o jednu korunu. Reakce pivařů byla rychlá.

V prvním pololetí roku zaznamenaly pivovary propad prodeje v průměru o dvanáct procent. Hlavním důvodem klesající spotřeby je podle pivovarníků právě zdražování na počátku letošního roku. "Nic jiného než dramatické zvýšení spotřební daně letos nenastalo," řekl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Čtěte více:
Pivo mohlo zlevnit, ale zdraží. Kalousek s daní nehne

Navýšení spotřební daně z piva bylo součástí takzvaného ozdravného balíčku pro českou ekonomiku, který loni představil tehdejší ministr financí Eduard Janota.

Poražení číslo 3: Konec stavebního spoření?

SpořeníAž do letošního roku seděly stavební spořitelny na zlatém vejci. Jejich spořicí účty byly suverénně nejvýhodnější na domácích finančních trzích. Důvod? Dotoval je stát. Nejenže na rozdíl od běžných spořicích účtů nepodléhaly úroky ze stavebního spoření zdanění, ale stát toto spoření navrch sponzoroval štědrými příspěvky, které dosahovaly až 3000 korun ročně. Škrty ve státním rozpočtu se však dotkly i výdajů na stavební spoření.

Již v příštím roce budou nově připisované státní příspěvky ke spoření zdaněny 50procentní daní. Tím státní kasa ušetří šest až sedm miliard ročně. Úrokové výnosy ze stavebního spoření by měly být zdaněny 15procentní daní. To by mělo státní kase přinést zhruba další miliardu. Prudké zhoršení podmínek vyvolá podle analytiků odliv zákazníků od stavebních spořitelen.

Čtěte více: Stavebním spořitelnám utíkají klienti, neseriózní poradci čekají žně

Komu se také v roce 2010 nedařilo?

Prsteny od slavného italského klenotníka.Klenotníci
Kombinace slabší kupní síly obyvatel, nabídky luxusního zboží a výrazného zdražení základní suroviny se stala pro některé zlatníky smrtelnou. Všichni zaznamenali pokles poptávky po špercích, v některých případech až o devadesát procent. Krize a s ní spojený útěk od rizika vyhnaly ceny drahých kovů do závratných výšin. Zlato jen v tomto roce posílilo o čtvrtinu, stříbro dokonce o více než 40 procent. Šperky zdražují, klenotníci je nedokážou prodat.

Pojišťovna - ilustrační foto.Pojišťovny
Několik velkých přírodních pohrom letošního roku výrazně postihlo tuzemské pojišťovny. Podle jejich slov celkově prudce narostly výplaty, a to jak za lednovou sněhovou kalamitu, tak za jarní a letní povodně. Srpnové krupobití v Praze stálo Kooperativu půl miliardy korun. Pojišťovny začaly připravovat zdražení, také mluví o povinném pojištění nemovitostí. Přesto hospodaření nevypadá špatně, za tři čtvrtletí vydělal lídr trhu Česká pojišťovna 3,6 miliardy korun a dvojka Kooperativa přes dvě a půl miliardy.

BenzínPumpaři
Navzdory viditelnému oživení ekonomiky se prodej pohonných hmot za prvních deset měsíců snížil o pět procent. Podle údajů statistického úřadu se třeba jen v říjnu propadl prodej meziročně o 8,8 procenta. Je to hlavně důsledek vyšší ceny nafty – litr je na Slovensku nebo v Polsku o víc než dvě koruny levnější. Zejména řidiči kamionů omezili tankování v Česku. Dražší naftu způsobila vyšší spotřební daň, kterou vláda zavedla od letošního roku v očekávání vyšších daňových výnosů.

Hotel (ilustrační foto)Hoteliéři
Zlevňování je cestou do pekel, tak se vyjadřovali někteří čeští hoteliéři v reakci na úbytek hostů. Přesto se touto cestou hotely vydaly. Podle porovnání, které Lidové noviny provedly na podzim, bylo možné sehnat noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Praze za třicet eura, zatímco třeba v Paříži stojí kolem sta eur a v Berlíně okolo sedmdesáti. Tuzemským hotelům letos klesly tržby proti předkrizovému roku 2007 o 20 až 30 procent. Za poslední dva roky dostala v hotelnictví výpověď až pětina lidí.

Neobvykle teplé počasí v Praze přálo sportu i procházkámSport
Český sport se dostal do tíživé finanční situace. "Jestli to takhle půjde dále, na medaile z vrcholných soutěží budeme moci zapomenout," naříkají bafuňáři. Tradiční sponzor svazů Sazka přestává stíhat splácet dluhy a hrozí mu insolvence. Ohroženy jsou tak i platby sportovním svazům. Ty v minulosti od Sazky inkasovaly ročně i miliardu korun. Snížila se i výše státních dotací. Loni do sportu putovalo z rozpočtu zhruba 1,9 miliardy korun, a přibližně stejné množství by měli sportovci získat i letos.