Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Poslanci stvrdili zákon o obnovitelných zdrojích. Přehlasovali Klause

Evropa

  12:14aktualizováno  13:54
PRAHA - Poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause a stvrdili tak nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Mezi podporované zdroje energie zahrnuje i biometan.

Elektrárna v Hrušovanech je společným projektem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje a Útvaru rozvoje obnovitelných zdrojů. foto: ČEZ

Podle prezidenta však mimo jiné přináší neodhadnutelné zvýšení cen energií. Zákon podpořilo 145 poslanců napříč politickými stranami.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle podpory výroby biometanu zákon ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy.

Podpora obnovitelných zdrojů byla moc štědrá, říká Kuba

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba varoval, že pokud by sněmovna zákon nepřijala, bude tlak na podporu obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu ještě vyšší, protože bude platit současný zákon. Podpora obnovitelných zdrojů byla v minulosti nastavena příliš štědře, upozornil.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu bylo zavedení nové legislativy spojeno s evropskou směrnicí a měla platit již dříve. Při zachování dosavadního stavu by hrozila Česku žaloba ze strany Evropské komise a finanční sankce. Podpora všech zdrojů v novém zákoně je také podle ministerstva podmíněna splněním řady podmínek, které povedou k energeticky efektivnímu využívání těchto zdrojů.

Podpora biometanu by mohla zdražit energii

Energetický regulační úřad s podporou biometanu, se kterou zákon počítá až ve výši 1700 korun za megawatthodinu, nesouhlasí. Podle něj hrozí prudký rozvoj zdrojů na biometan, což by mohlo zvýšit ceny energie jako nedávno solární elektrárny.

Prostřednictvím dalších legislativních změn chce Energetický regulační úřad od roku 2014 docílit úplného zastavení finanční podpory pro nové obnovitelné zdroje. Podle šéfky úřadu Aleny Vitáskové se stala podpora pro české spotřebitele ekonomicky neúnosná.

Nový zákon také upravuje způsob nakládání se solárními panely na konci jejich životnosti. Likvidaci panelů, které výrobce prodal a prodá do 1. ledna 2013, bude muset financovat provozovatel solární elektrárny. Po tomto datu už to bude muset zajistit výrobce panelů. Provozovatelé tuzemských solárních elektráren proti tomu protestovali. Tvrdí, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace rozhodnutí sněmovny přivítala. "Hlavním přínosem zákona je, že umožňuje obchodování s elektřinou z obnovitelných zdrojů na burze - postupně se snižováním podpory zde bude elektřina obchodována pouze na základě tržních principů," uvedla asociace.

Zdanění solárních elektráren 26 procenty zůstává

Norma také ruší rezervace nevyužitého výkonu obnovitelných zdrojů v síti z roku 2010, což umožní připojování nových solárních či větrných elektráren. "Celkem jde o zhruba 600 MW, které budou moci být využity například pro malé solární elektrárny na střechy rodinných domů," uvedla asociace. Zákon ale také nadále počítá s 26procentní daní na solární elektrárny.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost chválí, že zákon počítá s podporou tepla z obnovitelných zdrojů. "Pomůže tak rozšíření rychle rostoucích dřevin a podpoří české zemědělce," uvedl. Sedlák ale legislativě vytýká, že zachovává podporu spoluspalování dřevní štěpky a hnědého uhlí až do roku 2015. "Dotace také získá spalování netříděného komunálního odpadu, kdy cenné suroviny skončí ve spalovnách a sníží se motivace třídit komunální odpad," dodal.

Do roku 2020 by obnovitelné zdroje měly pokrýt 13,5 % spotřeby energie

Nová norma má podle vlády pomoci Česku dosáhnout cíle, ke kterému se zavázala v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby energie. Energetický regulační úřad však předpokládá, že Česko dosáhne cíle již v roce 2013.

Fotovoltaici upozornili, že by měl být přehodnocen související plán pro podporovaný výkon solárních elektráren, který byl do roku 2020 již naplněn. "Pokud se neaktualizuje, přijde fotovoltaika o podporu již od roku 2014 - předtím, než dosáhne konkurenceschopnosti kolem roku 2017," dodala asociace.

Autoři: ,