Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pozor při přihlašování k internetu, většina bank nemá bezpečnou doménu

Ekonomika

  12:50
PRAHA - Zhruba 85 procent ze 760.000 v tuzemsku registrovaných domén není zabezpečeno proti zfalšování. Bezpečnou doménu má jen desetina bank a z 20 největších tuzemských webů ji nemá žádný. Na setkání s novináři to v úterý uvedl marketingový ředitel sdružení CZ.NIC Pavel Tůma. Na úterý připadá evropský Den bezpečnějšího internetu.
Internetbanking - ilustrační foto

Internetbanking - ilustrační foto foto: Shutterstock

Většina největších poskytovatelů služeb a obsahu podle CZ.NIC nepoužívá technologii zabezpečení domén DNSSEC a své uživatele tak vystavuje riziku, že se stanou obětí podvržených stránek. Ty můžou být od těch pravých k nerozeznání a uživatelé na nich můžou nevědomky vyzradit své přihlašovací údaje nebo se stát obětí manipulace.

Kvůli takovému podvrhu pak mohou podvodníci získat přístup do e-mailových schránek, bankovních účtů, profilů na sociálních sítích či získat jiná citlivá data obětí.

Internet

"Zabezpečit domény .cz je možné už od roku 2008. I přesto, že je to zdarma a vyžaduje to pouze minimální časové i finanční investice, je dnes proti zfalšování a podvržení domény chráněno například jen deset procent internetových bankovnictví fungujících na doméně .cz," uvedl výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

Bezpečnost připojení si můžete ověřit i doma

Sdružení CZ.NIC proto spustilo kampaň na zvýšení povědomí o významu bezpečnosti domén. Klíčovou součástí kampaně jsou internetové stránky www.bezpecnedomeny.cz, na nichž si každý může ověřit úroveň zabezpečení jak vlastního připojení, tak jakékoli domény .cz.

"Běžní uživatelé internetu mají ve většině případů pouze dvě možnosti ochrany. Mít zabezpečené připojení od svého poskytovatele připojení a mít zabezpečené domény od poskytovatelů služeb, které používají," dodal Tůma.

Kampaň, která má za cíl zvýšit povědomí o DNSSEC a přispět k vyšší bezpečnosti českého internetu, odstartovala v polovině ledna. První fáze byla postavena na videích a fotografiích zachycujících smyšlené příběhy dvojníků moderátora Leoše Mareše, zpěváka Sámera Issy, modelky Diany Kobzanové a hudebníka Michala Dvořáka.

Videa viděli statisíce lidí

Příběhy šířené prostřednictvím YouTube, Stream.cz a sociálních sítí zhlédly stovky tisíc zájemců a měly sloužit jako srozumitelná paralela k problematice podvržených domén, jež jsou od těch pravých k nerozeznání.

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Den bezpečnějšího internetu je i pro čtyřleté děti

Evropský Den bezpečnějšího internetu má popularizovat kroky k omezení rizik fungování uživatelů na počítačové síti. Například kabelový operátor UPC dnes v této souvislosti vydal brožuru zaměřenou na bezpečné užívání internetu nazvanou "Hry a učení: on-line".

Brožura podává uživatelům internetu ve věku od čtyř do osmi let let úvodní informace o tom, jaký dopad může mít technologie na jejich každodenní život a jak mohou na internetu zajistit svou bezpečnost.