Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Praha má 'náhradu za zfušovanou Opencard'. Dovolí platit za MHD i vodu

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Ve virtuálních stáncích bude k mání jízdné na MHD - pro Pražany i turisty. Projekt Prague Market jej umožní nahrát na Opencard, platební kartu nebo do mobilu. Systém umožní i další platby - za psa či svoz odpadu. V tomto směru má být náhradou za nenaplněné vize Opencard.

Kam zamíří projekt Opencard po založení Prague Marketu? foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

Prague Market je jedním z nejambicióznějších projektů současné pražské koalice, která však v současné době prochází krizí. Možností elektronického tržiště, jejíž podrobné záměry mají Lidovky.cz k dispozici, by se však dotknout neměla.

Plán radních je následující: schválit studii proveditelnosti nejlépe do konce roku a do poloviny příštího znát dodavatele technických řešení či provozovatele platební brány. Tento týden by měla jít aktualizovaná verze do magistrátní komise ICT.

PRAGUE MARKET

  • Do konce roku (případně v prvním čtvrtletí 2016) bude hotová studie proveditelnosti.
  • Ta určí i předpokládané náklady na projekt a jeho provoz. Původní odhady mluví o 20 milionech korun, provoz na rok má vyjít na 2 miliony.
  • Srovnání s Opencard je zkreslující. Nicméně pro úplnost: její celkové náklady se odhadují kolem 1,3 miliardy korun a roční provoz podle smluv v desítkách milionů.
  • Přístup bude pro zákazníky anonymní, registrované a pro stálé VIP klienty s ověřenou identitou. Virtuální stánky se službami bude mít na Prague Marketu pražský magistrát, městské části či dopravní podnik.
  • Prodávat budou jízdenky MHD (využitelné i pro turisty), předplacené kupony. Zaplatit bude možné například svoz odpadu či poplatky za psa.
  • V plánu je i placení za vodu či nejrůznější vstupenky. Prostor na tržišti by měly dostat i banky, aby lidé měli blízko jejich platební nástroje.

zdroj: Magistrát hl. města Prahy

Zkušební provoz elektronického tržiště Prague Market, určeného pro nákup městských i soukromých služeb, by politici rádi spustiili v posledním čtvrtletí roku 2016.

„Jde o náhradu za zfušovanou Opencard. Návrh na vytvoření Prague Marketu prošel ICT komisí a radou hlavního města (na konci června 2015 – pozn. red.), takže na něm intenzivně makáme. Ve studii proveditelnosti musí být promítnuty mé priority – vytvořit produkt zcela orientovaný na komfort Pražana a zabránit tomu, aby se Praha v budoucnu znovu ocitla v pozici rukojmí jedné firmy,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) pro Lidovky.cz.

Narážela tím na vlastníky autorských práv ke kartovému systému Opencard, která nejprve držela firma Haguess a následně eMoneyServices. Praha tak dodnes například nesmí bez svolení vlastníka zasahovat do technického řešení.

Není to náhrada, ale...

Co je však důležité pro Pražany: Prague Market neznamená náhradu za Opencard, která stála hlavní město zhruba 1,3 miliardy korun. Na „tržišti“ si budou moci nahrát jízdné nejen na ni ale i na platební kartu či do mobilu. Zároveň má jít o systém otevřený i pro další technická řešení, která se můžou objevit v budoucnu.

„Opencard zatím ve střednědobém horizontu zůstává nosičem jízdních dokladů - předplatného. Určitě nebudeme pokračovat v původním záměru multifunkční identitní a platební karty - z Opencard se stala de facto elektronická tramvajenka pro zhruba 700 tisíc uživatelů - a ty nechceme násilně nutit k přechodu,“ dodala Krnáčová.

Vlastník Opencard vyzval Prahu, aby přestala kartu používat. Kvůli dluhům

De facto tím říká, že kritizovaná pražská karta má budoucnost - navzdory sporům o dlužné peníze s vlastníkem práv, firmou eMoneyServices. Na druhou stranu se dají práce na Prague Marketu vykládat jako příprava záložní varianty.

„Projekt nemá být náhradou Opencard, ale jejím doplňkem. I když za jistých okolností může být náhradou,“ podotkl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Zástupci města o záměru údajně s výše zmíněnou společností eMoneyServices nijak nevyjednávali. Ta považuje projekt tržiště za zbytečný.

„Praha má na zřízení tohoto projektu plné právo, ačkoliv jej příliš nechápeme. Taková platforma potřebuje své zúčtovací centrum. Podle našeho názoru by bylo lepší využít to stávající, projekt Opencard jej má. Navíc kupony MHD lze nyní kupovat v e-shopu dopravního podniku,“ argumentoval mluvčí eMoneyServices Martin Opatrný.

Pes, odpad a banky

Na elektronické tržiště bude zákazník – podle představ magistrátních plánovačů – chodit skrze počítače, mobily či tablety. Anonymně či pod registrovaným přístupem tam bude moci nakupovat ve virtuálních stáncích.

„Prodejnu“ na Prague Marketu můžou mít například Pražské vodovody a kanalizace. Lidé tedy získají možnost zaplatit za vodu. Stejně tak i poplatek za psa, odpad a objednat se na úřad.

Pokud splní nastavená pravidla soukromé firmy, budou smět na Prague Marketu prodávat i ony. K dostání tak můžou být třeba dárkové poukazy nebo vstupenky na kulturní akce. Takovým místem je v současné době například Plzeňská vstupenka.

Opencard

Důležitá pro úspěch projektu bude dohoda s bankami, které mají mít na tržišti také své stánky. Zatím takové smlouvy neexistují.

„Zkoumáme možnosti na trhu. V každém případě chceme umožnit platit za služby na Prague Marketu prostřednictvím internetového bankovnictví včetně možnosti bankovního inkasa. Pro umožnění plateb platebními kartami bude zřejmě nutné vysoutěžit služby provozovatele platební brány,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Projekt Prague Market, který má suplovat nenaplněné vize projektu Opencard, by měl podle prvotních odhadů stát 20 milionů korun, roční provoz pak dva miliony. Jasnější kontury získá rozpočet až v rámci studie proveditelnosti.

Autor: