Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Praha má šanci získat banky utíkající z Londýna, míní britský byznysmen

Evropa

  7:00
PRAHA - Rodilého Brita Charlese Butlera rozhodnutí krajanů odejít z Evropské unie šokovalo a zklamalo. Jako člověk, který už více než čtvrt století podniká v Praze, však cítí, že by brexit mohl české metropoli pomoct. Podle něj má šanci ukořistit třeba banky, které uvažují o odchodu z Británie.

Podnikatel Charles Butler se nyní věnuje hlavně firmě Homeport, která dodává systémy na půjčování kol. foto: Homeport

V Česku spoluzakládal úspěšný řetězec s elektronikou Datart, spoluvlastní realitní firmu a nyní většinu času věnuje své srdeční záležitosti, kterou je společnost Homeport dodávající městské systémy na půjčování kol.

Provozuje ho v pražském Karlíně už roky, rozhodující byznys ale firma dělá mimo jiné v britských městech Liverpool, Oxford či Nothingham. Proto může brexit zasáhnout i Butlerovo podnikání.

CHARLES BUTLER

  • V Praze žije od roku 1990, v Británii pracoval ve finančním sektoru.
  • Je spoluzakladatelem řetězce Datart. Aktivně se už nepodílí na jeho řízení, ale stále působí v jeho vedení a drží ve firmě podíl.
  • Jednou z jeho dalších podnikatelských aktivit je realitní společnost M2 Real Estate.
  • Jeho srdeční záležitostí je však karlínská firma Homeport, která vyvíjí systémy na půjčování kol.
  • Působí v šesti zemích světa a 18 městech, ve Francii, Velké Británii či Saúdské Arábii.

„Podle mého názoru je bikesharing (sdílení kol – pozn. red.) jednoznačně pozitivní věc, na níž by odchod z unie neměl mít vliv. Navíc směřování ke kolům je obecně docela silné. Na druhou stranu, systém si vždy objednávají města a jejich rozpočty asi budou nyní menší,“ říká Charles Butler v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Bude problém propad kurzu libry, který by může nákupy vašich systémů městům prodražit?
Jistě, když něco stojí víc peněz, lidé můžou i míň koupit. Ale samotné pořízení „hardwaru“ (tedy především kol a stojanů – pozn. red.) je jen část výdajů za bikesharing. Provozní náklady jsou v Británii vysoké. Odchod z EU na nás může mít trochu negativní dopad, ale ne nijak zásadní.

Lidovky.cz: Může brexit způsobit potíže i dalším podnikatelům?
Je to průšvih, velký problém. Mluvil jsem se známými, kteří v Londýně pracují ve finančním sektoru, všichni spoléhali na fakt, že země je v Evropské unii. Říkali, že nepotřebují „pas“ a můžou obchodovat v podstatě s každou zemí. Většina finančních společností působících nyní v Londýně patří cizincům. V okamžiku, kdy nemůžou konkurovat v rámci celé Evropy, bude se řada z nich chtít vystěhovat. Znám lidi, kteří už to dokonce začali plánovat - to nejsou žádné domněnky. Nebudou moct v Británii obchodovat jako dosud.

Lidovky.cz: Kam mají namířeno?
Podle mého názoru by se měla začít snažit Praha. Dnes obchodníci diskutují o tom, zda by nešli do Paříže, Frankfurtu, Dublinu nebo Edinburghu. Ale proč ne do Prahy? Podle mě by měli čeští politici, ať už pražská primátorka nebo ministr financí jasně říct, že je hlavní město otevřené pro byznys. A začít dělat kroky, které by pomohly k příchodu těchto firem.

Lidovky.cz: Máte tedy za to, že by Praha by mohla na brexitu vydělat?
Myslím si, že by to tak mohlo být. Většina lidí, která pracuje v Londýně, nebude chtít do Paříže, tam jsou velmi vysoké daně. Ve Frankfurtu sídlí Evropská centrální banka, ale zároveň jako město je super nudný a o hodně menší než Praha. Ta ale má na čem pracovat. Měla by mít například obecně lepší dopravní spojení, i když má nyní třeba velmi dobré letiště. Každopádně by bylo skvělé, kdyby Praha získala aspoň malou část tohoto finančního byznysu.

Lidovky.cz: Máte stále britské občanství. Jak se vás výsledek referenda dotkl osobně?
Obecně si myslím, že brexit bude pro Británii extrémně negativní. Abych řekl pravdu, byl jsem v šoku. To, co se stalo, je neskutečně stupidní a nepochopitelné. Ještě pořád nemůžu uvěřit tomu, že Británie z unie odejde. Možná bude ještě druhé referendum, nevím. Ale jestli se to opravdu stane, budeme toho litovat desítky let. Britové se asi cítí ohrožení tím, že v zemi žije spousta cizinců. Starší lidé mají možná sen, že by vše mohlo být takové jako po válce, nevím. Ale pokud chtěli něco změnit, tak si podle mě nevybrali správnou cestu.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...