Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLED: Jak se v EU škrtá a kde rostou daně

Ekonomika

  7:16
PRAHA - V Evropě se nenajde stát, který by nemusel šetřit. V různých zemích tak lidé zažívají nejhlubší škrty a "drakonická opatření", se kterými se nesetkaly celé generace.
Euro bankovky (ilustrační foto)

Euro bankovky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zatímco například ve Velké Británii se mluví o největších rozpočtových škrtech od druhé světové války, v Řecku je jedním z opatření jednorázová daň z luxusu – bazénů či jachet.

Státy EU šetří - grafika 1
Nejde jen o škrty, ale celkově o snahy vlád dát do pořádku své finance, třeba zvyšováním daní, což vyvolává v lidech neklid. Problémem je, že na jednu stranu se lidé v nejohroženějších zemích bouří proti úsporám, na druhou stranu nelze neustále chtít po Německu, aby všechny zachraňovalo.

ČTĚTE TAKÉ:


Asi nejdiskutovanějším způsobem, jak na Německo přenést další náklady, jsou současné požadavky zavedení společných evropských dluhopisů.

Státy EU šetří - grafika 2
Přesto i Německo, které má poměrně malý schodek, se musí uskrovňovat. Například němečtí rodiče přijdou o část sociálních dávek či budou propuštěny tisíce státních zaměstnanců. "Německo jako největší ekonomika má povinnost jít dobrým příkladem," řekla k tomu dokonce Angela Merkelová, aby ukázala, že země jako Portugalsko či Řecko v tom nejsou samy.

Státy EU šetří - grafika 3
Ani makroekonomické ukazatele nemusí ukázat, co je v zemi špatně. Například Španělsko mělo loni vládní dluh asi 60 procent HDP, zatímco Velká Británie měla asi 80 procent. Stejně tak deficit Španělska byl o více než jedno procento nižší.

Problémové euro
Proč se tedy mluví o tom, že Španělsko by jednou mohlo potřebovat pomoc? "Jedno z vysvětlení může být: Španělsko má společné euro, Británie libru," říká Aleš Michl z Raiffeisenbank. V případě recese by mohla libra oslabit, což by pomohlo například exportu, a tím pádem i celé ekonomice. Španělsko kvůli euru takovou možnost ale nemá.

Státy EU šetří - grafika 4
Přesto nelze "dávat na jednu hromadu" úsporné kroky jednotlivých zemí. "Z pohledu čistého plnění fiskálních cílů také není úplně fér srovnávat PIGS, především Řecko, Portugalsko, Irsko a Španělsko, se zbytkem eurozóny. Jejich cíle jsou daleko ambicióznější," řekl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"Portugalci například chtějí v tomto roce na primárním deficitu seškrtat skoro pět procent HDP a je vysoká pravděpodobnost, že se jim to nepovede," dále dodal Bureš. Pro srovnání: v Česku či Německu se má deficit snížit jen o procento.

Státy EU šetří - grafika 5
"Ačkoli během posledních dvou let přišly periferní země se spoustou úsporných opatření, dostavily se jen omezené výsledky," řekl nedávno Patrick Legland, šéf globálního ekonomického výzkumu banky Société Générale.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...