Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přemnožený kůrovec bere útokem české lesy, lesníci se chystají na krizi

Ekonomika

  11:29
STĚŽERY - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos kvůli hrozbě rozsáhlé kůrovcové kalamity rozmístil v porostech rekordní množství takzvaných lapačů a lapáků. Slouží k nalákání kůrovce a jeho likvidaci. Lesníci věří tomu, že se díky přijatým opatřením podaří situaci zvládnout. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody LČR Ladislav Půlpán. LČR patří polovina lesů v zemi.

mrtvé stromy poškozené kůrovcem na Šumavě foto: Jan ZátorskýLidové noviny

"Nebezpečí kůrovcové kalamity bylo jedno z největších v historii vůbec. V loňském roce bylo v celé České republice zpracováno přes dva miliony metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva, což je zřejmě historicky vůbec nejvyšší objem zpracovaný v jednom roce," řekl Půlpán.

Extrémnímu rozmnožení kůrovce napomohly v minulých letech rozsáhlé větrné kalamity Kyrill či Emma a také nadprůměrně vysoké teploty. Přemnožení kůrovce pomáhají také jednodruhové smrkové porosty, nově vysazované lesy mají pestřejší skladbu, která zvyšuje jejich odolnost nejen proti kůrovcům.

LČR kvůli nebezpečí kalamity v lesích rozmístily na 370.000 takzvaných lapáků, zatímco vloni jich bylo 210.000. Lapák je položený kmen stromu přikrytý větvemi, který slouží k nalákání kůrovce. Po jeho nalákání je kmen z lesa odvezen a kůrovec zlikvidován. Tato metoda se využívá více než 200 let.

Letos LČR zvýšily také počet takzvaných feromonových lapačů, který je v lesích 58.000, vloni to bylo 50.600 kusů. Lapače jsou pasti, které kůrovce lákají za pomoci umělého feromonu.

Lapače se instalují od počátku 80. let minulého století, většinou na volnou plochu deset až 20 metrů vzdálenou od smrkového porostu.

Do obrany proti kalamitě lesy dosud investovaly 94 milionů korun, celkem by mohly náklady vystoupat na 150 milionů korun, což by i přes rekordní nasazení lapáků a lapačů bylo o 18 milionů korun méně než v minulém roce.

"Věříme, že se nám podařilo většinu kůrovce odchytit dříve, než napadl stojící stromy," řekl Půlpán.

Kůrovci jsou brouci, kteří žijí v lýku a jsou součástí ekosystému. Potíže způsobují pouze při přemnožení, kdy jimi napadené stromy začnou schnout.

Drobní brouci jsou schopni se ze zasaženého ohniska přemísťovat i kilometry daleko. Letos se kůrovec začal rojit nejméně o 14 dní dříve, než je obvyklé, což broukům umožní stihnout tři rojení za jediný rok. V lesích nyní nastává takzvané druhé rojení kůrovce.

"Nyní je poslední příležitost zabránit šíření kůrovce. Z jednoho stromu, ze kterého kůrovec takzvaně vylétne, může kůrovec při každém z rojení napadnout až deset dalších stromů," řekl Půlpán. Tvrdí, že většina vlastníků malých lesů na potřebná opatření proti kůrovci nemá peníze.

"Většinou žádná opatření nepodnikají, a lze tedy očekávat, že v drobných lesích budou mít potíže s kůrovcem i v letošním roce," řekl Půlpán.

Státní podnik LČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku, podnik ročně vytěží v průměru až osm milionů metrů krychlových dřeva. Za rok vytvořil čistý zisk 461 milionů korun při výnosech téměř 11 miliard korun.

Autoři: ,