Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Přes Ukrajinu už do Evropy neproudí žádný ruský plyn

Slovensko-cest

  7:36aktualizováno  14:30
KYJEV/PRAHA - Dodávky plynu směřujícího z Ruska do Evropy přes území Ukrajiny se dnes úplně zastavily. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska. Dotčené země prozatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek jinými cestami. Nejhůře je na tom zřejmě Balkán, kde jsou desítky tisíc lidí bez tepla.
Plynovod (ilustrační foto)

Plynovod (ilustrační foto) foto: AFP

Česko úplně bez plynu není. Mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský řekl, že v průběhu noci Transgas vyjednal zvýšení dodávek plynu severní cestou. Transgas nyní zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících, které zatím plně hradí domácí spotřebu.

Podle informací serveru iDnes.cz přesto RWE Transgas některým odběratelům odeslala dopis, že v krizovém případě může nastat omezení sjednané dodávky pro velké odběratele. RWE Transgas ale ujišťuje, že k tomuto kroku může přikročit jen v
nejkrizovějších případech. Česko má prý dostatek zásob. "Dopis jsme rozeslali, ale jde o případ, kdyby dodávky byly zastaveny na delší dobu nebo by se snížila teplota," řekl serveru Chalupský s tím, že případné omezení dodávek by se netýkalo domácností. Mezi postižené velké odběratele by patřily například cementárny, výrobce autoskel AGC nebo třeba hutnicko-strojírenská skupina Vítkovice.

EU je připravena vyslat na Ukrajinu pozorovatele
Na Ukrajinu by mohli velmi brzy zamířit experti z Evropské unie. Na místě by měli monitorovat to, jak proudí dodávky ruského plynu přes tuto zemi do Evropské unie. Podle agentury Reuters, která
citovala ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou, se ukrajinská vláda a šéf Evropské komise José Barroso již na vyslání pozorovatelů na Ukrajinu dohodli.

Unie je schopna vyslat své odborníky, kteří by měřili hlavně množství plynu proudícího mezi Ruskem a Ukrajinou, prakticky okamžitě. Podmínkou je, aby s vysláním pozorovatelů souhlasily obě strany sporu.


Transgas nyní zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících, uvedla společnost. "Zároveň se nám podařilo ve spolupráci s koncernem RWE zajistit větší dodávky zemního plynu. Ty proudí do České republiky severní cestou společně s norským plynem a plně kompenzují vzniklou situaci," dodala firma. Dodávky ruského plynu přestaly jít i na Slovensko, uvedl Ľubomír Tuchscher zo Slovenského plynárenského priemyslu. Domácnosti podle něj dostávají plyn bez omezení.

Do Turecka plyn proudí
Gazprom před polednem uvedl, že alternativními cestami mimo území Ukrajiny dnes zvýšil objem dodávek plynu do zemí Evropské unie a Turecka na 200 milionů metrů krychlových denně.

"Plynovod Jamal-Evropa a zásobníky plynu nám dávají nějakých 150 milionů kubíků a my doufáme, že čerpání ze zásobníků zvýšíme o dalších asi deset milionů ještě během dneška," řekl náměstek ředitele firmy Alexander Medveděv. Na plnou kapacitu přešel i plynovod Blue Stream do Turecka, což je asi 48 milionů metrů krychlových denně.

Rusko svaluje odpovědnost za přerušení dodávek plynu do Evropy na Ukrajinu, ta zase obviňuje Rusy. Podle Moskvy Kyjev "krade" plyn z tranzitu a nakonec údajně uzavřel všechny tranzitní plynovody. Gazprom podle svého mluvčí Sergeje Kuprijanova krátí dodávky plynu o množství, které si Ukrajina nezákonně přisvojila.

Ukrajina odmítá požadavky Rusů
Ukrajina se údajně snažila ruský plyn předávat dál do Evropy, přiznala však, že si odčerpává část plynu potřebného k zajištění tranzitu suroviny.

Ukrajina je přesvědčena, že je povinností Gazpromu zásobovat ji plynem. Šéf ukrajinského Naftogazu Oleh Dubyna bude o situaci ve čtvrtek jednat s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem. Ukrajina dnes zopakovala, že nemůže přistoupit na požadavek Rusů, aby platila za odběr plynu 450 dolarů za 1000 kubických metrů. Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za 1000 metrů krychlových, tedy zhruba polovinu co zákazníci v Evropě.

Nynější spor není první, který mezi sebou obě země mají. Podobná situace nastala před třemi lety, tehdy ale byla Česká republika problémů prakticky ušetřena. Rusko dodává přes Ukrajinu zhruba 80 procent zemního plynu, který je určen na vývoz do Evropy. Česká republika je na ruském plynu závislá asi z 80 procent, Slovensko ještě více.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...