Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přestaňte na nás tlačit, vzkázal čínský premiér Evropanům

Ekonomika

  16:54
BRUSEL - Evropská unie by měla přestat s tlakem, který vyvíjí na Čínu kvůli údajnému podhodnocení čínské měny jüan. V Bruselu to dnes na okraj summitu EU-Čína řekl čínský premiér Wen Ťia-pao. Podle něj se hodnota jüanu bude postupně zvyšovat.
Čínské jüany (ilustrační foto)

Čínské jüany (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dnešní vrcholná schůzka navazuje na summit EU-Asie, který skončil v úterý a který podpořil hlasy, že svět se pohybuje na pokraji měnové války. Právě během něj EU vyzvala Čínu, aby více uvolnila kurz jüanu, jehož uměle držená nízká úroveň citelně zvýhodňuje čínské vývozce.

"Zhodnocení čínské měny vůči euru by bylo vítáno," řekl v úterý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který předsedá zasedáním eurozóny, tedy unijních států platících eurem. "Vítáme čínské rozhodnutí zvýšit flexibilitu (jüanu)... Potenciál tohoto rozhodnutí ale nebyl dostatečně využit," doplnil.

Jüan musí podle Číňanů posilovat pomalu
Podle čínského premiéra by prudké zhodnocení tamní měny mohlo vést k sociálním bouřím a mohlo by to mít závažné dopady na globální stabilitu.

Zdůraznil nicméně, že Peking počítá s reformou směnných mechanismů pro jüan, které by měly vést k postupnému sílení jeho kurzu.

"Ano - s reformami hodláme pokročit," podotkl. "Pokud by v Číně došlo k sociálním a ekonomických turbulencím, pak by to bylo pro svět katastrofou," podotkl s tím, že řada čínských exportních firem by musela skončit.

Sarkozy navrhl nové měnové uspořádaní ve světě
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dokonce navrhl vznik nového měnového uspořádání ve světě. Přestože neuvedl žádné detaily, podle některých hlasů měl na mysli vznik obdoby poválečného Brettonwoodského systému. Ten na několik desítek let ukotvil dolar jako světovou rezervní měnu a přispěl k poválečné obnově, přičemž měl podíl i na stabilizaci mezinárodního měnového systému a zčásti také vedl k liberalizaci světového obchodu.

Čína je exportní velmocí. Za umělé podhodnocování měny ji kromě EU kritizují dlouhodobě také Spojené státy, Čína prý chce tímto způsobem posilovat svůj růst a podporovat export. K hlasům proti využívání měn na podporu domácího ekonomického růstu se dnes přidal výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Uvedl, že státy tímto postupem ohrožují globální ekonomické oživení.

Čína uvolnila kurz jüanu v roce 2005, v polovině roku 2008 jej však kvůli globální finanční krizi opět pevně navázala na dolar. Letos v červnu centrální banka pevný kurz formálně zrušila a umožnila měně pohyb v omezeném pásmu. Od té doby jüan vůči dolaru posílil o 1,8 procenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!