Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Přijeďte nám vysvětlit jaderné plány, žádají Rakušané

Ekonomika

  8:04
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rakouští protiatomoví aktivisté naléhavě žádají vlastní vládu, aby v rámci posuzování dopadů nových bloků jaderné elektrárny Temelín donutila Česko k veřejným slyšením i na rakouském území.

Temelín. foto: ČTK

Jenže odpověď z české strany může být pro Rakušany tentokrát možná překvapivá. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové by Česká republika mohla přistoupit na rakouský požadavek bez jakéhokoliv nátlaku a dobrovolně.

"Je to můj osobní názor, ale nevidím důvod, proč bychom nemohli udělat veřejná slyšení k dostavbě Temelína i v Rakousku a Bavorsku," řekla LN Drábová.

ČTĚTE TAKÉ:

Veřejná shromáždění, v jejichž rámci odborníci odpovídají všem zájemcům na dotazy týkající se bezpečnostní úrovně elektrárny a jejího provozu, mohou podle ní naopak přispět k lepší informovanosti Rakušanů i Němců o "novém" Temelíně.

Zdržování hrozí spíše od soudů

Případného zdržení stavby kvůli veřejným slyšením v zahraničí se Drábová neobává. "V tom problém určitě nebude. Jestli může stavbu něco zdržet, pak jsou to případné soudy, napadající výsledky hodnocení vlivu elektrárny na životní prostředí podle pravidel EU," řekla Drábová.

Veřejná slyšení nejen na českém území, ale i v rakouském Linci byla jedním z výsledků mezinárodní dohody, kterou na konci roku 2000 uzavřel v klášteře v rakouském Melku tehdejší český premiér Miloš Zeman a bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Dohoda měla zmírnit napětí mezi oběma zeměmi, vyvolané rakouským odporem vůči Temelínu a opakovanými blokádami česko-rakouských hraničních přechodů protiatomovými aktivisty.

Česko se mimo jiné zavázalo k dodatečné prověrce bezpečnosti elektrárny a jejího dopadu na životní prostředí s tím, že pokud mezinárodní komise nalezne v tomto směru nějaké nedostatky, nebude elektrárna spuštěna do komerčního provozu. Součástí smlouvy z Melku byla i dohoda o nadstandardním informování Rakouska o všech, byť nepodstatných závadách na Temelíně. Rakousko se na oplátku zavázalo, že zajistí volný pohyb zboží a osob přes hranice, tedy že zamezí hraničním blokádám.

"Smlouva z Melku byla ale jednorázová, vztahovala se pouze na první dva bloky Temelína," řekla LN Drábová. O tom, zda Česko vyjde znovu Rakušanům vstříc nad rámec svých povinností, vyplývajících z legislativy EU, se bude teprve jednat. Dodavatel dalších dvou reaktorů na Temelíně by měl být vybrán v příštím roce, kdy už by tedy mělo být jasné, o jaký typ bloků se bude jednat.

I když ale Drábová sama za sebe souhlasí s požadavkem na veřejná slyšení v zahraničí, otázkou zůstává, nakolik splnění tohoto požadavku uspokojí rakouské aktivisty. Ti totiž žádají, aby se veřejná shromáždění k novému Temelínu konala nejen v Linci a Českých Budějovicích, jak to stanovila dohoda z Melku, ale v hlavních městech všech devíti rakouských spolkových zemích. "Atomový kurz Česka je bezpříkladný, a proto rakouské obyvatelstvo musí dostat maximum informací," tvrdí Roland Egger z organizace Atomstopp Oberösterreich.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!