Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Prima musí dál dávat prostor regionům, rozhodl soud

Média

  7:00
PRAHA - Televize Prima musí i nadále dávat provozovatelům regionálních stanic možnost připojovat se v určitých časech do jejího vysílání. Potvrdil to Nejvyšší správní soud (NSS), podle nějž stále platí licenční podmínky z roku 1994.

Logo televize Prima foto: Reprofoto

S jejich změnou by museli souhlasit provozovatelé regionálního vysílání. NSS rozhodl už v září, teprve nyní ale zveřejnil odůvodnění verdiktu. Sporem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze. FTV Prima, která je provozovatelem televize Prima, uvedla, že by takovým rozsudkem byla zjevně porušena její ústavně garantovaná práva.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podle Nejvyššího správního soudu by změna licenčních podmínek byla přípustná pouze v případě, pokud by s ní vyslovili souhlas dotčení provozovatelé regionálního vysílání," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

"FTV Prima doposud žádný rozsudek Nejvyššího správního soudu týkající se připojování provozovatelů regionálního vysílání do digitálního vysílání Prima televize, neobdržela. Pokud jsou informace o rozsudku uvedené ve zprávě pravdivé, je FTV Prima toho názoru, že by takovým rozsudkem byla zjevně porušena její ústavně garantovaná práva. FTV Prima by se proti takovému rozsudku bránila minimálně ústavní stížností," sdělila společnost.

NSS konkrétně vyhověl kasačním stížnostem Regionální televizní agentury (RTA) a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a zrušil poslední rozsudek městského soudu. Příčinou sporu je nová licenční podmínka, jejímž prostřednictvím Prima chtěla po přechodu na digitální vysílání zrušit sdílení kmitočtů s regionálními stanicemi RTA. RTA trvá na tom, že princip sdílení kmitočtů Primy a regionálních televizí je platný i po přechodu na digitální vysílání. Prima si ale v březnu 2010 schválila licenční podmínku, která sdílení kmitočtů v digitálním vysílání zrušila.

RRTV žádost o zařazení nové podmínky zamítla. Městský soud v Praze ale rozhodnutí rady zrušil. Dospěl k závěru, že mediální rada promeškala lhůtu a takzvanou očišťující podmínku zamítla příliš pozdě. Podle příslušného paragrafu vysílacího zákona je RRTV povinna o žádosti rozhodnout do 60 dnů, což se v daném případě nestalo. Podmínka díky tomu podle Primy vstoupila v platnost.

Právě proti rozhodnutí městského soudu směřovaly kasační stížnosti RTA a RRTV. NSS potvrdil, že napadené rozhodnutí RRTV bylo skutečně vydáno po uplynutí lhůty. Dospěl ale k závěru, že v dané věci nebylo možné s uplynutím lhůty spojovat takzvanou fikci souhlasného rozhodnutí o žádosti.

Nepřípustně by to zasáhlo do práv provozovatelů regionálního vysílání. "Licence žalobkyně je v podmínkách České republiky ojedinělá - její vydání představovalo způsob, jak v dané době umožnit regionální vysílání v ČR. Tomu pak odpovídá i to, že zákon problematiku sdílených licencí nijak uceleně neupravuje," uvedla soudkyně NSS Kateřina Šimáčková.

Soud by jim pomohl

Podle generálního ředitele Primy Marka Singera by Nejvyšší správní soud takovým rozsudkem poskytl ochranu ekonomickým zájmům provozovatelů regionálního vysílání sdruženým v RTA na výtěžcích z investic FTV Prima do programu televize Prima.

"Tyto podnikatelské subjekty určily jako dodavatele centrálního programu k jejich digitálnímu vysílání s nimi spřízněnou společnost EBD s.r.o., které RRTV následně udělila licenci k celoplošnému vysílání programu TV 7. K pokračování nucené koexistence provozovatelů regionálního a celoplošného televizního vysílání v prostředí digitálního vysílání tak neexistuje vůbec žádný důvod," upozornil Singer. Každý podnikatel by podle něj měl žít výhradně z toho, co investuje sám, nikoli z toho, co investuje někdo jiný.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!