Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Přivydělával si v KFC, nyní je z bláznivého Jacka majitel gigantu Alibaba a miliardář

Ekonomika

  15:15
PEKING/PRAHA - Ma Jün alias Jack Ma propadl z matematiky, odmítli jej v jídelně rychlého občerstvení a jako učitel vydělával v přepočtu tři sta korun měsíčně. Dnes je nejbohatším mužem Číny.

Jack Ma na burze. foto: Reuters

V New Yorku v pátek vyvrcholila dlouho očekávaná událost byznysového světa. Čínský internetový gigant Alibaba vstoupil na tamní burzu a podle odhadů si pro velký zájem přijde v přepočtu na více než 532 miliard korun. Transakce takového typu nemá obdoby.

ČTĚTE TAKÉ:

Ohromný úspěch internetové společnosti poskytující prostor dovozcům a vývozcům z více než 240 zemí světa je úzce spjat s jejím majitelem. A příběh bývalého učitele angličtiny přezdívaného čínský Bill Gates není o nic méně ohromující než úspěch jeho patnáct let staré firmy.

Zaměstnanci Alibaba.

Ma patřil mezi hrstku Číňanů, kteří uvěřili v obchodní potenciál internetu. Bizarními nápady si dokonce vysloužil přezdívku „bláznivý Jack Ma“.

Legrace na vlastní účet

Dnes čerstvého padesátníka bere na lehkou váhu jen málokdo. Dokonce i přes jeho divoké paruky a rty, které si na výročních schůzích Alibaba Group Holding klidně namaluje rtěnkou. Na rozdíl od většiny škrobených čínských podnikatelů si ze sebe metr a půl vysoký muž dokáže dělat legraci.

Jeho impérium, jež se podílí na celkových tržbách čínského internetového prodeje 80 procenty, se nyní snaží dostat do Evropy a USA. Výtěžek z prodeje akcií chce Ma využít právě na expanzi Alibaby na tamních trzích.

Charismatický Ma se stal bezesporu inspirací pro miliony Číňanů a dnes knihy o jeho obchodním úspěchu plní poličky knihkupectví na celém světě. Přesto nebyly podnikatelovy začátky zdaleka růžové.

Ma, jenž velebí management západního stylu, se narodil do zcela jiné Číny. V roce 1964 neúprosně řídily každodenní život kampaně komunistické strany a na jeho rodiče - umělce kulturní revoluce - doba těžce dolehla. Maův dědeček dokonce skončil jako nepřítel komunistické strany. Navíc jej jeho otec, tak jako mnoho jiných rodičů v tehdejší Číně, bil.

Začínal jako průvodce

Ve věku pouhých dvanácti let se u Maa začala projevovat podnikavost. Přestože ve škole propadl z matematiky, vsadil na to, co ho bavilo. Na angličtinu. V době, kdy do země po smrti Mao Ce-tunga začali proudit turisté, dělal průvodce. Většinou zdarma, výměnou za procvičování jazyka. A také kontakty. Díky nim později navštívil jednu rodinu v Austrálii. Zkušenost, která mu prý otevřela oči.

Jack Ma

Po návratu do Číny nezvládl přijímací zkoušky a vystudoval podle svých slov „nejhorší školu v Chang-čou“. Oženil se se studentskou láskou a živil se jako učitel angličtiny s platem zhruba tři sta korun měsíčně. Snažil se přivydělat si v rychlém občerstvení KFC, v hotelu či u policie. Všude jej odmítli. Odhodlaný Ma se ale nevzdal a založil překladatelskou společnost. S ní se dostal do USA, kde se zrodila myšlenka internetového byznysu. Po několika úspěšných projektech založil Alibabu. Internetovou firmu, která vydělává víc než Amazon a e-Bay dohromady.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!