Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Proud kradou tisíce domácností, ostrá komanda má PRE i E.ON

Ekonomika

  7:56
PRAHA - Černé odběry elektřiny připravily loni energetické firmy v Česku o 200 milionů korun. To odpovídá několikadenní spotřebě celého hlavního města.

Útvar pro odhalování netechnických ztrát NTZ foto: Lidové noviny

"Narazili jsme na případ, kdy muž podkopával tunel pod silnicí, aby se napojil na přívod ke sloupu veřejného osvětlení. Dokonce si tunel vytápěl infračervenou lampou, aby mu při práci nebyla zima," říká mluvčí energetické firmy PRE Petr Holubec.

Nelegální odběry elektřiny, kdy se lidé napojují na veřejné rozvody, a vyhýbají se tak placení, připravují energetické společnosti v Česku ročně o desítky milionů korun. Souhrnná škoda jen za loňský rok se u všech třech distributorů elektřiny (ČEZ, E. ON, PRE) vyšplhala na zhruba 200 milionů korun.

Energetická komanda

Vzhledem k velkému množství černých odběrů elektřiny mají ostří hoši z energetických společností plné ruce práce. "Zaměstnáváme zhruba deset kontrolorů, kteří vyrážejí na akce každý den," potvrdil mluvčí PRE Petr Holubec.

Oproti ČEZ neobléká PRE ani E. ON kontrolory do speciálních uniforem. "Pracovníci, kteří kontrolují černé odběry, jsou oblečeni ve stejných pracovních oděvech jako všichni ostatní naši techničtí zaměstnanci," řekl mluvčí E. ON Vácha.

Takzvaní vymahači také podle něj nemají žádný speciální výcvik. "Jsou školeni stejně jako jiní zaměstnanci například v tom, jak se chovat ve stresových situacích," uvedl Vácha. Vymahači pohledávek u sebe podle něj v žádném případě nenosí zbraň.

Podobně postupuje i firma PRE. "Naši lidé oblékají civilní oděvy a jejich speciální výcvik spočívá v naučení se asertivnímu chování, aby přesvědčili kontrolovaného člověka spolupracovat," popsal mluvčí PRE Holubec a dodal: "Jejich hlavní výzbrojí jsou kvalitní přístroje, které dokážou nelegální přípojky odhalit." Holubec dále řekl, že v případě neshody s kontrolovaným odběratelem volají zaměstnanci PRE policii.

Na rozdíl od kontrolorů ČEZ, kteří údajně často čelí fyzickým útokům ze strany "černých odběratelů" a jsou ohrožováni psy, noži i střelnými zbraněmi, se kontroloři PRE a E. ON s podobnými ataky často nesetkávají.

Mluvčí E. ON Vácha ale vyslovil pochopení pro tvrdší metody kontrolorů ČEZ: "I když si to mnozí lidé možná nemyslí, černý odběr je krádež jako každá jiná."

fab

Jen za uplynulý rok byla vycvičená skupina kontrolorů ČEZ z odboru netechnických ztrát (NTZ) povolána zhruba ke 5500 případům podezřelých klientů. Na 3322 místech (60 procent případů) se jednalo o nelegální přípojky. Z nich bylo načerno odčerpáno necelých 42 GWh za asi 119 milionů korun.

Od roku 2005, kdy ČEZ začal provádět zátahy na nelegální odběratele proudu, odhalili jeho kontroloři na 15 tisíc podvodů za necelých 500 milionů korun.

Mnohamilionové škody pramenící z krádeží elektřiny mají také Pražská energetika (PRE) i jihočeský E. ON.  "Za rok 2009 jsme odhalili více než tisíc nelegálních přípojek. Vznikla nám tím škoda ve výši téměř 30 milionů korun," uvedl Holubec. Podobně je na tom i společnost E. ON, která vlastní distribuční sítě v jižních Čechách a na jižní Moravě. "Kolem roku 2000 jsme evidovali jen několik jednotlivých případů, dnes jich evidujeme stovky a způsobená škoda se pohybuje v řádech desítek milionů korun," potvrdil mluvčí E. ON Vladimír Vácha.

Přepočteno na energii – podvodníci loni nakradli zhruba 70 GWh. "Pro srovnání celá Praha ve špičce ve všední den (mezi druhou a třetí hodinou odpolední) v zimním období odebírá asi 1,15 GW," uvedl Holubec. Ukradená energie by tak vydržela na pokrytí spotřeby celého hlavního města ve špičce na dobu téměř 61 hodin. Toto množství energie přitom jaderná elektrárna Temelín (dva bloky) vyrobí za 35 hodin.

Odebírat elektrickou energii a nic za to neplatit láká stále větší množství lidí. Jedním z důvodů je i skutečnost, že technicky nejde o nic složitého. "Je to v podstatě velmi jednoduché, mnohem obtížnější bývá černý odběr odhalit," uvedl Vácha.

Podle českobudějovického elektrikáře, který si přeje zůstat v anonymitě, si lidé odebírají proud na černo v zásadě dvěma způsoby. "Buď prostě přemostí hodiny, spojí dráty tak, aby proud vůbec nešel přes hodiny, nebo se prostě napojí na kabel ještě před hlavním jističem," řekl LN elektrikář. Operaci podle něj zvládne každý, kdo má alespoň základní znalosti v oboru elektro.

Krádeže proudu jsou častější na venkově
Ke krádežím elektřiny dochází zejména na venkově. "Je to dáno tím, že elektrické dráty jsou vedeny vrchem nad domy a jejich blízkost často ke krádežím svádí," řekl Holubec a dodal: "Ve městech je elektrické vedení většinou zakopáno v zemi, a proto je vytvoření nelegální přípojky obtížnější."

Dalším důvodem, proč většinu nelegálních odběrů zaznamenávají energetické firmy na venkově, je skutečnost, že ve městech jsou častěji použity digitální elektroměry, se kterými lze hůře manipulovat. "Digitální elektroměry obsahují čip, který zaznamenává jakoukoliv manipulaci. Kontroly jsou proto mnohem snazší," řekl Holubec.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!