Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Průměrný bytový dům v Česku je starý 52 let. Nejstarší najdeme v Praze

Ekonomika

  11:34
PRAHA - Průměrné stáří bytových domů v Česku od data výstavby, respektive od data poslední rekonstrukce je 52,4 roku. Nejvíce je to v Praze (61,3 roku), naopak nejmladší bytové domy jsou ve Zlínském kraji (41,7 roku). Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Panelák - ilustrační foto

Panelák - ilustrační foto foto: Archiv

Za hlavním městem ve stáří bytových domů následují Karlovarský kraj (59,7 roku), Královéhradecký (58,9 roku) a Liberecký kraj (56,2 roku). Na opačném pólu jsou za Zlínským krajem Vysočina (44 roků), Středočeský (45,4 roku) a Pardubický kraj (46,3 roku).

Poptávka po bytech v Česku roste. Jejich ceny však stoupají až o 17 procent

Bytový fond v Praze čítá podle dat ČSÚ přes 600 tisíc bytů, v bytových domech žije 87 procent obyvatel hlavního města. Téměř polovina Pražanů bydlí v panelových domech. „Výstavba pražských panelových sídlišť byla zahájena už v roce 1958 a mezi nejstarší patří Červený vrch, Rybníčky, Invalidovna, Petřiny, Hloubětín a Malešice. Nejmladší jsou naopak Homolka, Baba a Jižní Město, všechna z roku 1971,“ uvedla ředitelka Asociace výrobců minerální izolace Marcela Kubů.

Panelové domy podle ní byly původně stavěny s výhledem užívání jen na 20 až 30 let. „Řada z nich tak v současnosti přesluhuje i dvojnásobek této doby a přitom se do jejich údržby téměř neinvestovalo. Případně se jen řešily dílčí opravy havarijního stavu,“ dodala Kubů.

V loňském roce v rámci první výzvy programu Nová zelená úsporám, určené pro vlastníky pražských bytových domů, přijalo ministerstvo životního prostředí 290 žádostí za 174 milionů korun. To je podle Kubů málo. „Žádostí, potažmo rekonstrukcí, by mělo být nejméně dvakrát tolik,“ doplnila.

Autor: