Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Půjčená umělecká díla by se neměla zabavovat, dohodla se Praha s Vídní

Ekonomika

  19:00
BRUSEL - Česko a Rakousko se v pondělí dohodly, že umělecké předměty, které jsou součástí výstav v zahraničí, nemohou podléhat jakékoliv formě zabavení. Příslušnou deklaraci, která je však právně nezávazným dokumentem, v Bruselu podepsali český ministr zahraničí Jan Kohout a jeho rakouský kolega Michael Spindelegger.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet. foto: ČTK

Deklaraci Praha a Vídeň vypracovaly na základě zkušeností z roku 2011, kdy byla ve Vídni na návrh společnosti Diag Human zabavena zapůjčená umělecká díla z Česka. Dokument, který vyjadřuje přesvědčení států, že umělecké předměty by se zabavovat neměly, je otevřený, připojit se tak mohou v případě zájmu i další země.

Připojit se mohou i další státy

"Je to bilaterální dohoda za tím účelem, aby nebyla zabavována umělecká díla v případech nějakých obchodních sporů," řekl ČTK a Českému rozhlasu ministr Kohout. K textu deklarace se připomínkami vyjadřovaly členské státy EU, možnost případného přistoupení se týká i členských států Rady Evropy. Zájem podle neoficiálních informací projevily asi dvě desítky zemí.

České ministerstvo zahraničí připomnělo, že pravidlo už je součástí mezinárodního obyčejového práva a kodifikuje jej Úmluva OSN o jurisdikčních imunitách národů a jejich majetku z roku 2004. Ta však zatím nezačala platit. Smyslem podepsaného textu je tak posílení právní pozice států při zapůjčování jejich kulturního majetku za účelem veřejných výstav do ciziny.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Exekuční řízení v Rakousku proti ČR zastavil definitivně až letos na jaře tamní Nejvyšší soud. Firma Diag Human se kvůli svým požadavkům na několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou začala obracet od počátku roku 2011 na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ale verdikty změnily.

Autoři: ,