Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Půjčování mezi lidmi v Česku kvete pomalu. Uškodí mu podvody lídrů trhu?

Ekonomika

  15:15
PRAHA - V Česku se pomalu rozjíždí online platformy, které nabízejí půjčky mezi lidmi. O rozjezd se přitom přičinil především loňský rok, kdy ke společnosti Bankerat, která na trhu funguje už od roku 2010, přibyla firma Zonky, za níž stojí nebankovní poskytovatel půjček Home Credit, a rovněž se na trhu objevila platforma Benefi podnikatele Pavla Matouška.

P2P půjčky fungují na bázi vzájemného půjčování mezi lidmi. Na jeden úvěr se prostřednictvím obchodní společnosti složí klidně několik desítek lidí. foto: Shutterstock

Za tu dobu se přes ně půjčilo pár set milionů korun, pouhý zlomek celého úvěrového trhu. Společnost Zonky, která se v současnosti dere dopředu nejvíce, půjčila do června za jeden rok svého fungování 182 milionů korun. Přes Benefi se pak rozpůjčovala částka v hodnotě více než 50 milionů korun, přičemž měsíční přírůstek činí kolem čtyř až pěti milionů.

Pro srovnání, v zahraničí tyto společnosti protočí miliardy dolarů. Fungují totiž už několik let a na rozdíl od Česka se z nich stal plně etablovaný byznys.

Za online tržišti půjček, takzvanými peer-to-peer platformami, stojí jednoduchá myšlenka. Obejít klasické články řetězce, například banku či jinou, nebankovní instituci, a zároveň dát „dobrodružnějším povahám“ šanci vydělat tím, že půjčí někomu, jehož projekt se jim bude zamlouvat.

Netratí ani zájemce o půjčku. Ten se často dostane na nižší úrok než v bance, popřípadě získá úvěr na to, na co by mu tradiční banka nepůjčila. Může se jednat klidně o plastickou operaci nebo o prototyp luxusního vibrátoru. Stačí jen přesvědčit investory, že jeho „projekt, nápad či problém“ stojí za to, aby do něj investovali.

Ztráta důvěry...

Právě letos ale dostalo odvětví, které bere tradičním finančním institucím klienty, hned dvě tvrdé rány. Tou první byla únorová zpráva, že čínská peer-to-peer platforma Ezubao připravila pomocí pyramidového systému skoro milion klientů o 50 miliard jüanů (asi 182 miliard korun).

Na jaře pak přišla druhá pohroma, když se ukázalo, že světový lídr trhu P2P půjček, americká společnost Lending Club, která je i kótovaná na burze, podváděla s daty jednoho balíku půjček v celkovém objemu asi 22 milionů dolarů. Platforma přitom podvedla přímo jednoho z věřitelů, společnost Jefferies Group.

ALTERNATIVA K BANKÁM

  • Takzvané peer-to-peer půjčky si poskytují přímo lidé mezi sebou přes specializovaná online tržiště.
  • První skupinou uživatelů jsou lidé, kteří by v bance úvěr nezískali nebo hledají nižší než bankovní úrok.
  • Druhou skupinu uživatelů tvoří investoři, kteří hledají vyšší zhodnocení volných peněz.
  • Obdobně mohou online tržiště spojovat i firmy a investory bez bankovního mezičlánku.
  • P2P půjčky jsou obecně rizikovější jak pro klienty, tak pro investory.

Změnila totiž data u půjček v objemu tří milionů dolarů z celého balíku. I když pak koupila balík zpět, její pověst byla pošramocena a z postu šéfa firmy se musel poroučet její zakladatel Renaud Laplanche. Ostatně akcie společnosti se z aféry nevzpamatovaly dodnes. Ještě 6 .května stála jedna akcie Lending Clubu 7,1 dolaru, den poté se propadla ke čtyřem dolarům a včera to bylo stále jen 4,5 dolaru.

Právě kauza kolem Lending Clubu ukázala na úskalí nových technologií a zatřásla alespoň na chvíli s důvěrou investorů, ale i politiků. A to nejen ve Spojených státech, kde Lending Club působí. V návaznosti na aféru hodlá britský P2P trh, který od roku 2014 narostl z 1,2 miliardy liber na 2,7 miliardy v roce 2015, prověřit tamní finanční regulátor FCA. Ten přitom varoval, že lidé často ani nerozumějí rizikům, která tato forma investování přináší.

... Česko zatím nezasáhla

Tuzemský trh tato kauza ovšem nejspíš příliš nepoškodí. Tedy alespoň podle názoru místních hráčů.

„Zde se podílejí na půjčování peněz mezi lidmi jen malí investoři, kteří to berou zčásti jako hru a hodnotí to podle výsledků tuzemska. Trh je oproti Americe o několik let zpátky a hodně malý, co se týče objemu,“ říká Pavel Matoušek z firmy Benefi.

„Momentálně je tu přetlak investorů, kteří chtějí půjčit. V Americe došlo k tomu, že mají nedostatek investorů, takže tam každá negativní aféra způsobí odliv dalších investorů. V České republice je přetlak,“ dodal Matoušek.

Autor: