Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pušku střelce z USA koupíte ve vánoční akci. To se má brzy změnit

USA

  7:00
WASHINGTON - Ve Spojených státech není problém si na internetu objednat i automatickou pušku. Po masakru na základní škole ve městě Newtown v Connecticutu ale opět sílí hlasy po omezení dostupnosti těchto velmi nebezpečných zbraní. V Česku je nákup takového arzenálu nemyslitelný.

Vánoční sleva! Hlásí americký e-shop.

Dvacetiletý Adam Lanza postřílel své oběti poloautomatickou útočnou puškou Bushmaster AR-15, která byla v USA zakázána podle zákona platícího v letech 1994 až 2004.

Nyní je ale na pultech mnoha amerických obchodů běžně k dostání. Většinou stačí, aby vás příslušné úřady prolustrovali a za pár dní máte poloautomat doma. Objednat si ho můžete i na internetu. Nyní se ale oblíbenou pušku ze svého e-shopu rozhodl stáhnout obchodní řetězec Walmart – největší prodejce zbraní ve Spojených státech.

Nabídka Walmartu. Bushmaster ze stránek e-shopu zmizel.

Informoval o tom americký server Huffington Post s tím, že Walmart důvody odstranění pušky z webových stránek odmítl komentovat. Dostupnost střelných zbraní je totiž v těchto dnech velice citlivým tématem. Po masakru v Newtonu se jejich omezení palčivě vrátilo do veřejné diskuse.

Zbraně v Česku

Prodej střelných zbraní v Česku je značně regulován. Nutností je vlastnit zbrojní průkaz, který je vydáván v několika typech. Řadu obzvláště nebezpečných zbraní legálně nekoupíte vůbec.

Zákon myslí i na propagaci střelných zbraní. Reklama na ně je omezena pouze pro odborníky a podnikatele. Objevit se může pouze ve specializovaných prostorech a odborných publikacích.

„Za svoji dlouholetou kariéru jsem se nesetkal s tím, že bychom někdy v Česku na Radě pro reklamu řešili problémy s propagací střelných zbraní,“ řekl serveru Lidovky.cz Filip Winter, expert na reklamní právo.

Prodejci zbraní si ale nemusejí zoufat, zatím jim jako obvykle hrozba zákazu nahnala do obchodů spoustu zákazníků.

„Čelíme náporu zákazníků kvůli Vánocům a lovecké sezóně a to ani nemluvím o volbách,“ řekl listu Huffington Post majitel obchodu se zbraněmi v Severní Karolíně. Potvrzuje tak narůstající poptávku po zbraních po znovuzvolení Baracka Obamy do funkce prezidenta.

Američané chtějí změnu

V souvislosti se střelbou na základní škole v Connecticutu také prudce stoupl počet Američanů, kteří s tvrdší regulací držení zbraní souhlasí. Stoupl rovněž počet lidí podporujících prověřování minulosti zájemců o koupi zbraně.

Podle agentury Reuters americký Kongres nezasáhl do zákonů o osobních zbraních od roku 1994 a zákaz poloautomatických zbraní, z nichž jednu použil v pátek i mladý vrah proti školním dětem, vypršel v roce 2004.

Obama: Kontrola zbraní je mojí prioritou

Prezident Barack Obama po páteční tragédii naznačil, že chce kontrolu zbrojních arzenálů a omezení ozbrojených útoků povýšit na prioritu svého druhého prezidentského mandátu.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney v pondělí uvedl, že prezident Barack Obama přijde s návrhy na řešení tohoto „složitého problému“, ale neuvedl kdy.

Ústavní právo

Právo na vlastnictví a nošení zbraně je zakotveno ve druhém dodatku americké ústavy z roku 1791, který zní: „Dobře organizovaná domobrana je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu; právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno“.

Pro budoucí generace se dodatek stal kontroverzním ustanovením, které podle jeho zastánců neodmyslitelně chrání základní svobody občanů USA a stalo se americkou tradicí.

Na Obamu zatlačil i newyorský starosta Michael Bloomberg, jeden z hlavních zastánců přísnějších pravidel. „Jestli nestačí tohle, tak co je potřeba k tomu, aby se něco změnilo?“ míní Bloomberg.

Asociace střelců mlčí

Názor na držení zbraní mění i řada senátorů, zejména z tábora Demokratů. Mezi nimi je i Joe Manchin ze Západní Virginie, který je vášnivým lovcem a členem Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA). Manchin uvedl, že nastal čas pro skutečnou debatu o rozumných omezeních pro držení zbraní.

Mocná lobby NRA zatím netypicky mlčí, přestože při podobných příležitostech bezprostředně hájila právo Američanů na držení střelných zbraní. O tragédii se nezmiňuje ani webová stránka organizace, která má 4,3 miliony členů a vydává v předvolebních kampaních miliony dolarů proti kandidátům požadujících restrikce na zbraně.

Američané a zbraně

Američané patří tradičně mezi nejozbrojenější národy na světě. Mezi 315 miliony obyvateli USA koluje podle odhadů ministerstva spravedlnosti z letošního října na 300 milionů různých palných zbraní.

Svoji roli hraje také černý trh, který zásobuje ty, co si zbraň nemohou legálně koupit. Také počet vražd na obyvatele je v USA jedním z nejvyšších. Na následky poranění způsobených střelnou zbraní v USA ročně zemře kolem 30 tisíc lidí.

K odběru ihned. Stejně jako jiné zboží i zbraně jsou na internetu levnější.

Podmínky licence pro získání zbraně a možnosti použití zbraně se liší stát od státu, nejběžnější podmínkou je dosažení 21 let a absolvování formálního školení.

Pro některé skupiny lidí je ale držení zbraní zapovězené. Zákon z roku 1968 omezuje držení zbraní osobám, u nichž soud shledá duševní poruchu, a zbraně rovněž nesmějí držet podle tohoto zákona například těžcí zločinci, muži, kteří se dopustili násilí na ženách, nebo osoby závislé na drogách.

Autoři: ,