Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rakouská rodina zkouší žít bez plastů. Výdaje nenarostly, tvrdí

Ekonomika

  20:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE / VÍDEŇ - Plasty vidíme všude kolem sebe, přitom tento odpad může být pro přírodu vážný problém. Rakušanka Sandra Krautwaschlová si to uvědomila při pohledu na pláž. Nyní se už čtyři roky užívání plastů vyhýbá

Sandra Krautwaschlová. foto: www.keinheimfuerplastik.at

Plasty různých druhů jsou prostě všudypřítomné. V obchodě, v domácnosti, v jakémkoli oboru lidské činnosti. Proto se nabízí otázka, zda se člověk moderní doby vůbec může bez plastů obejít.

Na světě se ročně vyrobí zhruba 240 milionů tun plastů

Při dovolené v Chorvatsku si všimla, kolik plastů, sáčků a nejrůznějších dalších plastových materiálů zůstává po turistech na pláži. Je to nutné? Krautwaschlová se rozhodla pro neobvyklý experiment. Přemluvila svou pětičlennou rodinu, aby se společně pokusili žít alespoň měsíc úplně bez plastů. Ze čtyř týdnů se ale nakonec staly čtyři roky.

Rodina Krautwaschlových založila internetové stránky, na nichž radí lidem, jak se plastům vyhnout, poskytuje rozhovory světovým médiím a tvrdí, že žije naprosto spokojeně.

„Pochopitelně jsme museli změnit jídelníček, protože některé potraviny, které jsme jedli předtím, prostě v jiném než plastovém obalu nekoupíte,“ říká Krautwaschlová.

Místo pasty březový olej

Jako příklad uvádí chipsy, které dříve s oblibou jedla večer u televize. „Teď je prostě nejím. A podobné je to i s některými dalšími potravinami. Když se podíváte na většinu potravin balených v plastu, stejně zjistíte, že až na výjimky nejsou zdravé,“ tvrdí Krautwaschlová, která pracuje jako psychoterapeutka.

Rodina Krautwaschlových a plasty, kterých se rozhodla vzdát.

Rodina podle ní nakupuje v maximální možné míře biopotraviny balené v papíru nebo prostě čerstvé, snaží se nakupovat jinde než v supermarketech. „Naše výdaje to ale nijak zvlášť nezvýšilo, protože jsme zároveň omezili konzum a zjistili, že spoustu věcí a potravin k životu vůbec nepotřebujeme,“ říká Krautwaschlová.

Jenže jedna věc je balení potravin a druhá například kosmetika a hygienické prostředky. I tady rodina údajně našla cestu, jak se obejít bez plastů. Na mytí používá místo sprchových gelů a šamponů klasické mýdlo, místo zubní pasty si čistí zuby březovým sirupem.

Dřevěný mobil? To není smysl experimentu

A co třeba elektronika? Mají rodiče dřevěné mobily a děti dřevěnou televizi? Peter Rabensteiner, partner Sandry Krautwaschlové, který ji v experimentu bezvýhradně podporuje, tvrdí, že o úplné vytěsnění plastů z domácnosti nejde. „Máme doma televizi, počítač i elektroniku. Jde ale o to, abychom se zbavili alespoň plastů používaných v denní spotřebě,“ říká Peter.

Experiment má podle něj svůj smysl a rodině nijak neubližuje. Právě naopak. „Otevřel nám oči a žijeme prostě jinak,“ tvrdí Peter.

Rodina jde ve svém sociálním experimentu tak daleko, že na svých internetových stránkách zveřejňuje i výpovědi všech tří dětí, které nejsou vždy s rozhodnutím rodičů spokojené.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zajímá mě životní prostředí a bez plastů se dá žít. Nejhorší je to u potravin, protože v supermarketech se prodává jen málo věcí bez plastového obalu. Všechno ostatní není tak zlé,“ říká na videu třináctiletý Samuel Rabensteiner.

Někdo odsuzuje, někdo podporuje

Podobně mluví jeho desetiletá sestra Marlene. Rodiče podporuje, ale je jí například líto, že nejmladší člen rodiny sedmiletý Leonard nemůže dostat svůj vytoužený rytířský hrad. Je totiž z plastu.

Rodiče přitom tvrdí, že když někdo z kamarádů nebo příbuzných přinese dětem domů brambůrky nebo sladkosti v plastovém obalu, nikdo jim konzumaci nezakazuje. Rodina se pouze snaží navodit v dětech pocit, že život s maximálním omezením spotřeby plastů nemusí být jen přínosem pro životní prostředí, ale může být i celkově smysluplnější.

„Společnost je prostě nemocná, všechno chceme mít hned k dispozici. Každý musí každou vteřinu něco pít a mít po ruce plastovou lahev,“ tvrdí Krautwaschlová.

O rozporuplnosti experimentu svědčí dopisy, které rodina dostává z celého světa. Část lidí experiment odsuzuje, protože prý ubližuje dětem, část mu naopak fandí.

Zatímco každý obyvatel civilizovaného světa spotřebuje podle statistiky společnosti Plastics Europe ročně kolem 100 kilogramů plastů, v rozvojových oblastech je spotřeba třetinová až čtvrtinová.

 

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...