Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rallyový speciál pro každého

Ekonomika

  14:03
Desáté provedení vozu Mitsubishi Lancer Evolution má ve spojení s dvouspojkovou převodovkou blíže závodním speciálům i běžným řidičům.

Mitsubishi Lancer Evolution. foto: Mitsubishi

První Lancer Evo jsem měl na test téměř před deseti roky. Tehdy to byla šestá generace a dodnes si pamatuji, jak mě tohle auto dokázalo nadchnout. Byla to taková zvláštní směsice ryzího řidičského nadšení a respektu. Přeplňovaný dvoulitrový motor, výkonné brzdy a stálý pohon všech kol byly odkazem účasti Mitsubishi v automobilových soutěžích, ale současně byly receptem, který sliboval, že když se to za volantem umí, tak hlavně za zhoršených podmínek se jedná o jeden z nejrychlejších strojů vůbec.

Tehdy měl Lancer Evo VI 280 koní. Dnešní „desítka“ jich má o 15 víc, tedy přesně 295. Rozdíl je ale také ve hmotnosti. Zatímco v roce 1999 mělo tohle auto 1360 kg, tak o čtyři generace později je to o téměř čtvrt tuny více. Výkonová hmotnost se tak ze 4,86 kg/k zvětšila na 5,39 kg/k. Díky tomu se zhoršily také dynamické parametry a s větší hmotností se samozřejmě také jinak pracuje v zatáčkách.

Za volantem desítky
Lancer Evolution stále zůstal mimořádně rychlým vozem. Jeho specialitou je už po několik generací elektronicky řízený pohon všech kol, který aktivně rozděluje sílu nejen mezi nápravami, ale také mezi jednotlivými zadními koly. Jeho činnost je velmi působivá a účinně pomáhá zvětšovat trakci. Na rozdíl od konvenčních závěrů diferenciálů totiž dokáže poslat více síly přímo k vnějšímu zadnímu kolu, které ji dokáže ve výjezdech ze zatáčky nejlépe využít.

Diferenciál pomáhá také v případě, že si vyrazíte na uzavřenou trať vyzkoušet chování vozu v limitních situacích. Na mokru nebo sněhu je lancer velmi hravý a poměrně snadno s ním lze zatáčky projíždět řízeným smykem. Na suchu jsou ale pokusy dostat Lancer Evo do přetáčivého smyku obtížnější, než tomu bylo dříve. Často nezbývá nic jiného, než si pomoci ruční brzdou.

Hlavně na suchu je při tomto stylu jízdy znát pružnější motor, který má více točivého momentu k protáčení všech čtyř kol od nižších otáček.
Dvouspojková převodovka se sekvenčním řazením (páčky na volantu) navíc umožňuje i v polovině driftu bez problémů zařadit, což je v případě manuální převodovky velmi náročný úkol.

Zpět na silnice
Na běžných silnicích působí Lancer Evolution velmi jistým dojmem. Nabízená trakce je na velmi vysoké úrovni. Ve spojení s dvouspojkovou převodovkou, která umožňuje pohodlnou jízdu ve městě, se ale pocitově zdá, že by Lancer mohl být výbušnější. Ve srovnání s minulostí se s ním jezdí snadněji a v mezích možností zřejmě i rychleji, nicméně z pohledu čistého potěšení z jízdy se mi už nedokázal dostat tak pod kůži jako jeho čtyři předchůdci.

Může to být vinou i dvouspojkové převodovky. S manuálním řazením má tento model jiné zpřevodování (bohužel na rozdíl od čísla IX jen pět rychlostí) a po krátké zkušenosti vím, že je i agresivnější a přece jen blíže původnímu pojetí. Provedení se sekvenčním nebo automatickým řazením má způsobem ovládání blíže rallyovým speciálům. Jejich atmosféru současně dokáže lépe předat i méně zkušeným řidičům, než tomu bylo dříve.

To je spolu s velmi působivým designem jistě zárukou, že co se prodejních čísel týče, jistě osloví více zákazníků. Pro opravdové puristy ovšem bude potřeba připravit speciálnější a méně kompromisní provedení. V Anglii, která je největším trhem tohoto modelu v Evropě, jich už teď ostatně mají několik.


Mitsubishi Lancer Evolution

Koncepce: pětimístný čtyřdveřový sedan s motorem vpředu napříč a pohonem všech kol, rozměry 4505x1810x1480 mm, rozvor 2650 mm, pohot. hmot. 1590 kg, zav. prostor 323 l
Motor přeplňovaný zážehový čtyřválec, 1998 cm3
Výkon   217 kW (295 k)/6500 min-1
Toč. moment 366 N.m/3500 min-1
Převodovka   6st. dvouspojková
Zrychlení 0-100 km/h  6,3 s
Nejvyšší rychlost  242 km/h
Komb. spotřeba  10,5 l/100 km
Cena             1 209 900 Kč

Desátá evoluce sportovního lanceru je rychlejší než její předchůdci, posunula se ale směrem k větší univerzálnosti, což je zřejmé především u verze s dvouspojkovou převodovkou. Stále zůstává výrazně sportovním strojem, nyní si ale jeho vlastnosti mohou vychutnat i méně zkušení řidiči.

Klady: efektní design, velmi účinný pohon všech kol,
sedadla Recaro, plynulý zátah motoru
Zápory: budí menší respekt a z řidičského pohledu má menší nároky než předchozí modely

KONKURENCE

Subaru Impreza WRX STi je odvěký rival. Impreza změnila tvar karoserie, ale charakterem je blíže předchozím modelům stejného zaměření. Impreza je ostřejší než lancer. V nabídce nemá možnost automatického řazení.

Autor: