Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Řecko chce zakázanou pomoc od eurozóny. Ta se nejspíš přizpůsobí

Ekonomika

  10:32
BERLÍN - Řecko nejspíš nebude potřebovat zahraniční pomoc a se svými problémy je schopno si poradit samo. V rozhovoru pro německý ekonomický list Financial Times Deutschland (FTD) to řekl guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopulos. Navíc pokud by Řecko pomoc potřebovalo, obrátilo by se na eurozónu, pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle guvernéra není namístě.

Oli Rehn foto: Reuters

Eurozóna chce Řecku pomoci, i když nesmí

V současnosti je finanční pomoc v rámci zemích platících eurem zakázána, což se týká i silně zadluženého Řecka. Eurozóna zvažuje vytvoření vlastního měnového fondu, který by mohl státům v nouzi poskytovat půjčky a jeho pravomoci by byly srovnatelné s MMF. "Evropská komise je připravena vznik takového evropského nástroje, který by pomohl členům eurozóny, navrhnout," řekl dnešnímu vydání deníku Financial Times Deutschland eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Jako první však plány na vznik fondu oznámil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, což podporuje dohady, že nový plán je společným výplodem německé a francouzské diplomacie. 

Provopulos mimo jiné poukázal na vysokou poptávku po řeckém dluhu z minulého týdne. Řecko prodávalo státní dluhopisy v objemu pět miliard eur (asi 130 miliard Kč) se splatností deset let. Zájem investorů podle guvernéra ukázal, že Atény jsou schopny si potřebné peníze zajistit na finančních trzích.

Řecko už minulý týden informovalo, že poptávka po dluhopisech vysoko překonala očekávání. Investoři poptávali dluhopisy až za 16 miliard eur, a jejich objednávky tedy byly adekvátně kráceny. Do aukce se přitom zapojilo více než 400 investorů.

Provopulos přiznal, že Řecko muselo zaplatit "poněkud vysoký" úrok, věří ale, že situace už se zhoršovat nebude. "Od teď bude ten tlak odeznívat," řekl guvernér německému listu. Proto lze podle něj očekávat, že Řecko se z dostane samo.

Řecko se potýká s vysokými dluhy a má vysoký rozpočtový deficit. Země už přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (zhruba 123,7 miliardy Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Utahování opasků ale bojkotuje velká část občanů, takže Řeckem zmítá vlna stávek.

Agentura Moody's hodnotí závazky Řecka na stupni A2, má pro ně ale negativní výhled. To znamená, že nyní zvažuje i jeho snížení. Řecko podle Moody's musí beze zbytku realizovat všechna úsporná opatření, k nimž se zavázalo, a navíc to provést bezchybně, pokud se chce snížení ratingových známek vyhnout. Finanční trhy pozorně sledují, zda plán řecké vlády podpoří také občané, anebo zda opět vyrazí do ulic. Podpora veřejnosti je totiž klíčová.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy o víkendu řekl, že Francie bude po dobu krize stát na straně Řecka. Řekl také, že Francie spolu s Německem a dalšími evropskými zeměmi bude koordinovat boj proti spekulantům, kteří by chtěli útočit na oslabené euro. Sarkozy to slíbil řeckému premiérovi Jorgosi Papandreovi, s nímž se v Paříži setkal.

Autor: