Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Řecko může odkupovat vlastní dluhopisy, prosadili Němci

Evropa

  16:02
BERLÍN - Mezinárodní věřitelé Řecka se dohodnou na snížení jeho dluhu tím, že mu dovolí zpětně odkupovat jeho dluhopisy na trhu za současné nižší ceny, a také využitím zisků Evropské centrální banky z nákupů řeckých obligací a snížením úrokových sazeb na své úvěry.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. foto: ČTK

Řekl to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble poté, co se ministři financí eurozóny v úterý druhý týden po sobě nedohodli na uvolnění další části úvěru zadlužené zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko stále čeká na 31,5 miliardy eur (asi 800 miliard Kč), které mělo dostat už v červnu. Kvůli skluzu v plnění dohodnutých podmínek ale eurozóna uvolnění této tranše neustále odkládá, přestože Řecko už mezitím schválilo další úspory. Mezi eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) vznikl spor o to, jak zacelit dvouletý výpadek ve financování země. Ministři slíbili, že dohodu uzavřou v pondělí 26. listopadu.

ilustrační foto

Řecko nebude schopno splnit podmínku snížit do roku 2020 státní dluh na zvládnutelnou úroveň 120 procent hrubého domácího produktu, což chtějí evropské vlády řešit prodloužením tohoto termínu do roku 2022. S tím ale nesouhlasí MMF, který naléhá na eurozónu, aby zmírnila řeckou zadluženost odepsáním části svého dluhu, což ovšem Evropa odmítá.

Obě strany tak jednají o jiných možnostech snížení řeckého dluhu, který se blíží hranici 200 procent HDP.

Nových 44 miliard pro Řecko

"Nutná jsou další opatření a my jsme o nich s MMF intenzivně jednali. V podstatě se shodujeme na tom, že výpadek se pokryje a že se to bude možné udělat prostřednictvím zpětných odkupů řeckých dluhopisů na trhu," řekl německý ministr novinářům po setkání s poslanci parlamentu.

Demonstrace v Aténách

Německá kancléřka Angela Merkelová podle zdroje agentury Reuters dnes německým zákonodárcům řekla, že nadlimitní řecký dluh by bylo možné snížit pomocí nižších úrokových sazeb na dluh Řecka u mezinárodních věřitelů a prodloužením jeho splatnosti z 15 na 30 let. Další možností je podle ní posílit úvěrovou kapacitu Evropského fondu finanční stability (EFSF) až o deset miliard eur.

Před úterní schůzkou se objevovaly zprávy, podle nichž se EU rozhodne uvolnit Řecku až 44 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč), tedy tři plánované tranše najednou za druhé, třetí i čtvrté čtvrtletí. Bez těchto peněz Řecku reálně hrozí státní bankrot.

Autoři: ,