Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Řecko už ví, kdo způsobil jeho problémy. Nejdřív Hitler, poté Unie

Ekonomika

  10:25aktualizováno  14:25
ATÉNY/PRAHA - Zatímco Řekové protestují v ulicích proti reformám, které mají zachránit stát před krachem, politici se snaží najít viníka, který Řecko do současné situace dostal. Poté, co na začátku týdne obvinili Evropskou unii z absence silných lídrů v jejím čele, ukázali prstem i na Německo, které prý obralo Řecko v čase druhé světové války o finanční prostředky.

Němci chtějí, aby se Řekové vrátili ke své měně foto: Shutterstock

Jsou ještě Němci přátelé?

Podle starosty Atén reparace vyplacené Německem nestačí a země stále ještě dluží Řecku 70 miliard eur. Řecké noviny Vima se dokonce na svých stránkách ptají: "Jsou Němci ještě naši přátelé?" Podobnou otázku si ale kladou i samotní Němci. Výzkumy veřejného mínění z poslední doby totiž ukazují, že 70 procent Němců chce, aby Řecko eurozónu opustilo. "Řecko nemělo nikdy vstoupit do eurozóny, protože se na to nikdy nekvalifikovalo a teď prostřednictvím eura vydírá ostatní členské země," řekl Hans-Werner Sinn, šéf německého ekonomického institutu IFO.

"Řekové nikdy nedostali kompenzace za následky, které jim způsobila nacistická okupace," řekl místopředseda řecké vlády Theodoros Pangalos. "Odnesli zlato, které bylo uložené v řecké národní bance, odnesli naše peníze a nikdy je nevrátili," řekl agentuře Reuters.

Politik tak volně navázal na svůj rozhovor z počátku týdne pro řeckou televizi, kdy řekl, že Unie selhala v přístupu k řešení nepříznivé situace, když nedokázala zaujmout postoj, který by vzbudil důvěru. Podle Pangalose je to důsledek toho, že dnešní Evropa nemá žádné politické vedení.

Podobné výmluvy Řecka ale jen přivádí do varu ekonomy. Řecko totiž svými dluhy ohrožuje křehkou stabilitu, které v poslední době finanční trhy dosáhly. Podle Jana Jedličky z České spořitelny mají problémy v zemi "negativní vliv na duševní zdraví nejvyšších řeckých představitelů."

Vztahy mezi Řeckem a Německem jsou na bodu mrazu

Kritika Německa ovšem není mezi řeckými politiky nic ojedinělého, spíše se stala hlavní cestou, jak reagovat na nepříjemné otázky ohledně zadlužení země. "Jak si může Německo dovolit obviňovat nás za naše finanční problémy, když nám doteď nevyplatilo náhradu za válečné roky," ptal se například poslanec Margaritis Tzimas.

Takovéto útoky tak vyhrotily vztahy mezi oběma zeměmi. Mluvčí německého ministerstva zahraničí Andreas Pesche vyzval řeckou vládu, "aby nezaměňovala témata, která spolu nesouvisí. Diskuze o minulosti nepomůže vyřešit současné problémy."

Čtěte více

Podle Pescheho naopak Německo udělalo všechno proto, aby Řecko odškodnilo a v roce 1960 mu vyplatilo 115 milionů německých marek. Odškodnění byli podle mluvčího i Řekové poslaní do Německa na nucené práce.

Celkový dluh Atén představuje asi 300 miliard euro. Lídři Unie se proto před týdnem shodli na plánu finanční pomoci Řecku, kterou však blíže neupřesnili. Naznačili jen, že by se mělo jednat o pomoc ve formě dobrovolných půjček od členských zemí.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...