Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Řecko vstoupilo do generální stávky. Kvůli úsporným opatřením

Ekonomika

  7:45aktualizováno  12:56
ATÉNY - Řečtí zaměstnanci zahájili další čtyřiadvacetihodinovou stávku, která je namířena proti plánovaným úsporným opatřením. V zemi narůstá nespokojenost s chystanými kroky, které chce řecká vláda realizovat, aby zlepšila stav veřejných financí. Několik desítek mladých lidí v Aténách se při jedné z manifestací střetlo s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Stávkující Řecko foto: ČTK

Skupina mladých demonstrantů v kuklách pronikla do průvodu manifestujících a začala na policisty házet zápalné lahve a různé předměty. Policisté použili slzný plyn. Demonstranti zapálili automobil a několik popelnic a pak se rozptýlili.

Průvod odborářů, kteří se sešli na výzvu největších odborových svazů v zemi, pak pokračoval v pochodu směrem k centru Atén. V jejich průvodu je padesátka policistů a na 200 hasičů. Celkem v Aténách dnes podle agentury AP manifestovalo na 10.000 lidí.

Nutné úspory
Stávku svolaly odborové svazy, které hájí zájmy asi 2,5 milionu zaměstnanců. Nelétají letadla, většinou nefunguje hromadná doprava, zavřené jsou školy, ministerstva a další instituce.

Podobnou stávku Řecko zažilo před dvěma týdny. Navzdory rostoucí nespokojenosti se ale podle analytiků nedá očekávat, že by vláda od záměrů ustoupila. Problémy Řecka otřásly celou eurozónou a přispěly k poklesu kurzu eura.

Řecko se potýká s vysokými dluhy a má vysoký rozpočtový deficit. Země už přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123 miliard Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Řecko se na konci loňského roku přiznalo k opakovanému falšování statistických dat.

Řada obyvatel Řecka považuje plán úsporných opatření za nespravedlivý. Nejvíce prý ublíží těm, kteří problémy nezavinili. Agentura Reuters v této souvislosti upozorňuje, že Řecko je zemí s rozšířenou korupcí, kde se řada lidí vyhýbá i placení daní.

Řecké průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpor vůči úsporným krokům narůstá. Vláda chce úspor dosáhnout hlavně zvyšováním daní a naopak snižováním platů ve veřejné správě, zmrazit chce i důchody.

Premiér v USA
Řecký premiér Jorgos Papandreu v minulých dnech hovořil se zástupci několika zemí a snažil se získat jejich podporu. O finanční pomoc údajně nikoho z nich nežádal, chtěl ale součinnost. Prosadit se snažil i omezení spekulací, na což slyšeli hlavně státními v evropských zemích, ale méně už v USA.

"Demonstranti mají právo demonstrovat, krize ale není vinou této vlády," řekl Papandreu ve středu ve Washingtonu. Na návštěvě Spojených států je od neděle a setkal se už i s prezidentem Barackem Obamou.

Autor: