Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Reformy zlevňují dluh ČR, investoři oceňují snahu vlády šetřit

Ekonomika

  8:01
PRAHA - Příslib fiskálních reforem a stabilní makroekonomické ukazatele – to zásadně zlepšilo vnímání České republiky v očích investorů a díky tomu roste i zájem o dluhopisy. Výnosy z nich od začátku roku klesají a trend se nejvíce projevuje u těch se splatností do pěti let.

Miroslav Kalousek se složenkou na úhradu státního dluhu. foto: TOP 09

S průměrným výnosem 2,87 procenta se blížíme k zemím, jako je například Rakousko (2,79 procenta). To je velmi optimistická zpráva, jelikož s vyšším zájmem nebude muset ministerstvo financí nabízet investorům vysoké úroky, a Česká republika by tak mohla ušetřit miliony.

"Existovala pravděpodobnost, že k takovému vývoji dojde, a proto jsme nárůst používání krátkodobých instrumentů začlenili již v prosinci do naší strategie řízení státního dluhu," řekl Petr Pavelek, ředitel odboru Řízení státního dluhu ministerstva financí.

"Stále ale jde o doplňkový nástroj, s vydáváním dlouhodobých dluhopisů nelze naráz přestat. Bylo by to bráno i jako ztráta transparentnosti," dodal Pavelek.

Kolik si ČR letos půjčí?
Česká republika si letos bude muset podle plánů půjčit 219,5 miliardy korun a krátkodobé dluhopisy by se na celkové částce mohly podílet až 20 procenty.

Zbytek se bude řešit dluhopisy dlouhodobými, které umožňují zemi vytvořit si finanční polštář a jsou odolnější vůči různým panikám na trzích. Investoři za ně ale požadují vyšší úrok.

"Momentálních nízkých sazeb ale využíváme i u dlouhodobějších dluhopisů, jež jsou úročeny variabilním úrokem. Byl to pozitivní krok, byli jsme při lednové emisi úspěšnější než v minulých letech," uvedl Pavelek.

V porovnání s okolními státy působíme nejlépe
Podle ekonomů plyne lepší reputace České republiky také z toho, že se investoři naučili odlišovat jednotlivé země. A z porovnání se situací ve srovnatelných okolních státech, jako je Slovensko, Polsko či Maďarsko, opravdu vycházíme nejlépe. "Vláda si stanovila reálný cíl snižovat schodek veřejných financí o jeden procentní bod ročně, tak aby se v roce 2013 dostal pod tři procenta HDP. V sousedním Polsku žádný takový plán na stole není a vláda přes slušný růst ekonomiky nebyla schopna dostat deficit v minulých letech pod sedm procent HDP," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"V Maďarsku se sice deficity daří snižovat, ale pouze za cenu zcela mimořádných kroků, při kterých zahraničním investorům vstávají hrůzou vlasy na hlavě," dodal Bureš.

Tamní premiér Viktor Orbán například znárodnil lidem penze, které si ukládali jako soukromé připojištění. Navíc uvalil mimořádnou daň na banky nebo energetické firmy – tedy podniky s nejvyššími zisky. Ani zákon umožňující cenzuru tisku nepřidává vládním krokům na transparentnosti.

Oproti Slovensku zas pomáhá České republice to, že není členem eurozóny. Se strachem o osud zadluženého Španělska, Belgie nebo Itálie se horší pohled na všechny země platící eurem. Slovy Petra Paveleka, neexistuje riziko, že by nám bylo najednou nařízeno odevzdat balík peněz do nějakého fondu, na což bychom si navíc museli sami půjčit.

Dobrým indikátore strachu jsou německé dluhopisy
V eurozóně jsou dobrým indikátorem strachu investorů dluhopisy Německa, které za záchranu zadlužených zemí musí platit nejvíce. Jejich cena přitom roste, Němci si nyní půjčují dráže než v listopadu.

Analytik Tatha Ghose z Commerzbank tvrdí, že by se jakékoliv pochyby o solventnost ČR projevily zejména v kurzu koruny. "Kdyby existovaly zásadní pochyby o reformách, viděli bychom to v oslabující koruně, to se ale neděje. Naopak, koruna zpevňuje," řekl Ghose.

"Pokud v průběhu letošní roku začne vláda předkládat jednu reformu za druhou, mohla by se Česká republika dočkat dokonce zlepšení ratingové známky. Soudržnost vládní koalice a její akceschopnost se ovšem nesmí rozdrobit na korupčních skandálech," prohlásil David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...