Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Relikt socialismu? Většina lidí chce, aby stát zajistil práci každému

Ekonomika

  16:43
Většina Čechů je přesvědčena o tom, že k povinnostem státu patří zajistit každému práci. Skoro dvě pětiny populace věří, že to má být i za cenu zachování mnoha zbytečných pracovních míst.
Šťastní pracující - ilustrační foto.

Šťastní pracující - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zároveň však většina lidí soudí, že určitá míra nezaměstnanosti je pozitivní, vyplývá z listopadového průzkumu agentury STEM.

Výzkum ukázal, že 69 procent občanů Česka považuje za povinnost státu zajistit práci každému, kdo chce pracovat. Zároveň však 62 procenta lidí hodnotí určitou míru nezaměstnanosti pozitivně, protože vede k větší úctě k práci.

37% lidí chce zachovat i zbytečná pracovní místa
Zatímco podle 37 procent dotázaných se má nezaměstnanosti bránit i zachováním mnoha zbytečných pracovních míst, většina si myslí opak. Většinu nezaměstnaných považuje 37 procent lidí za osoby bez skutečného zájmu o práci.

Jarní únava - ilustrační foto

Agentura upozornila, že proti obdobnému průzkumu z první poloviny 90. let se v názorech občanů projevují výrazné změny. Zatímco v roce 1993 jen 14 procent lidí souhlasilo s politikou udržení zbytečných pracovních míst, o pět let později to byl dvojnásobek. V letech 2004 až 2007 podíl občanů s takovým názorem zhruba odpovídal jedné třetině, avšak později se zvýšil.

Lidé začali více tolerovat nezaměstnané
V první polovině 90. let se k určité míře nezaměstnanosti stavělo kladně 82 procent lidí, později se změnami na trhu práce však nastal pokles. "Od roku 2004 se již podíl lidí hodnotících určitou míru nezaměstnanosti jako pozitivní jev téměř nemění, dosahuje zhruba tří pětin," uvedla agentura.

Také podíl obyvatel s kritickým pohledem na nezaměstnané se časem měnil. V roce 1993 dosahoval 58 procent, v následujících letech oslabil a nadpoloviční většiny dosáhl opět v letech 2007 až 2008. "V loňském roce, kdy veřejnost začala pociťovat vliv ekonomické krize, kritický pohled na nezaměstnané znovu mírně oslabil a letošní výzkumy tento trend potvrzují," konstatuje zpráva.

Do názorů se často promítá vzdělání a politická orientace
Do názoru veřejnosti na nezaměstnanost se promítá vzdělání a politická orientace. Lidé s vysokoškolským vzděláním mnohem častěji považují určitou míru nezaměstnanosti za pozitivní, méně často pak připisují státu povinnost zajistit každému práci nebo chtějí zachovávat zbytečná pracovní místa.

Diplomová práce (ilustrační foto)

Stoupenci ODS a TOP 09 prosazují méně ochranářskou politiku boje proti nezaměstnanosti, určitou míru nezaměstnanosti většinou považují za pozitivní a více kriticky hodnotí nezaměstnané. Názory příznivců ČSSD a KSČM jsou přesně opačné, především mezi nimi jednoznačně dominuje přesvědčení, že je povinností státu zajistit práci každému, kdo chce pracovat.

Dotázaných Véčkařů je málo
"Zastoupení sympatizantů Věcí veřejných v souboru je poměrně nízké, umožňuje jen orientační pohled, přesto můžeme říci, že v názorech na nezaměstnanost se příznivci VV blíží spíše táboru pravicových stran než táboru stran levicových," uvedla agentura.

Průzkum provedla agentura počátkem listopadu na reprezentativním souboru 1255 obyvatel starších 18 let.

Autoři: ,