Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Říman: Kvůli krizi je potřeba snížit daňovou zátěž

Ekonomika

  17:18
PRAHA - Součástí krizových balíčků pro zmírnění dopadů současné globální finanční krize na českou ekonomiku by mohlo být snížení zdravotního pojištění o jedno procento a rychlejší tempo snižování daňového základu pro firmy na 15 procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS).

Martin Říman foto: Michal DoležalČTK

Zároveň však podle něj současné světová krize přispěje k oddálení stanovení termínu přijetí eura v České republice. "Diskutujeme o možnosti snížit dále daňové či lépe řečeno odvodové zatížení firem, ale i občanů," uvedl Říman. Ve spolupráci s ministerstvem práce a
sociálních věcí se proto zvažuje, že by součástí opatření pro další fáze krize bylo snížení odvodu zdravotního pojištění o jedno procento. "Nyní jsme na nějaké trajektorii snižování daní. Já si ale myslím, že by ta trajektorie mohla být rychlejší tak, abychom kolem roku 2011, 2012 dosáhli úrovně 15 procent," dodal.

Podle ekonoma Jana Švejnara by podobné kroky české zpomalující se ekonomice pomohly. "Co největší snížení zátěže v této nejisté celosvětové situaci pomůže našim výrobcům a vývozcům. Je to krok správným směrem," uvedl v České televizi.

Podle názorů expertů je současná fáze krize pouze začátkem a bude mít vliv na tuzemské hospodářství i v budoucnu. Z tohoto důvodu se očekává zpomalení české ekonomiky v příštím roce. Zatímco ještě na jaře se odhady na rok 2009 pohybovaly kolem pěti procent, nedávno ministr financí Miroslav Kalousek hovořil o tom, že by růst HDP mohl klesnout pod tři procenta. "Pokud ekonomika poroste 3,5 nebo čtyři procenta ročně, tak v porovnání s tím, co se bude dít na Západě, to pořád bude růst velice slušný," řekl dnes dále Říman.

Aktuální údaje o růstu ve třetím čtvrtletí ve výši 4,7 procenta podle něj také nikdo nečekal a předpovědi byly nižší, než se ukázalo.
Zástupci výrobců a exportérů jsou ale pro příští rok mnohem
pesimističtější. "Porosteme pod tři procenta, cokoliv na 2,5 procenta bude poměrně úspěšné. Růst přes tři procenta je příliš optimistický," uvedl poradce Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Současná krize podle Římana oddálí stanovení termínu zavedení eura v ČR. "To, že tu debatu (krize) prodlouží, a tím pádem i o nějaký pátek oddálí stanovení termínu, to je evidentní," míní ministr. Je to podle něj mimo jiné vidět i na názorech jednotlivých analytiků, které se, co se týče dalšího vývoje ekonomiky, různí.

"U tohoto pohledu je pro vládu důležité , aby se neukvapovala, aby se nevydávala jedním razantním směrem, který by se posléze ukázal jako cestou do slepé uličky. Obezřetnost v tomto okamžiku je na místě více než jindy," podotkl Říman.

Autoři: ,