Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Brusel couvá. Zrušení roamingu bude řešit nejdříve za tři roky

Evropa

  6:15
BRUSEL - Ambiciózní plán Evropské komise na zrušení roamingu do konce roku 2015 zřejmě padne. Volání „domácí ceny“ našlo odpůrce v Radě EU, kde sedí ministři jednotlivých členských zemí. S kompromisním návrhem proto přispěchali Lotyši, kteří unii letos předsedají.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle jejich scénáře, který v lednu předložili představitelům EU, by lidé z členských států dostali pouze jakousi „základní roamingovou nabídku“. To znamená, že by v zahraničí měli k dispozici omezený balíček volání, esemesek a dat, který by využívali podle svých domácích sazeb.

Dokument, na nějž odkazuje agentura Reuters, nezmiňuje, jak by tento balíček měl být velký. Nicméně by „neměl kopírovat domácí spotřebu a měl by naopak zamezit abnormálnímu využívání“.

ČTĚTE TAKÉ:

Po provolání přídělu za domácí cenu by zákazník volal za nynější maximální roamingovou sazbu v EU (to je například 0,19 eur za minutu odchozího hovoru).

Tento kompromisní přechodný stav, navrhovaný lotyšským předsednictvím, by měl začít platit od poloviny roku 2016 a trval by dva roky. Jde o jakýsi test, který by následně politici a úředníci vyhodnotili a dále by jednali o úplném zrušení roamingu.

Využít rumunského operátora

Opatrnější přístup k omezení roamingu odráží obavy ze zneužití úplného zrušení této služby. Mohlo by totiž dojít k tomu, že by si třeba český zákazník našel levnější nabídku u rumunského operátora. Tu by pak mohl neomezeně využívat v Česku za „domácí“ rumunské ceny.

„Jakékoliv omezení roamingu pochopitelně vyvolá vlnu nevole u mobilních operátorů, protože na něm, podobně jako u dat, mají poměrně vysoké marže,“ myslí si analytik Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus, který se dlouhodobě telekomunikacemi zabývá.

Podle jeho názoru by ale úplné zrušení roamingu nebylo vůči operátorům fér.

Telefonování v letadle se možná brzy stane běžnou záležitostí.

„Určitá regulace cen je v pořádku, ale je třeba říct, že s přeshraničním voláním mají mobilní operátoři pochopitelně vyšší náklady, proto by srovnání na úroveň domácích cen nebylo správné,“ dodává Menčík.

Ceny roamingových služeb v rámci EU se snižují už několik let. Například mezi lety 2013 a 2014 klesly sazby za volání a SMS z nařízení úřadů zhruba o čtvrtinu, data o více než polovinu.

V dubnu loňského roku dokonce europoslanci odhlasovali úplné zrušení roamingu na konci roku 2015. K tomu ale podle aktuálního vývoje dojde nejdříve za tři roky.

Autor: