Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ROH: Má ropa ještě před čím utíkat?

USA

  8:58
PRAHA - Psal se leden 2008, když si jeden z brokerů společnosti ConAgra Trade Group splnil bláznivý burzovní sen. Jako první v historii totiž koupil kontrakt ropy za rovných 100 dolarů za barel, a to i přesto, že na trhu byl v ten moment k mání jiný, o 10 centů levnější. Záznam světového prvenství do deníčku stál společnost 12 milionů dolarů pokuty později v srpnu 2010. Ale za tu radost to určitě stálo.

Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy. foto: Mero.cz

Asi málokdo čekal, že o měsíc později začne na ropě "bublinová" rallye ke 140 dolarům. Dnes stojí většina druhů světové ropy znovu 100. Další bublina? Ne tak docela. Ropě hodně pomohly zlepšující se výhledy ekonomik jak USA, tak EU a hlavně odhady spotřeby ropy v Číně. Po uklidnění rozruchu v Evropě začátkem léta i dolar vůči euru začal oslabovat.

Finále posledních dní patřilo rozbouřenému Egyptu, respektive ohrožení plynulosti dopravy v Suezském průplavu. Více faktorů tedy v průběhu roku přispělo k tomu, že za barel jsou nyní investoři ochotni dát znovu 100 dolarů. Co bude dál? Někteří členové OPEC již upozorňují na vysokou cenu ropy a mají přirozeně strach o oslabení poptávky.

Ropný vrt - ilustrační foto

Když je drahá ropa, úsporná zařízení vydělávají

Balancují mezi skvělými prodejními cenami a tím, že drahá ropa může udělat díru do nákladů nejedné firmě a ty pak začnou zkoumat, jak snížit její spotřebu. Krásným příkladem jsou úspěchy evropských automobilů s úspornými motory v USA poté, co se drahý benzin nelíbil spotřebitelům.

Zmíněná Čína ekonomiku postupně chladí a vyhasl i oheň pod Mubarakovým kotlem. Má ještě ropa před čím utíkat? Je opravdu tak cenná, nebo ji brzy najdeme u 90 dolarů?

Autor: