Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rozhádaná EU: Česko si elektrárny prověří samo

Ekonomika

  7:05
PRAHA - Shoda na podobě zátěžových testů pro jaderné elektrárny v Evropské unii stále schází. Česká republika proto bude následovat příklad Francie a zahájí vlastní testování.

Temelín. foto: Veis David ČTK

Jak Lidovým novinám řekl náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, o podobě zátěžových testů ministerstvo jedná se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Jejich spuštění je možné již v červnu. "Pokud se Evropská unie dohodne ještě na dalších testech, nebude problém provést je dodatečně," doplnil Hüner.

Zátěžové testy jaderných elektráren v Česku

  • přírodní pohromy (záplavy, zemětřesení, vichřice)
  • dlouhodobá extrémní vedra nebo mrazy
  • výpadek elektrického napájení jaderné elektrárny
  • výpadek chlazení jaderné elektrárny
  • zničená dopravní a komunikační síť
    v okolí elektrárny
Předsedkyně úřadu Dana Drábová pro LN uvedla, že přípravné práce začaly již v polovině dubna. Provozovatel jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně, společnost ČEZ, dostane čas na zpracování testů do konce září.

Kromě přírodních katastrof přijdou na řadu i možné dopady extrémně vysokých nebo naopak nízkých teplot. "Zkoumat budeme nejen dopad katastrofy na samotnou elektrárnu, ale také rizika spojená s rozpadem infrastruktury v okolí elektrárny," zmínila Drábová.

Vedení skupiny ČEZ již před dvěma týdny uvedlo, že se zátěžových testů neobává. "Jakmile bude finální verze zátěžových testů vytvořena na odborné úrovni, nebudeme čekat na jejich politické vyhlášení a začneme je realizovat," řekl tehdy generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Evropa se neshodne
Dohoda na evropské úrovni stále schází, i když sdružení evropských úřadů dohlížející na jadernou bezpečnost má v této věci již deset dní jasno. Zátěžové testy se podle regulátorů mají týkat přírodních katastrof a technických selhání zařízení elektrárny.

Čtěte také:


Jenže část členských zemí se bouří, že takové testy jsou nedostatečné. Například zástupci Německa a Rakouska spolu s částí Evropské komise požadují zkoumání i takových rizik, jakými jsou teroristické útoky nebo aktivity hackerů. Ke sblížení názoru obou stran nepřispělo ani Evropské jaderné fórum, které se konalo v minulém týdnu v Praze.

Požadavky Němců a Rakušanů na podobu testů jaderných zařízení označil Tomáš Hüner za likvidační. "Hrozby jako terorismus jsou úkolem hlavně pro tajné služby, ne pro úřady dohlížející na jadernou bezpečnost," dodává ke sporu Dana Drábová.

Také premiér Petr Nečas během svého vystoupení na jaderném fóru uvedl, že zátěžové testy by neměly rizika spojená s terorismem zahrnovat. "Je zásadní, aby definování pravidel i vyhodnocování zátěžových testů zůstalo na odborné úrovni. Nesmíme si dovolit zpolitizování tohoto problému," řekl Nečas.

Francie už začala
Česko tak bude následovat francouzský příklad. Tamní úřad pro jadernou bezpečnost nečekal na výsledek jednání v Bruselu a spustil vlastní zkoušky jaderných elektráren. Majitelé elektráren je musí provést do poloviny září. Mezi zkoumaná rizika patří zemětřesení nebo zaplavení areálu jaderné elektrárny.

Takzvané stres-testy reagují na havárii, k níž došlo v březnu v japonské elektrárně Fukušima Daiči. Zemětřesení a následná vlna tsunami vyřadily z provozu systémy chlazení, což vedlo k výbuchu vodíku a úniku radioaktivity ze tří bloků.

Autor: