Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rozhlas povede Duhan. Radní se hádali o orgasmech

Média

  9:57aktualizováno  18:46
PRAHA - Nový programový okruh s mluveným slovem, nezvyšování poplatků a nastartování procesu digitalizace v horizontu deseti let. To čeká Český rozhlas pod vedením staronového ředitele Petera Duhana. Ten rozhlas vedl doposud v provizorním režimu.

Peter Duhan foto: ČTK

Duhan byl zvolen v dlouhé a náročné volbě. Radní nebyli jednotní, ale nakonec z obav z dalšího provizoria se na třetí pokus shodli na Duhanovi. Ten porazil ředitelku zpravodajských stanic Hanu Hikelovou a bývalého obchodního ředitele Rádia Černá Hora Petra Matoulka.

Před pátou hodinou zahájila Rada Českého rozhlasu první dvoukolové volby nového generálního ředitele. Pro zvolení je potřeba šest hlasů z devíti. V prvním kole však nikdo tolik hlasů nezískal, nejblíže zvolení byl Duhan. V prvním kole dostali Hikelová i Duhan po třech hlasech, jeden byl neplatný. Ve druhém dostal Duhan pět hlasů a Hikelová jen dva, jeden radní pak opět odevzdal neplatný lístek. Až v další fázi se tak radní shodli na Duhanovi. Nakonec získal šest hlasů, Hikelová dva a Matoulek žádný.

Když mluví před radou, má orgasmy
Schůzi rady od rána provázely průtahy a půtky mezi radními. Největší rozruch způsobila žádost radního Petra Šafaříka, aby se do zápisu minulé schůze dostala slova, jimiž ho počastoval kolega Antonín Zelenka.

Ten o Šafaříkovi, který má v oblibě dlouhé projevy, prohlásil, že má při svých proslovech orgasmy. Zelenka si poté ještě přisadil, že přesná formulace byla, že když mluví před radou, má u toho tři orgasmy.

Bizarní debatu korunoval radní Milan Badal. "Jsem kněz a rád bych tedy věděl, co to ten orgasmus je,” zeptal se na plénu.

Volba ředitele Českého rozhlasu

Rada pak skutečně o Šafaříkově žádosti, aby se věta o orgasmech dostala do zápisu, hlasovala. Pro byl jen Šafařík. Ten se poté omluvil, že hosté jednání museli spor vyslechnout. Dohady o slovních orgasmech radním zabraly zhruba deset minut.

To, že je atmosféra mezi radními vyhrocená, bylo znát na první pohled. Visel nad nimi totiž Damoklův me dalšího provizoria, které se v rozhlasu táhne už vice než rok. Největší spory vedli radní o to, zda si mezi jednotlivými koly volby dát přestávku. Část radních se chtěla v zákulisí poradit, jak postupovat dál, část byla proti. "Já schůzi řídím a určuji její průběh,” ozvala se dokonce na námitky předsedkyně rady Dana Jaklová, která pauzy prosazovala.

Duhan by mohl být vůči politikům odolnější, tvrdil Badal
Radní se kandidátů vyptávali, jaký je jejich postoj k digitalizaci rádia, restrukturalizaci, koncesionářských poplatcích nebo k nezávislosti na politických tlacích.

Badal mínil, že Duhan by mohl být politickým tlakům odolnější, protože už má před důchodem a nemusí se mu už tedy podle Badala nic stát. "Může se mi něco stat, třeba mě teď někdo porazí,” glosoval to Duhan.

Český rozhlas Jednička, Dvojka, Trojka, Čtyřka... 

Favorit volby Peter Duhan ve svém vystoupení přislíbil rozsáhlou reorganizaci Českého rozhlasu, a to jak v rámci vnitřního fungování, tak u jednotlivých stanic. Vzniknout by podle něj měly čtyři hlavní stanice. První by byla zaměřena na lidi mezi 40 až 60 lety a podobala by se dnešní Dvojce, tedy bývalé ČRo 2 - Praha.

Druhá stanice by byla určena pro lidi mezi 20 až 40 lety. Byla by založena na bázi dnešního Radiožurnálu. "Byla by to ale stanice s jiným zpravodajstvím, sportem, jiným hudebním formátem," řekl Duhan.

Peter Duhan a Hana HikelováTřetí Stanice by byla obdobou dnešní stanice ČRo 3 - Vltava. Ta je zaměřena na kulturu. Čtvrtá stanice by měla program mluveného slova. Byla by nadgenerační a určená pro náročnější posluchače.

Organizačně by podle Duhana měl ČRo mít tři sekce, z nichž každá by měla tři centra. První sekce by se zaměřila na programové vysílání, druhá na strategickou podporu a strategický rozvoj a třetí na ekonomické záležitosti. Doplnil, že v rámci restrukturalizace by se snížil počet zaměstnanců, a to i ve vedení. O kolik, nesdělil.

Volba mohla skončit patem

Podle informací LN se část rady a odboráři nechtějí smířit s tím, že kandidáty vybrala sama rada ještě v předchozím složení. Místo aby vypsala veřejné výběrové řízení.

"Vnímám to již dlouho jako problém. Sami členové rady nominovali šest kandidátů. Stalo se tak v zimě 2010, tehdy jsem já a někteří další členové v radě nebyli," řekl Petr Šafařík. Ve stejné situaci jako on jsou další čtyři současní radní.

Faktem ale je, že podobným způsobem se šéf veřejnoprávního média v Česku ještě nevolil. "Bylo by pro nás samozřejmě lepší, kdyby už skončil stav provizoria a začalo se rozhodovat. Nicméně jsme se opakovaně pozastavovali nad tím, že rada nevypsala veřejný konkurz," řekl LN předseda Rozhlasové odborové základní organizace Jiří Hubička.

Proto poměrně vážně hrozilo, že volba skončí patem. Mimo diktafon někteří členové rady přiznávali, že by mohli při volbě odevzdat prázdný hlasovací lístek.

Boj o šéfa Českého rozhlasu
Bitva o šéfa ČRo - klikněte pro zvětšení

"Je to dilema, buď se připojím k procesu, který podle názoru některých znalců porušuje zákon o Českém rozhlasu, nebo může můj postoj přispět k tomu, že se období prozatímního vedení rozhlasu prodlouží," myslí si Šafařík.

Na rozhlas tlačí politici

Ve hře jsou také politické tlaky, které ale radní oficiálně nepřiznávají. I politici si podle informací LN přejí novou volbu s kandidátem, který by vyhovoval více stranám. V kuloárech se mluví o tom, že k Duhanovi se kloní spíše ČSSD a Hikelová se zase těší z podpory ODS.

Český rozhlas je v provizoriu už dva roky. Posledním stabilním ředitelem byl Václav Kasík, kterého rada odvolala v červenci 2009.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!