Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rozhlasová rada se pokusí odvolat Kasíka, nahradit ho může Medek

Média

  14:11aktualizováno  16:55
PRAHA - Generální ředitel Václav Kasík se zřejmě nemýlil, když minulý týden mluvil o svém brzkém konci ve funkci. O týden dříve než plánovala se totiž zítra mimořádně sejde Rada Českého rozhlasu, která se pravděpodobně pokusí Kasíka odvolat.

Bývalý ředitel České filharmonie Václav Kasík. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Nepopírám, že odvolání ředitele může být na programu, když to rada schválí," řekla LN místopředsedkyně a mluvčí rady Dana Jaklová.

"Shledáváme situaci v rozhlase vážnou z několika důvodů," vysvětlila mluvčí, proč se radní "rozhodli k tomuto kroku".

Generální ředitel předpokládá, že ho radní skutečně o funkci připraví, byl na to prý už připravován. "Různí lobbisté mi říkají, abych odešel, neboť budu stejně odvolán," řekl v rozhovoru pro LN minulý týden.

Pro Kasíkovo odvolání bude muset hlasovat aspoň šest členů rozhlasové rady z celkových osmi. Pak by rozhlas řídil přechodný ředitel určený radou, do tří měsíců jsou pak radní podle zákona povinni jmenovat nového řádného šéfa. Místopředsedkyně rady Dana Jaklová předpokládá, že by tomu předcházelo výběrové řízení.

Pokud by byl Kasík odvolán, rozhlas by zůstal bez řádného vedení před říjnovými parlamentními volbami a v době, kdy instituce dokončuje půlmiliardovou rekonstrukci svého historického sídla na pražské Vinohradské třídě.

Možným nástupcem šéf programu Medek

Podle serveru E15 by Kasíka mohl na přechodnou dobu nahradit nahradit programový ředitel Richard Medek. Ten dnes LN řekl, že už s ním radní tuto variantu konzultovali.

"Mluvili se mnou a řekli mi, že jsem v jakémsi výběru, asi užším, mezi těmi, kteří připadají v úvahu, pokud bude pan generální odvolán. Že bych mohl býti pověřen," potvrdil LN Medek.

"Já bych se tomu nebránil, samozřejmě po dohodě se stávajícím generálním ředitelem a radou," doplnil.

Rekonstrukce, prodej chaty, Wave, sekretář

Právě kvůli zmíněné rekonstrukci radní generálního ředitele kritizují, prý se stavba prodražuje. Kasík tvrdí, že finanční nároky stavbařů naopak co nejvíc koriguje. Tlačí přitom na to, aby přestavba skončila do letošního posledního října, ačkoli stavbaři chtějí údajně dílo kompletně předat až na konci roku.

Radní Kasíkovi také nedávno vyčetli, že nedokázal zajistit prodej nepotřebného rekreačního objektu, který rozhlas vlastní v Peci pod Sněžkou, ale přitom zaplatil za servis právníkovi, jenž se budovu pokusil prodat, ale neúspěšně.

Už dřív se Kasík odvolání vyhnul tím, že odsunul Rádio Wave z analogového éteru, tam podle radních vysílalo nezákonně. Radní Kasíkovi hrozili koncem i kvůli minulosti jeho sekretáře, jehož evidovala komunistická vojenská rozvědka.

"Sami mají máslo na hlavě"

Podporu řediteli Kasíkovi veřejně vyjádřily posluchačské iniciativy Gorily On-line v ohrožení, Nechceme přeladit a Pro Wave, které se dříve stavěly proti ukončení multimediálních projektů veřejnoprávního rozhlasu, respektive proti změnám zavedených na Radiožurnálu tehdejší ředitelkou Tachecí, respektive proti odsunutí ČRo4-Rádia Wave, stanice pro mladé, z analogového éteru.

Iniciativa Nechceme přeladit přitom před časem přitom Kasíka kritizovala, že radikálním změnám na Radiožurnálu dal prostor.

"Rychlost, s jakou se rada snaží generálního ředitele odvolat, vyvolává pochybnosti o motivech jejích členů," píší teď všechny tři iniciativy ve společném prohlášení.

"Bude velmi zajímavé, jak se Rada odvolání generálního ředitele pokusí zdůvodnit, když má sama máslo na hlavě. Připomenout můžeme například obvinění Rádia Wave ze šíření fašismu, kdy se ukázalo, že rada nerozumí anglickému textu a ani najatý hodnotitel ho nepřeložil správně," doplňují.

"Naše důvěra v kompetentnost radních je nulová," dodává Jana Hajduchová za iniciativu Gorily on-line v Ohrožení. Společně se zástupci Pro Wave pak vyjmenovává deset případů, jimiž se podle nich Rada Českého rozhlasu prohřešila.

Deset pochybení Rady Českého rozhlasu, podle občanských iniciativ

1. Křivé nařčení Radia Wave ze šíření fašismu
Rada Českého rozhlasu loni na podzim na základě posudku od nekompetentního hodnotitele špatně přeložila text písničky, kterou odvysílalo rádio pro mladé, a naprosto obrátila její smysl. Když pravda vyšla najevo, místo omluvy se členové rady snažili nehorázné obvinění bagatelizovat tím, že šlo o svobodnou diskusi.

2. Utajená zasedání
Rada si v rozporu se zákonem zřídila neveřejná zasedání, na kterých se skoro každý týden schází. Veřejnost se může zasedání zúčastnit jenom jednou měsíčně, nesmí radním klást otázky a pokud chce předložit stížnost, tak pouze písemně.

3. Neveřejný výběr spolupracovníků
Rada každý měsíc vyhodnocuje vysílání stanic Českého rozhlasu. Na tuto činnost si najala externí spolupracovníky - hodnotitele. Veřejnost s nimi nikdy neseznámila, vybrala je na jednom ze svých neveřejných zasedání. Texty posudků nejsou veřejně přístupné, ačkoliv jsou placeny z peněz koncesionářů.

4. Stažení Radia Wave z analogového vysílání
Přes nejasnosti v zákoně a v rozporu s právními posudky Rada donutila generálního ředitele, aby vypnul analogové vysílání stanice pro mladé Radio Wave a odsunul ji jen do digitálního televizního vysílání. Rada neprojevila žádnou snahu zachovat Radio Wave v analogovém vysílání, a to považujeme za pohrdání mladými posluchači.

5. Omezování přístupu veřejnosti na zasedání Rady
Jednání Rady jsou ze zákona veřejná, ale na přání radních se konají v malé zasedací místnosti, kam se vejde jen málo lidí. Dříve se přitom Rada scházela v dostatečně velkých prostorách a vedení rozhlasu je radním také opakovaně nabízelo.

6. Překračování kompetencí vymezených zákonem
Zákon o Českém rozhlase až do července neznal funkce místopředsedů Rady, přesto si je Rada zřídila a vyplácela jim vyšší odměny. Obdobně Rada uděluje generálnímu řediteli důtky, i když jí zákon žádnou takovou možnost nedává.

7. Vyhrožování posluchačům právními postihy
Rada Českého rozhlasu vyvolala právní kroky proti posluchačkám, které si na její chování stěžovaly u zákonodárců. Řešila je několik měsíců, nakonec je zastavila.

8. Činnost pro komerční sdělovací prostředky
Radní Antonín Zelenka, Dana Jaklová a Ladislav Jíša pracují pro soukromé sdělovací prostředky. Podle našeho názoru je to v rozporu s § 5 zákona o Českém rozhlase: Ladislav Jíša dokonce řídí festival Znojemský hrozen, se kterým rozhlas uzavírá smlouvy o spolupráci. Dana Jaklová pracuje pro stanici RTA a web Česká média, Antonín Zelenka byl moderátorem na kanálu UPC Express a stanici TV Barrandov, nyní natáčí videa pro server První zprávy.

9. Poškozování značky Český rozhlas
Jarní rozhovor Antonína Zelenky pro týdeník Profit, ve kterém vznesl několik neodůvodněných spekulací a zkreslených údajů kolem rekonstrukce historické budovy, musel rozhlas dementovat a označil Zelenkovy výroky za "záměrné nepravdy a dezinterpretace".

10. Nepřijatelné výroky v oficiálních dokumentech
Důkazem, jak Rada Českého rozhlasu pohrdá stížnostmi posluchačů a kontrolou své činnosti ze strany občanů, jsou také její konstatování ve výroční zprávě Českého rozhlasu za rok 2008 na adresu občanských iniciativ.

Pramen: společná tisková zpráva iniciativ Gorily On-line v ohrožení, Nechceme přeladit a Pro Wave z 20. 7. 2009

Autor: