Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rozpočet prošel. Levice navýšila výdaje o miliardy, ODS nehlasovala

Ekonomika

  17:38aktualizováno  20:06
PRAHA - Rozpočet na příští rok prošel. Přes nesouhlas vlády přidala levice další miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. ODS nehlasovala a tím umožnila přijetí rozpočtu.

Ministr financí Eduard Janota, ministr obrany Martin Barták a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. foto: ČTK

Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Výsledkem pozměňovacích návrhů z dílny levice je dodatečných více než 12 miliard korun. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta.

Čtěte reakce na schválení rozpočtu

Rozpočet prošel díky tomu, že poslanci ODS se hlasování neúčastnili. Ještě před tím premiér Jan Fischer řekl, že poslanci ČSSD a KSČM schválenými pozměňovacími návrhy k vládou předložené podobě rozpočtu na příští rok rozbořili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Zároveň apeloval na poslance, aby i pozměněný rozpočet podpořili. Alternativa rozpočtového provizoria by podle něj byla horší.

Jak kdo hlasoval

PRO bylo 81 poslanců ČSSD, k nimž se přidalo 5 lidovců, 4 zelení i 4 nezařazení.

NEHLASOVALI poslanci ODS. Vytáhli karty z hlasovacího zařízení, což mělo stejný význam, jakoby odešli ze sálu. Snížili tím potřebný počet hlasů pro prosazení rozpočtu na 58.

PROTI hlasovali poslanci hlásící se k TOP 09.

S návrhy na přesuny peněz nesouhlasila nejen vláda, ale i ODS a TOP 09, které  rozpočet v takové podobě odmítaly. Fischer i Janota s poslanci jednali, s premiérem a ministrem se setkal i exministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Místopředseda ODS Petr Nečas posléze prohlásil výsledek hlasování za vítězství populismu a předvolební kampaně ČSSD. Dlouhodobým důsledkem tohoto rozhodnutí podle něj bude ohrožení českých veřejných financí. "Celá země za tento populismus zaplatí," prohlásil.

Celodenní hádky a spory
Schvalování rozpočtu zabralo poslancům celý den. Začali již po deváté hodině dopolední a schválili ho až před půl devátou večer.

"Fischer označil ČSSD za nezodpovědnou a požádal nás o záchranu. Tak mu vyhovíme," sdělil krátce po premiérově vystoupení poslanec ODS Jiří Janeček.

Alternativou k rozpočtu, který se premiér označil za "jiný, než s jakým vláda přišla", bylo podle Fischera rozpočtové provizorium. To předseda vlády označil nejistotu, za špatnou zprávu pro ekonomiku, investory, kraje i české občany.

Co sněmovnou prošlo a co ne

Poslanci nepodpořili Kalouskův návrh poslat z rozpočtu asi dvě miliardy korun menším obcím.

Sněmovna podpořila zvýšení objemu peněz na přímé platby zemědělcům o 1,5 miliardy korun.

Sněmovna podpořila zvýšení objemu peněz na platy učitelů v krajích o 3,1 miliardy korun.

Sněmovna podpořila zvýšení objemu peněz na platy státních zaměstnanců kromě učitelů.

Poslanci podpořili zvýšení objemu peněz na sociální služby o 3,8 miliardy korun.

Janota hrozil demisí
Jednání o rozpočtu na příští rok je dramatické. Nejdříve se poslanci hádali a pak schválili navyšování výdajů o několik miliard. Demisí pohrozil i ministr financí Eduard Janota. 

Ve sněmovně byla mezitím úspěšnější levice. Její návrhy na přesuny peněz v rozpočtu uspěly. Poslanci přidali na sociální služby, na přímé platby zemědělcům i na platy státních zaměstnanců. Ministr Janota s žádným z pozměňovacích návrhů nesouhlasil.

"Pokud rozpočet schválen nebude, to bude problém pro někoho jiného, zcela určitě ne pro mě, protože já na přepracování rozpočtu pro rok 2010, který bude sněmovnou odmítnut, spolupracovat nehodlám," uvedl Janota.

V hlasování o změnách neuspěl například Miroslav Kalousek (TOP 09), který chtěl poslat asi dvě miliardy korun obcím do 10.000 obyvatel. Poslanci se postavili i proti návrhu Radima Chytky (ODS) dát navíc 4,5 milionu korun Ústavu pro studium totalitních režimů a proti různým dalším požadavkům některých poslanců.

ODS si pak vzala přestávku na jednání své sněmovní frakce. Po přestávce premiér Fischer vystoupil se svým klíčovým projevem. Řekl, že návrh schodku se zásadně vzdálil od návrhu vlády. "Poslanci ČSSD a KSČM změnami v rozpočtu rozbořili vládní úsporný balíček. Alternativou je rozpočtové provizorium, považuji to za vážné, Janotův návrh byl rozbořen."

Čtěte více o projednávání rozpočtu

Ministr Janota naznačil, že by uvažoval o rezignaci i v případě, pokud by prošly hlavní návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. "Já vás chci ujistit, že určité mé názory v rovině toho, v jaké formě a jak bude připraven, schválen či neschválen státní rozpočet, se nemění a jsem připraven potvrdit má slova někdy ze září z projednávání balíčku, a to neprodleně," řekl.

Janota tehdy hrozil odchodem z vlády, pokud by nebyl přijat vládní protikrizový balíček. Sněmovna jej nakonec s některými změnami schválila, v návrhu státního rozpočtu se díky tomu snížil deficit zhruba z 230 na 163 miliard korun.

Levice předložila návrhy na přesuny peněz v rozpočtu asi za 12 miliard. Část peněz bere i ze zákonem daných výdajů. Peníze by tam potom chyběly a rozpočtový schodek by se musel zvýšit.

Autoři: ,