Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rusku chybí benzín, vyváží příliš mnoho ropy

Ekonomika

  9:20
MOSKVA - Rusku, přednímu světovému exportéru ropy, paradoxně hrozí nedostatek benzínu. Potíže s doplněním nádrží u čerpacích stanic nejprve pocítili motoristé v Altajském kraji na jihu Sibiře, ale problém se šíří do dalších končin země a média varují, že ušetřena nemusí být ani Moskva.

Nedýchatelný kouř v Moskvě foto: ČTK

Experti vidí příčinu potíží v zásazích úřadů, kvůli kterým se nevyplácí benzin prodávat na domácím trhu, zatímco rentabilita vývozu stoupá.

Litr za 13 korun

Litr nejlevnějšího benzinu 92 se nyní v Rusku v průměru prodává za 21,50 rublu (necelých 13 korun), benzin 95 stojí u benzinek okolo 23,50 (asi 14 Kč), přičemž marže v celém výrobním řetězci představují jen čtyři procenta ceny. "S takovým ziskem byznys v Rusku, jak velký, tak malý, nezaplatí ani úplatky místním úřadům," konstatoval Kommersant.

Podle statistických údajů výroba benzinu v Rusku během prvního čtvrtletí zůstala na loňské úrovni, ale export vzrostl z 1,2 na 1,8 milionu tun, a to způsobilo deficit.

"Většina nezávislých benzinek v Altajském kraji, který pociťuje palčivý nedostatek benzinu, o víkendu zavřela, na těch, které zůstaly otevřeny, ceny vzrostly o více než 20 procent," napsal dnes na titulní straně list Kommersant.

Tři stovky benzinek na Altaji už dva dny benzin neprodávají. U stanic, patřících koncernům Rosněfť a Gazprom, se objevily fronty, ale palivo se prodává jen stálým zákazníkům, a to jen po 20 litrech.

Potíže nyní pociťuje desítka z 83 ruských regionů, včetně Petrohradu, Novosibirska či Voroněže, a problém se začíná blížit k metropoli.

Kupříkladu v Brjanské oblasti benzin s oktanovým číslem 95 vůbec zmizel z prodeje a benzin 92 rázem zdražil z 21 na 27 rublů (z 12,50 na 16 Kč), a to obsluha nalije jen 10 až 20 litrů do nádrže.

Podle Kommersantu jde o důsledek tlaku protimonopolního úřadu FAS na ropné společnosti, které se tak obávají zvyšovat ceny na domácím trhu, zatímco rostou zisky z vývozu benzinu do ciziny. FAS prý loni "doslova terorizoval" ropné firmy pátráním po kartelových dohodách a hrozil miliardovými pokutami.

Čtěte také:

Vedomosti příčinu zase vidí v únorovém pokynu premiéra Vladimira Putina snížit ceny na ruském trhu a k tomu se přidaly plánované opravy na několika rafinériích, kde se zásobují nezávislí prodejci.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...