Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rusové chytají druhý jaderný dech, postaví reaktory v Íránu i v Indii

Ekonomika

  15:38
MOSKVA - Rusko "bez jakýchkoli pochyb" spustí reaktor jaderné elektrárny v Búšehru na jižním pobřeží Íránu během letošního roku. Prohlásil to dnes v Moskvě šéf ruské státní jaderné společnosti Rosatom Sergej Kirijenko. "Rok 2010 se stane rokem Búšehru," ujistil novináře Kirijenko. Šéf Rosatomu rovněž oznámil, že Rusko vybuduje šest až osm nových jaderných reaktorů v Indii a dokončuje přípravné práce k vybudování jaderné elektrárny v Turecku.

Reaktor ITER foto: Reprofoto

Podle šéfa Rosatomu práce na dokončení íránské jaderné elektrárny pokračují přesně podle plánu a je nepochybné, že budou letos dokončeny. Dřívější zprávy hovořily o tom, že ruská a íránská strana chtějí spustit jadernou elektrárnu 21. března na íránský Nový rok.

Šéf Rosatomu dnes rovněž oznámil, že Rusko vybuduje šest až osm nových jaderných reaktorů v Indii a dokončuje přípravné práce k vybudování jaderné elektrárny v Turecku.

Dohoda, kterou loni v prosinci v Moskvě podepsali ruský prezident Dmitrij Medveděv a indický premiér Manmóhan Singh, otevřela cestu k posílení pozic koncernu Rosatom v Indii, zejména vůči americké konkurenci. Nové jaderné kapacity mají podle dnešního oznámení s pomocí Ruska vyrůst v Západní Bengálsku v lokalitě Harípúr.

V současné době Rusko staví jaderný reaktor Kudankulam ve státě Tamilnádu na jihu Indie, jehož dva bloky by podle Sergeje Kirijenka mohly začít pracovat koncem letošního roku. Experti obou zemí zvažují možnost vybudovat v Kudankulamu celkem čtyři až šest jaderných reaktorů.

Kontroverzní reaktor
Elektrárna v íránském Búšehru o výkonu 1000 megawattů leží asi 12 kilometrů jižně od íránského přístavního města Búšehr poblíž vesnice Halílé. Výstavba dvou tlakovodních jaderných reaktorů začala v roce 1975 za přispění německé firmy Kraftwerk Union AG (společný podnik Siemens a AEG) a francouzských vědců.

Po zhoršení vztahů s Íránem v důsledku íránské islámské revoluce Němci od projektu v roce 1981 odstoupili. Reaktory byly tehdy dokončeny z 80 procent. Stavební práce oživila dohoda s Ruskem o jaderné spolupráci z roku 1993. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je určen pouze pro mírové účely.

Západní země ho však podezřívají z tajného vývoje nukleárních zbraní, jelikož vytvoření sítě jaderných reaktorů bude Íránu trvat možná desítky let. Írán přitom vlastní zřejmě dostatek obohaceného uranu, pro který nemá v energetice využití.

Rusko označuje projekt v Búšehru za čistě civilní. Jaderné palivo bude podle Moskvy pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nebude možné ho zneužít. Vyhořelé palivo bude Írán dopravovat do Ruska.

Kirijenko dnes také oznámil, že během čtyř až šesti měsíců experti Rosatomu dokončí dokumenty k zahájení stavby jaderné elektrárny v Turecku. Na její výstavbě se v minulých dnech při jednání v Moskvě dohodli ruský premiér Vladimir Putin a turecký ministerský předseda Recep Tayyip Erdogan.

Autor: